Prihlásenie

Otázku do virtuálnej ambulancie cez formulár môžete poslať aj bez registrácie. Ak však chcete vidieť na ňu odpoveď a využívať všetky pripravované výhody stránky, musíte sa zaregistrovať. Po prihlásení uvidíte aj najnovšie aktualizované stránky. Ak svoju registráciu do 7 dní nepotvrdíte kliknutím na link v notifikačnom maili, ktorý po registrácii dostanete, bude Vaša registrácia zrušená. Vďaka za pochopeniePočet prihlásených

Máme online 37 hostí 

Aj tu môže byť Vaša reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Ak máte záujem o komerčnú reklamu na našej stránke, kontaktujte nás na klucho (zavináč)gastroenterolog,com Ceny dohodou. Možný aj bartrový obchod.Dôležité oznamy

16-gastroenterolg nov zmky.jpg

DOVOLENKA:
V najbližších dňoch nemáme plánovanú žiadnu dovolenku.

OZNAM PRE PACIENTOV Z INÝCH OKRESOV

Ak ste z iného okresu a chcete sa objednať na prvé vyšetrenie, láskavo Vás prosíme použiť formulár na tejto stránke. Uľahčíte tým vyšetrenie sebe aj nám. Ďakujeme za pochopenie.

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa a prednostného vyšetrenia. 

Nakoľko poplatky sa od 1.4.2015 rušia, o ďalšom postupe budete včas informovaní.
Zákon však hovorí, že najprv je potrebné mať schválené ordinačné hodiny bez prednostných vyšetrení a podať žiadosť o túto zmenu treba najneskôr do 30.4.2015.

Vyberať platbu za prednostné vyšetrenie je možné až do dňa schválenia nových ordinačných hodín, teda najneskôr do 30.6.2015. Pozri zákon

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
Pozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.Stiahnite si našu aplikáciu pre Android. Ak máte v mobile čítačku QR kódov, stačí si kód zosnímať a povoliť inštaláciu.Anketa

Ste za zachovanie prednostného vyšetrenia?
 

Prečítajte si

Pacient môže takmer všetko, lekár takmer nič

O tom, čo pacient môže a lekár musí (resp. nesmie)

Pacient môže prísť na vyšetrenie neskoro a bez ospravedlnenia, lekár ho odmietnuť nemôže. Dokonca sa niektorých pacientov nemôže ani opýtať, prečo neprišli načas v obave, že sa urazia alebo sa budú na neho sťažovať, že bol arogantný.

 

Čítať celý článok...

Z mojej praxe

Psychiatrický pacient v nepsychiatrickej ambulancii

Na začiatku mojej lekárskej praxe som sa aj ja stretol s pacientkou, ktorú poznal snáď každý lekár v našom okrese. Pani Ida K., to meno si pamätám dodnes. Známa neurotička, ktorá vedela tak nasimulovať astmatický záchvat, že bol od toho skutočného prakticky na nerozoznanie. Nuž, ale pani Ide na tento záchvat zaberala aj obyčajná aqua pro injectione (teda sterilná voda na prípravu injekčných roztokov). Nakoniec umrela na rakovinu pľúc.

Čítať celý článok...

Zdravotníctvo naše

Práchnivejúce výkladné skrine slovenského zdravotníctva

Pred pár mesiacmi mi písal kolega, slovenský lekár, ktorý momentálne pôsobí v Čechách. Keď sa dozvedel, že pracovisko, o ktorom sme si predtým písali, je už klinikou, iba sucho poznamenal: "Na Slovensku asi máme najväčšiu hustotu kliník na kilometer štvorcový v strednej Európe". Nuž rozširujúci sa počet týchto pracovísk v ostatnom čase mu dáva plne za pravdu. Je to však vždy tá skutočná kvalita, ktorú by klinické pracovisko malo reprezentovať?

Čítať celý článok...

GASTROENTEROLÓG s.r.o.

Sledujte naše statusy na tomto FB profile. Staňte sa našim fanúšikom a môžete s nami komunikovať cez poštu FB. Komplexné rady ohľadom zdravotných problémov cez FB neposkytujeme. V prípade záujmu o radu musí byť takéto otázka odoslaná cez formulár a spĺňať tam uvedené kritériá.

Prvá slovenská virtuálna gastroenterologická ambulancia

Fanúšikovia tohto profilu dostanú odpoveď na svoju otázku zaslanú cez formulár do 5 dní, ak v ňom uvedú svoj FB nick.  Ten v odpovedi nezverejňujeme.

Denník N - nezávislé noviny

Pomohla vám naša stránka a chcete prispieť malou sumou na jej fungovanie? Môžete tak urobiť po kliknutí na nižšie uvedený odkaz DONATE
Na zaslanie príspevku musíte mať zriadené svoje konto na Paypal Ďakujeme!

Hemoroidy PDF Tlačiť E-mail
Napísal jozef.klucho   
Sobota, 01 Január 2011 20:47

Hemoroidy ("zlatá žila")
sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak sú malé, vôbec nespôsobujú problémy alebo ak, tak len občas, trvajú krátko a sú ľahko zvládnuteľné. Iným zas naopak, sa hemoroidy často zapaľujú alebo krvácajú. To. či uvedené problémy má pacient viac alebo menej často, závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť, lokalizácia hemoroidov, pridružené choroby a pod.
E t i o l ó g i a  a  p a t o g e n é z a  h e m o r o i d o v. Ide o ochorenie, pri ktorého vzniku sú podstatné faktory genetické, i faktory mimogenetické. Z nich sa najčastejšie uvádza oslabenie cievnej steny žíl konečníka, nesprávne defekačné návyky, ochorenia malej panvy resp. ochorenia so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, obezita, či sedavý spôsob života.     
Patogenéza vzniku hemoroidov doteraz nie je uspokojivo objasnená. Predpokladá sa, že na ich vzniku sa zúčastňuje zhoršený odtok krvi z hemoroidálnych plexov pri tlaku na ne, pričom tento tlak môže mať rôzne príčiny od tvrdej stolice až po ochorenia malej panvy (teória blokády venózneho odtoku). Predpokladanými možnosťami vzniku hemoroidov sa zaoberá aj teória prolapsu (pri nesprávnych defekačných návykoch) a teória hypertenzie análneho kanálu (napr. pri procesoch v malej panve).
K l a s i f i k á c i a hemoroidov. Z hľadiska lokalizácie sa delia na vnútorné,  vonkajšie a prechodné. Iný typ klasifikácie je podľa veľkosti.
I. stupeň    zahŕňa spravidla malé hemoroidy, ktoré len mierne vyčnievajú nad okolitú sliznicu a spravidla nerobia pacientovi ťažkosti a ak, tak len občas slabo krvácajú. Krvácanie sa objavuje väčšinou po tvrdej stolici a často sa zastaví samo alebo po niekoľkodňovej protihemoroidovej životospráve a lokálnej liečbe špeciálnymi čípkami  alebo masťami.
II. stupeň   tvoria o niečo väčšie hemoroidy, ktoré sa nevracajú späť do steny análneho kanála, ak pacient preruší tlačenie na stolicu. Tieto hemoroidy už spôsobujú pacientovi častejšie bolesti, svrbenie alebo krvácanie.
III. stupeň    tvoria hemoroidy  trvale vyčnievajúce do análneho otvoru aj keď pacient na stolicu netlačí. Tieto však po prerušení brušného lisu (tlačenia na stolicu) možno prstom vpraviť späť do análneho otvoru. Tu je ešte väčšia pravdepodobnosť  zápalu a krvácania ako pri vyššie uvedených stupňoch.
IV. stupeň    klasifikácie dosahujú hemoroidy značných rozmerov, ktoré  trvale vyčnievajú cez análny otvor a ani po prerušení tlačenia na stolicu ich nemožno dostať späť do análneho otvoru. Pri týchto hemoroidoch často vyčnieva aj časť sliznice konečníka, čím sa v okolí  konečníka vytvorí mechanicky veľmi zraniteľné miesto, z ktorého pacient obyčajne veľmi často krváca, hemoroidy a vyčnievajúca sliznica konečníka svrbia, zapaľujú sa a pri akútnom zhoršení môžu byť zdrojom neznesiteľných bolestí.
K o m p l i k á c i e sú pomerne časté najmä v III. a IV. štádiu. Najčastejšie ide o trhliny slizničného krytu, kedy sa dostavuje bežnými liečebnými metódami ťažko zastaviteľné krvácanie,  niekedy sprevádzané až neznesi- teľnou bolesťou v konečníku. Pacient v tomto stave  je prakticky vyradený z pracovného procesu a aj bežný život má veľmi komplikovaný až pokiaľ sa príčina tohto stavu neodstráni. Často si nemôže ani sadnúť, cíti trhavé bolesti v konečníku, ktoré sa stupňujú pri stolici a niekedy aj pri plnom močovom mechúri. Môže mať aj zvýšenú teplotu a celkové prejavy choroby (únava, slabosť...). Ďalšou nemenej častou komplikáciou je vytvorenie krvnej zrazeniny v hemoroide, ktorá upchá prietok krvi cez hemoroid. Tento sa výrazne zväčší (pacient si často nahmatá "hrčku" v konečníku alebo v jeho bezprostrednom okolí), zápali a môže dokonca prasknúť, čo opäť vyvolá krvácanie z konečníka  značného rozsahu. Tu je spravidla potrebný neodkladný chirurgický zákrok. Rakovina priamo z hemoroidov nehrozí, ale dlhodobé mechanické dráždenie konečníka pacienta, trpiaceho na hemoroidy môže vyvolať chronické zápalové zmeny v uvedenej oblasti, z ktorých sa neskôr rakovina môže vyvinúť. Hormonálna antikoncepcia nemá negatívny vplyv na hemoroidy ani na možné komplikácie, vyplývajúce z hemoroidov. Na tomto mieste je však žiadúce povedať, že ak mladá žena, ktorá ešte nerodila má hemoroidy, je pravdepodobné, že ak sa riadne neliečia, v tehotnosti, najmä v jej pokročilom štádiu, môže dôjsť k vyššie uvedeným komplikáciam častejšie ako mimo nej.
L i e č b a  hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom ale i celkovom podávaní liekov, lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi.  
R e ž i m o v é   o p a t r e n i a  
D i é t a
má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, sliného čaju najmä v akútnom štádiu. je treba dbať na dostatočný príjem tekutín a vlákniny. Dôležitú pozornosť treba venovať konzistencií (tvrdosti, resp. skôr mäkkosti) stolice, najmä v akútnom štádiu dbať na to, aby bola skôr mäkšia. Je treba vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pri to rušiť a rozptyľovať.  Teda na záchode žiadne rádio, cigarety, noviny a podobné zábavky. Berte si príklad  zo psa, radí pacientom letáčik renomovanej nemeckej farmaceutickej firmy Dr. Falk. Niečo pravdy asi na tom bude.  V životospráve treba pamätať na dostatočný príjem tekutín, vylúčiť zo stravy dráždivé, najmä korenené jedlá, silný čaj, čiernu kávu, cigarety, alkohol. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb, vhodná je rekreačná chôdza,  turistika, nevhodné aktivity najmä v štádiu zhoršenia sú cyklistika, resp.jazda na sedadlových vozidlách (motocykel).
M e d i k a m e n t ó z n a   l i e č b a
môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čapíkov, prípadne sa do nich vstrekujú látky (napr. etoxysklerol), ktoré ich postupne upchávajú a tak zabraňujú opakovaniu sa krvácania alebo celková, kedy sa podávajú tablety zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami. V liečbe možno použiť aj podporné prírodné látky (dubová kôra a iné, v lekárni voľne dostupné prípravky).
A k o   s i   s p r á v n e   a p l i k o v a ť   p r o t i h e m o r o i d o v ú   l i e č b u ?
Masť a čapíky aplikujeme zásadne po hygiene konečníka, najlepšie po niekoľkominútovom kúpeli. Voda kúpeľa by nemala byť ani veľmi studená, ani horúca. Po kúpeli treba konečník dobre osušiť (najlepšie jednorazovou utierkou, prípadne na osušenie možno použiť aj studený vzduch z fénu, najmä ak sú hemoroidy citlivé a prečnievajú cez konečník). Masťou si jemne vymasírujeme okolie konečníka,  prípadne si ju vytlačíme na gumený prst alebo rukavicu a vmasírujeme aj do konečníka asi do hĺbky 1-2 cm, krúživými pohybmi po celom obvode konečníka. Čapíky zavádzame jemne a pomaly. Najlepšie je čapík nezavádzať príliš hlboko do konečníka a po zavedení ho pridržať tak, aby sa rozpustil v koneční- kovom otvore prípadne pár centimetrov za ním (tam majú na hemoroidy najväčší efekt). Po aplikácií čapíka by mal pacient do jeho rozpustenia ležať na bruchu alebo na boku. Dobrý efekt majú aj sedacie kúpele vo vlažnom odvare z dubovej kôry. Niekedy priaznivo pôsobí na vonkajšie, prípadne vnútorné hemoroidy, ktoré sú vystúpené cez konečník aj niekoľkominútové sprchovanie konečníka nie príliš silným prúdom vody najprv vlažnej, neskôr až studenej prípadne ľadovej, podľa toho, akú pacient znesie. Aplikáciu mastí, čapíkov, kúpeľov, prípadne sprchovanie môžeme aplikovať niekoľkokrát, minimálne však aspoň dvakrát  denne, teda ráno a večer.
Š p e c i á l n e  c h i r u r g i c k é  a  n e c h i r u r g i c k é  l i e č e b n é  p o s t u p y.
Medzi chirurgické postupy patrí okrem klasickej operácie hemoroidov aj tzv. mikrochirurgická operácia, ktorá sa vykonáva len na niektorých pracoviskách v SR. Jej prednosťou v porovnaní s klasickou chirurgickou hemoroidektomiou (odstránením hemoroidov chirurgicky, teda podviazaním a vyrezaním) je šetrnejší spôsob zákroku a väčší komfort pacienta po zákroku. Trombotizované hemoroidy, teda zapálené uzly s prítomnou krvnou zrazeninou, sa riešia zásadne chirurgicky. Ide o malý chirurgický ambulantný zákrok, pri ktorom sa zrazenina z hemoroidálneho uzla vyberie, čo pre pacienta znamená takmer okamžitú úľavu od bolesti.    
K novším spôsobom liečby hemoroidov patrí aj laserová liečba. Tiež sa vykonáva len na špecializovaných pracoviskách vybavených príslušnou technikou a školeným personálom. Iné možnosti liečby hemoroidov sú napr. kryoterapia (liečba chladom, kedy sa pomocou špeciálneho prístroja aplikuje na hemoroid tekutý dusík), podväzovanie hemoroidov (nasadzovanie gumenných prstencov na hemoroidy, následkom zastavenia prietoku krvi hemoroidom, tento odumrie a po čase sa v jeho mieste vytvorí tvrdý uzlík), po ktorom sa podľa potreby ešte aplikuje infračervené ožarovanie. Žiadna z vyššie uvedených metód však nezaručuje celoživotné odstránenie hemoroidov, ktoré sa po čase
(mesiacoch až rokoch) môžu vytvoriť znova, väčšinou však na inom mieste ako boli pôvodne ošetrené uzly.   
Jedným z novších endoskopických invazívnych postupov liečby hemoroidov je elektrokoagulačná liečba prístrojom HEMORON ktorú realizujeme aj u nás. Uvedená liečba spočíva v elektrokoagulácií (zastavením krvácania alebo prietoku krvi cez hemoroid) aplikáciou impulzného monofázického elektrického prúdu pomocou špeciálneho prístroja.
H e m o r o i d y  a  t e h o t e n s t v o. Žena, ktorá trpí na túto chorobu už pred počatím, môže predpokladať, že choroba sa jej v tehotnosti alebo po pôrode veľmi pravdepodobne môže zhoršiť. Preto je vhodné, ak žena o tejto svojej diagnóze vie, liečiť ju najlepšie už pred počatím. Ak sa príznaky hemoroidálneho ochorernia objavili u ženy až v tehotnosti, liečba je závislá jednak od štádia tehotnosti a tiež od štádia hemoroidálnej choroby. Prvé, prípadne druhé štádium hemoroidov (popis viď vyššie) nepredstavuje závažnejší liečebný problém v hociktorom štádiu tehotnosti. Krátkodobá lokálna liečba čapíkmi a masťami do 7 dní, prípadne kúpele v dubovej kôre nemajú na priebeh tehotenstva prakticky žiadne vedľajšie nepriaznivé účinky. Ako už bolo uvedené, najmä tretie a štvrté štádium hemoroidálnej choroby by sa u ženy malo riešiť ešte pred počatím. Ale ak sa tak nestane a náhodou sa počas tehotnosti objavia problémy s hemoroidmi, liečba môže byť buď lokálna, ako je uvedená vyššie (kúpele v dubovej kôre a kalcovú masť možno aplikovať aj dlhodobo) alebo celková (preparátmi s obsahom prírodných látok - flavonoidov v mikronizovanej forme. Tie sú vhodné aj na liečbu hemoroidálneho ochorenia počas dojčenia.) Ak dôjde k zaškrteniu a/alebo trombotizácii hemoroidálneho uzla, čo je stav veľmi bolestivý, treba ho riešiť chirurgicky bez ohľadu na štádium tehotnosti. Po pôrode, resp. šestonedelí by mala lokálna a celková liečba podľa potreby pokračovať. Ak sa žena už po šestonedelí cíti natoľko fyzicky zdatná, treba si naplánovať ošetrenie hemoroidov, ktoré bude mať trvalejší efekt. Tu sa už môžu použiť všetky známe spôsoby liečby hemoroidov od elektrokoagulácie, cez sukčnú ligáciu až po laserovú resp. inú chirurgickú terapiu
(napr.Longovou metódou).

Príprava na ošetrenie HEMORON-om:
Pred samotným ošetrením musí byť pacient vyčistený, v čreve teda nemôže byť stolica, aby nedošlo k infekcií a následným ďalším komplikáciam (hnačka, teplota, bolesti v konečníku, krvácanie, bolesti brucha a pod.). Vyčistenie čreva sa dosahuje užitím  preháňadla v deň pred ošetrením v poobedňajších hodinách (X-PREP, magnéziový prášok alebo iné). U pacientov s chronickou zápchou sa odporúča okrem uvedeného preháňadla,  tri dni pred ošetrením tekutá strava. Pacient počas zákroku väčšinou leží na ľavom boku. Na pravej nohe má nebolestivým spôsobom pripevnenú pomocnú elektródu (sú to dva látkové vankúšiky upevnené k nohe rýchloupínacím pásom. Z nich vedie vodič do prístroja.)
Samotný zákrok je nebolestivý, u niektorých zvlášť citlivých pacientov je však vhodné znecitlivenie ošetrovaného hemoroidu pred zákrokom napr. injekciou 1% Mesocainu do hemoroidu a/alebo jeho okolia. Zákrok na jednom hemoroide trvá priemerne 10 minút. Celkové trvanie ošetrenia aj s prípravou pacienta pri jednom sedení je okolo 30 minút.
Po zákroku je potrebné vyvarovať sa takých sexuálnych a tanečných praktík, ktoré zaťažujú análnu oblasť po dobu 14 dní.  Je tiež vhodné pár dní užívať masti a/alebo čapíky alebo tabletky určené na liečbu hemoroidov, ktoré pacientovi odporučí ošetrujúci lekár.  Nasledujúca kontrola prípadne s ďalším zákrokom sa spravidla robí o 14 dní. Výsledky tejto liečebnej metódy sú porovnateľné s ostatnými metódami liečby najmä pri nižších štádiach hemoroidov.  

Prednosti elektrokoagulačnej liečby prístrojom HEMORON:
(citované z prospektu výrobcu, s jeho láskavým súhlasom)
- ambulantné použitie
- okamžitý, výborný a dlhodobý výsledok
- okamžitá úľava od bolesti a ťažkostí
- bezbolestnosť zákroku (nevyžaduje nevyhnutne žiadnu zvláštnu anestéziu)
- okamžitá následná pracovná schopnosť (pacient je ihneď po zákroku
schopný pracovnej činnosti  
- nekrvácavosť zákroku
- bez infekčných komplikácií  

Kontraindikácie liečby prístrojom Hemoron
(zákrok sa nesmie vykonávať):

- v tehotnosti
- u pacientov s kardiostimulátorom
- pri krvácavých stavoch (hemofília a iné poruchy zrážanlivosti)
- ak pacient užíva lieky podporujúce krvácavosť alebo potláčajúce obranyschopnosť (imunosupresíva)
- ak je prítomná lokálna infekcia v oblasti konečníka
- ak má pacient zavedený implantát     


POZRI:
Krvácanie z tráviacej trubice
Rady pacientom s ochoreniami konečníka
Rakovina hrubého čreva


Optimalizované pre rozlíšenie 1024x768
©2001-2014 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

NAJ.sk

Posledná úprava: Streda, 15 Január 2014 21:29