Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V najbližších dňoch nemáme plánovanú dovolenku.        

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2006-2007
ROK 2006
Číslo otázky: 1/2006-PEC
Predmet: zvýšené pečeňové hodnoty
Dátum: 5. januára 2006 20:28

som zena 21 rokov, 172 cm, 60 kg, študentka, slobodná, žiadne deti. na začiatku decembra 2005 mi robili pravidelný (raz ročne) rozbor krvi kvôli antikoncepčným tabletkám, ktoré beriem od leta 2002. Zistili mi zvýšené hodnoty AST 1,93 a ALT 0,71, bilirubim bol 8. Pričom v júli 2005 (v rozbore krvi po užívaní preparátu proti alergii podobného Staloralu, len v tabletkovej forme (zatiaľ vo výskume)) som mala všetky tieto hodnoty ideálne. Je možné že za pol roka sa tieto hodnoty tak výrazne zmenili? Inak nepociťujem žiadne zdravotné problémy, ani bolesti pod pravým rebrom. Stretli ste sa už niekedy s podobným prípadom? Čo mohlo spôsobiť taký rapídny nárast hodnôt?  Lekárka mi zatiaľ prikázala vysadiť antikoncepciu a poslala ma do internej ambulancie, kde sa však môžem dostaviť až o niekoľko dní.

ODPOVEĎ: Hodnoty pečeňových testov, ktoré uvádzate sú zvýšené len mierne. V prvom rade treba prísť na príčinu, prečo tomu tak je, tú odstrániť a zároveň pečeň liečiť. To bude úloha pre internistu alebo hepatológa, resp. gastroenterológa. Veľmi pravdepodobnou príčinou zvýšenia pečeňových testov u Vás môže byť antikoncepcia, ale môže ísť aj o iné príčiny od prekonanej infekcie až po iné chronické, doteraz neodhalené pečeňové ochorenie. Rozhodne kým sa nevyjasní príčina tohto zvýšenia, užívanie hormonálnej antikoncepcie nie je vhodné.

Číslo otázky: 2/2006-PEC
Predmet: Hepatitida B
Dátum: 7. januára 2006 10:59

Vazeny pan doktor, Volam sa Jana, mam 34 rokov, som vydata, mame 1 dieta, rodila som cisarskym rezom. Po laparoskopickej operacii v r. 1995 na gynekologickom oddeleni, kde mi odstanovali cysty na vajecnikoch, mi zistili, ze som prekonala hepatitidu B – HbSAG pozit. Nebola mi nasadena ziadna liecba a nikdy som neuzivala ziadne lieky. Moj prakticky lekar a ani gastroenterolog mi nikdy neodporucili ziadne vysetrenie pecene, okrem kontroly hepatalnych testov, ktore potom uz boli stale v poriadku. Chcem sa vas opytat, ci by som mala chodit na nejake pravidelne kontroly a ci by som nemala absolvovat nejake vysetrenia, ci je pecen v poriadku. Mozem byt vplyvom tohto ochorenia unavena? Dakujem za odpoved. Jana H.

ODPOVEĎ: Vážená pani Jana, v prvom rade u Vás treba určiť (predpokladám, že to už Váš gastroenterológ urobil), či u Vás ide len o tzv. asymptomatické nosičstvo HBsAg alebo iný problém. Podľa toho, o čo ide treba postupovať ďalej. Asyptomatických nosičov HBsAg a vírusové hepatitídy všetkých typov po jednom roku od začiatku ochorenia, od januára 2005 v rámci dispenzarizácie má sledovať hepatológ alebo infektológ, kým pacientov chronickou infekčnou hepatitídou môže dispenzarizovať aj gastroenterológ. O "logike" tohto rozhodnutia MZ SR tu nebudem polemizovať, ale je to tak. Sledovanie Vášho stavu sa teda musí riadiť tým, čo Vám v skutočnosti je. A to sa musíte spýtať Vášho gastroenterológa. Z vašich uvedených informácií sa možno iba domnievať, že u Vás asi ide o asymptomatické nosičstvo HBsAg a v takom prípade sú potrebné kontroly vyššie uvedeným špecialistom 1x za 6 mesiacov. (pozri dispenzár )

Číslo otázky: 3/2006-PEC
Predmet: hepathopathia
Dátum: 25. januára 2006 12:15

Dobrý deň. Rád by som poprosil o radu.
muž
28 rokov
186cm/90kg
Som zamestnaný ako programátor
Stav ženatý
Deti 1 na ceste
Ťažkosti zatiaľ žiadne, no na základe preventívnej lekárskej prehliadke (3.11.2005) mi zistli zvýšené nasledujúce hodnoty: Sérum: S_ALP 5,14 Diferenciál prístr.: B_RDWC: 0,145 a B_PDW: 10,0. Bola mi stanovená diagnóza: Hepatopathia metabolicky aktívna, s izol. alteráciou ALT. To ma trochu prekvapilo, keďže ALT som nemal zvýšené (S_ALT 0,36). Môže ísť aj napriek tomu o príznaky hepathopathie? Prípadne, čomu by nasvedčovali zvýšené hodnoty ak by nešlo o hepathopahtiu?
Ďakujem za radu. S pozdravom Miloslav G.

ODPOVEĎ: Milý Miloslav, vzhľadom na to, že od novembra uplynuli 3 mesiace, v prvom rade treba u Vás zopakovať pečeňové testy a ak bude ALT naďalej zvýšené, doplniť ďalšie vyšetrenia, najmä za účelom vylúčenia infekčného pôvodu možnej hepatopatie. Aké, to už iste vie Váš ošetrujúci lekár. Mali by ste vyhľadať  gastroenterológa alebo hepatológa. Jedine títo odborníci sú kompetentní rozhodnúť o ďalšom postupe.

Číslo otázky: 4/2006-PEC
Predmet: Zvýšené hodnoty GMT
Dátum: 25. januára 2006 18:12

Prajem Vám príjemný deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Volám sa Jozef, som ženatý, mám 57 rokov, výšku 161 cm a váhu 65 kg.Pracujem ako manažér, teda stresy ma neobchádzajú. V súkromí som turista, plávam a najmä cez víkendy sa pohybujem.
V období od roku 1997 sa hodnoty GMT u mňa pohybovali v rozmedzí od 1,09 do 1,87 v roku 2001. Neskôr striedavo nižšie a vyššie hodnoty až maximálne na 2,99 v roku 2003. V súčasnosti v decembri 2005 hodnota 2,30. Trvale užívam lieky na zníženie tlaku krvi a prostatu. V súčasnosti užívam: Noliprel, Kornam, Penester, Helicid, Essentiale Forte. Pri ostatnej návšteve mi lekár naznačil aby som to „alkohol“ nechal mladším. Odporúčal mi minimálne rok úplne vynechať alkohol s tým, že hodnoty GMT sa upravia. Nikdy som však zvlášť neužíval alkohol, skôr som známy tým, že nepijem. Nie som však ani 100 %-ný abstinent. Príležitostne vypijem trocha vína, pivo. Tvrdý alkohol veľmi obmedzene. V mojich štrnástich rokoch mala moja mladšia sestra žltačku. Pravdepodobne to bolo z potravín, ktoré som tiež jedol. U mňa sa však žltačka neprejavila. Moja mama zomrela vo veku 80 rokov a užívala lieky na pečeň. Vzhľadom na vyššie uvedené nie som celkom presvedčený, že pri mojich užitých dávkach alkoholu to môže byť jediná príčina zvýšenej hodnoty GMT. Samozrejme je to pohľad laika.
Moje otázky:
Čo môže byť príčinou zvýšenej hodnoty GMT okrem alkoholu?
Ako a kde sa to dá vyšetriť či presnejšie určiť?
Čo mi odporúčate robiť, užívať na zníženie hodnoty GMT.
Sú hodnoty medzi 2 až 3,00 vážnym ochorením?
Za Vašu odpoveď Vám ďakujem Prajem príjemný deň Jozef

ODPOVEĎ: Vážený pán Jozef, ak alkohol u Vás neprichádza do úvahy ako príčina poškodenia pečene ( hepatitídy ), prvom rade u Vás treba vylúčiť infekčné príčiny, metabolické poruchy, lieky a aj laboratórnu chybu. Hodnoty GMT, aké uvádzate sú síce vážne, ale nie natoľko, aby sa takéto poškodenie pečene nemohlo po liečbe aj kompletne upraviť. Záleží to od toho, čo je jeho príčinou. Zistiť ju by mal Váš gastroenterológ alebo hepatológ.

Číslo otázky: 5/2006-PEC
Predmet: cirhoza pecene
Dátum: 25. januára 2006 22:49

Jedna sa o mojho otca:
- muz
- 65
- 167 / 98
- dochodca (predtym instruktor skolenia vodicov SAD)
- 3 deti
- nabeh na cirhozu vraj zisteny uz v roku 1992, co sa tyka alkoholu - otec nebol nejaky pijan, pil skor menej a casto, poslednych 5 rokov co je na dochodku
takmer vobec, k lekarovi niekolko rokov vobec nechodil, citil sa pomerne dobre, z beznych chorob sa liecil sam... v novembri si daval do poriadku zuby, vsetky horne mu vybrali - dostal protezu, upravil si stravu, pochudol a zacal sa zle citit, tocila sa mu hlava, vraj videl dvojmo, ale ostatne tazkosti nevedel popisat. Rodinna znama lekarka nas uz v novembri upozornovala, ze je zlty a bledy. Na prelome roka sa problemy tak vyostrili, ze zacal chudnut, ale brucho sa mu nahle nafuklo, opuchli clenky az tak, ze uz ledva chodil. Asi 10 dni sme ho prosili, hadali sa s nim, aby isiel k lekarovi. Momentalne je uz 10 dni v nemocnici - na internom oddeleni, kde ho liecia liekami na odvodnenie, stratil 18 kg, ale brucho ma stale velikanske a clenky stale opuchnute. vraj ho daju este na par dni na doliecovacie oddelenie, potom
pojde domov. Moja otazka znie: Poznate nejake ine, dalsie formy liecby, ktore by sa mohli aplikovat v tejo faze choroby? Viete mi poradit, ked nam ho daju domov, co mu varit, co s nim robit atd.? Za odpoved Vam srdecne dakujem. Mgr.Ladislava H.

ODPOVEĎ: Vážená pani magistra, kladiete mi otázky, ktoré patria v prvom rade otcovým ošetrujúcim lekárom. Podľa popisu u Vášho otca ide už najskôr o cirhózu pečene v dekompenzovanom (teda zhoršenom)  štádiu. Akú má cirhóza pečene u neho príčinu, to sa skutočne musíte spýtať v nemocnici, to sa z Vášho popisu nedá určiť. Aj diéta a životospráva musí byť  "šitá na mieru pacienta". Možno povedať iba v hrubých rysoch, že by mal prijímať viac bielkovín, vitamínov, menej soliť, obmedziť príjem tekutín (merať si presne príjem a výdaj a podľa toho prispôsobiť dávky liekov. Toto sa naozaj nedá riešiť cez net, na to treba paoienta vidieť a poznať všetky výsledky vyšetrení. A to je úloha pre jeho gastroenterológa alebo hepatológa.
Číslo otázky: 6/2006-PEC

Predmet: Biopsia pečene-áno či nie?
Dátum: 30. januára 2006 7:47

dobry den som 49-rocna zena, vydata, mam tri deti, pred sedemnastimi rokmi som dostala v krajinách bývalého sovietskeho zvazu transfuziu, uz roky mam podla lekarov neuspokojive pecenove testy, ale az teraz pred par tyzdnami mi po specializovanych testoch diagnostikovali chronicku hepatitidu C. Pricom mi este budu robit biopsiu pecene. Chcela by som sa spytat ci biopsia pecene je jedinym a nevyhnutnym sposobom ako zistit dalsie skutocnosti pre moju liecbu, ci neexistuje aj iny postup a ci nemoze urychlit pripadne "prebudenie" choroby do akútneho štádia. Je standardne, ze mi diagnistikovali chorobu a este potrebuju dalsie testy? jedine vysledky co mam su: genotyp 2a/c, ALT 1,16 a AST 0,83  mozete mi poradit na akeho lekara sa obratit(za ucelom ci je diagnoza a pripadne dalsi liecebny postup spravny-medicinsky korektny?), ci staci gastroenterologa, alebo specialistu na infekcne choroby v kosiciach alebo v bratislave? dakujem velmi pekne

ODPOVEĎ: Postup, ktorý uvádzate, teda biopsia pečene je pred začatím príslušnej liečby hepatitídy C (veľmi pravdepodobne budete dostávať inferferón), úplne štandardným postupom, hoci pacient má právo ho odmietnúť. To je ten "iný postup", na ktorý sa pýtate. Potom však od lekára ťažko čakať výsledky, hodnotiace stupeň poškodenia pečene, ktoré sa inak ako biopsiou pečene získať nedajú. Liečba hepatitídy C patrí do rúk infektológa alebo hepatológa v špecializovanom centre (ako správne uvádzate, takéto centrá sú aj v Košiciach a v Bratislave a je ich niekoľko. Je len na Vás, ktoré si vyberiete. Poradiť vo výbere by Vám mal lekár, ktorý Vám hepatitídu C diagnostikoval.)  Viac o nej nájdete aj na našej partnerskej stránke

Číslo otázky: 7/2006-PEC
Predmet: moj problem ALT
Dátum: 31. januára 2006 11:37

Opat Vas zdravim a prosim o radu. Moj posledny dotaz som Vam zaslal 30.6.2005 predmet ALT, GMT. Od toho casu je situacia nasledovna: Aktualna hmotnost 104 kg, krvne vysledky VSETKY V NORME AZ NA ALT, ktore je nadalej na hodnote 1.72. Bol som na dokladnom vysetreni pred 2 mesiacmi, kde mi neobjavili ziaden problem-az na objavenie protilatok proti chlamydie pneumoniae, co som teda niekedy v minulosti absolvoval... Nadalej uzivam 3x1 Lagosa, 2x1 lecitin, 4x1Liv52, 1x1 multivitamin, obcas essencial forte /1x1/ a obcas denoxinal 1x1. Denne som pol hodinu na rotopede a dam si 150 brusakov. Normalne ked citam ako zijem, tak vlastne ani nezijem.No asi viete, co ma trapi. Preco hodnota ALT je nadalej nezmenena, aj ked hmotnost klesla o 7kg? Nemoze to byt liekmi, ci pohybom? Ozaj uz tomu nerozumiem a oceni Vasu radu. Dakujem moc a s pozdravom Vas citatel.

ODPOVEĎ: V zásade platí, že sa neliečia laboratórne výsledky ale pacient. A Vy nemáte byť prečo nespokojný sám so sebou, ani sa nemusíte znepokojovať. O nič vážne naozaj nejde, pokračujete výborne, len tak ďalej! Ale ešte nemáte váhu, akú by ste pri svojej výške mali mať. Ak sa u Vás vylúčili infekčné alebo autoimúnne príčiny zvýšenia pečeňových testov, lieky, ktoré beriete, ako príčina zvýšeného ALT neprichádzajú do úvahy. Pokračujte v zhadzovaní prebytočných kíl a uvidíte, že výsledok sa dostaví.

Číslo otázky: 8/2006-PEC
Predmet: Alt 0,93
Dátum: 17. februára 2006 19:08

som 54ročná zena s vyskou 172 a vahou okolo 100 kg. pracujem v skolstve ( nemám sedave zamestnanie)som vydata a mam dve dospele deti. Nemam ziadne velke zdravotne tazkosti-okrem madvahy a z toho vyplyvajucej bolesti v kolenach. bola som darovat krv - predbezne vysledky boli Ok. no dnes mi oznamili, ze mam ist k lekarke lebo mam ALT 0,93. ziadne lieky neberiem. V com moze byt problem? museli moju krv zlikvidovat? mam sa pre tento oznam znepokojovat? Dakujem

ODPOVEĎ: Žiaden strach nie je namieste. Pravdepodobne u Vás ide o stukovatenie pečene z nadváhy. Ak bude táto príčinou zvýšenia ALT, tú treba odstrániť v prvom rade, potom sa upravia aj pečeňové testy. Presnejšiu odpoveď však dostanete až po vyšetrení u Vášho gastroenterológa, internistu alebo hepatológa.

Číslo otázky: 9/2006-PEC
Predmet: prosím radu
Dátum: 21. februára 2006 9:09

Dobrý deň, pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o radu. Manžel má 36 r., výška 182 cm, váha 88 kg, nefajčí, alkohol pije len príležitostne v malom množstve.
Pri odbere krvi 23.11.2005 mal takéto výsledky:
Glukóza: 8,20
AST : 0,97
ALT : 3,74
GMT : 2,97
Cholesterol-celkový : 6,70
Triacylglyceroly : 2,94
Pri rádiodiagnost. vyšetrení 19.12.2005 : záver : dif.steatóza heparu.Nefrolithiáza I.dx. Pri opakovanom odbere 16.2.2006 boli výsledky takéto: Glukóza : 4,70
AST : 0,74 ALT : 2,24 GMT : 1,94 Cholesterol celkový : 6,30 Cholest.LDL : 4,35
Triacylglyceroly : 1,99 Chcela by som sa spýtať, čo to je GMT a ďalej, poprosiť Vás o Váš názor, či tieto výsledky môžu súvisieť s tým, že manžel prevíja el.motory a pri tom samozrejme vdychuje vypálený lak a tiež dosť často pracuje s acetónom. Vopred Vám ďakujem, pán doktor. S pozdravom Jana B.
ODPOVEĎ: Vážená pani Jana, u Vášho manžela ide o steatózu pečene najskôr druhotnú pri tzv. zmiešanej hyperlipidémií. treba teda v prvom rade zistiť, prečo má zvýšené hladiny tukov. To môže mať primárnu (vrodnenú) alebo sekundárnu (druhotnú) príčinu, teda napr. zlú životosprávu, iné pridružené a doteraz nevylúčené choroby (poruchy metabolizmu tukov, napr. pri zníženej funkcií štítnej žľazy alebo iných chorobách). V prvom rade by mal dodržiavať  nízkotukovú diétu, úplne vylúčiť konzum alkoholu a pečeń poškodzujúcich látok. Odpoveď na otázku o možnom vplyve pracovného prostredia na jeho pečeň mu dá jeho praktický alebo závodný lekár, ktorý by mal najlepšie poznať pracovné prostredie, v ktorom pracuje. Čo je to GMT ako i vysvetlenie iných výrazov z mojej odpovede nájdete v našom gastroenterologickom slovníku

Číslo otázky: 10/2006-PEC
Predmet: o peceni

Dátum: 19. marca 2006 15:50

Dobry den, chcem Vas poziadat o radu: udaje o mne: zena, vydata, 30 r., 158/68kg, 1 dieta-dcera(nar. v r.2003) normalnym porodom, t.c. na MD (predtym praca v admin.), otec (53 r.) mal žlčnikove kamene (uz vybrate), po porode som pribrala do jedneho roka 10 kg,od obdobia po porode mam problemy s travenim tazsich jedal (tucne, mliecne, prip. kombinacia slaneho a nasledne sladkeho, surovy cesnak, cibula), jedlo mi zostane lezat v zaludku, neskor ma zacne boliet hlava, mam mierne zvysenu teplotu, neskor mam triasku, pocit na vracanie az vracanie, niekedy mi pomoze ked na zaciatku vypijem zaludocny caj, potom sa mi zacne grgat a pocit tazoby v zaludku prejde, aj bolest hlavy, bol mi zisteny v zlcniku kamen 1,5cm, a nahodou pri sone kvoli zapalu oblicky mi zistili hemangiom (potvrdeny CT vys.:hemangioma s 8 hepatis,35x27x30xmm,v nativnom obraze denzity 29HU,post kontrastne denzity 121-162HU.Steatosis hepatis.), lab. vysledky: p.c. 80% HBsAg negat.,Bi, AST,ALT,GMT,ALP v norme,AFP 1,4 IU/ml,Ca19-9 52,1 U/ml,CEA 1ng/ml,moc-chem.:ph 6,nitrity  pozit., sediment: erytrocyty 1-3,leukocyty 3-5,valce-negat.,bakterie-silna zaplava,epitelie pritomne, zaver lekara bol taky ze by som mala ist znova na radiologicke (?) vysetrenie hemangiomu kontrastnou latkou, prosim Vas o Vas nazor na riesenie mojho zdrav.problemu, ci je potrebne dalsie vysetrenie a preco? Alebo staci drzat vhodnu dietu? Co je to vlastne hemangiom? Dakujem Vam za odpoved. Silvia

ODPOVEĎ: Vážená pani Silvia, vyjadriť sa k potrebnosti ďalších vyšetrení môže jedine lekár, ktorý Vás osobne vyšetroval. Ak u Vás skutočne ide len o hemangióm, tam stačí polročné sonografické sledovanie, pri raste útvaru event. CT. Hemangióm je zrozumiteľne povedané zhluk (často rozšírených) ciev ("cievne klbko"). Toto miesto je preto výraznejšie prekrvené, ako jeho okolie. Riešiť však u Vás treba aj pravdepodobnú močovú infekciu (ak ste však nemali odobratý cievkovaný moč, výsledok nemusí byť vierohodný.) Tu by mal o ďalšom postupe rozhodnúť Váš lekár alebo urológ. Ak Vám po liečbe prípadnej močovej infekcie triašky neustúpia, príčinu treba hľadať v žlčových cestách. Žlčníkovú diétu by ste mali dodržiavať v každom prípade.    

Číslo otázky: 11/2006-PEC
Predmet: hepatitida c
Dátum: 20. marca 2006 14:03

pohlavie:žena
vek: 28 rokov
výška,váha:168cm,53kg
zamestnanie:čašníčka
stav:slobodná
deti:bezdetná

Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa spýtať na pár vecí.Od malička,asi od 6 rokov,trpím ekzémom.Asi 5krát som bola aj hospitalizovaná na kožnej klinike v BA.Prvá otázka je,či možem mať zvýšené hepatálne testy z ekzému.V puberte som brala drogy.Aj intravenózne.Po odberoch krvi mam pozitívne vyšetrenie na HBsAg.Doktor mi povedal,že to znamená,že som sa stretla s hepatitídou c ,ale že ju nemusím mať.Hepatálne testy mám: ALT-1,11 AST-0,81 a GMT-0,76.Ťažkosti nemám žiadné.Môj problém spočíva hlavne v tom,že sa strašne bojím ísť na ostatné vyšetrenia.Viem,že to musím urobiť,ale naozaj sa bojím.A tak by ma najprv zaujímalo,či je možné,že mám hepatitídu s takýmito výsledkami hepatálnych testov.Sedimentáciu,krvný obraz mám úplne v poriadku.Presné hodnoty neviem.Vyšetrenie na HIV vírus bol tiež ok-negatívny.A aké hodnoty ALT,AST a GMT bývajú pri hepatitíde C? Vopred ďakujem.

ODPOVEĎ: Vo Vašich údajoch je niekoľko nepresností. Ak máte pozitívny HBsAg môžete mať hepatitídu B a nie C. Vzhľadom na Vaše pečeňové testy a Vašu minulosť (drogy) je to dosť pravdepodobné. Preto Vám odporúčam čo najskôr vyhľadať odborníka, hepatológa alebo gastroenterológa, ktorý stanoví ďalší postup. Čím skôr, tým lepšie pre Vás. Uvedomte si, že ak vyšetrenie budete odkladať, hazardujete nielen s vlastným zdravím, ale i so zdravím Vašich blízkych, ktorí sa môžu od Vás krvnou alebo pohlavnou cestou nakaziť.  V prípade Vášho záujmu o vyšetrenie u nás sa stačí objednať.

POZRI:
Choroby v gastroenterológii
Krvácanie z tráviacej trubice
Varixy hornej časti tráviacej trubice
Rady pacientom s ochoreniami pečene
Rady pacientom s ochorenami pečene - archív
2002-2005
2008-2010

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2020
  Ešte začiatkom roka sa zdalo, že sa konečne v našom zdravotníctve začne niečo meniť. Potom prišla korona a nový minister a nielenže sa nič k lepšiemu nezmenilo, ono je to ešte horšie. Hoci nie za všetko zlé môže korona a nový minister. Ale toho, za čo skutočne môžu je naozaj dosť.    

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies