Lekár - povolanie all in one
Keď sa ma kedysi na skúške z lekárskej psychológie docent spýtal, ktorý lekár by mal ovládať psychológiu, odpovedal som nesmelo: „Myslím si, že všetci, pán docent". To som ešte netušil, že časom budem musieť zvládnuť okrem tej svojej aj ďalšie špecializácie, hoci mnohé z nich nemajú s medicínou nič spoločné.
Architekt - základy tohto povolania sa zídu každému súkromnému lekárovi (nie)len pri zariaďovaní svojej ambulancie (ak náhodou stavia dom, aj tak mu do toho bude kibicovať manželka)
Archivár - práca so zdravotnou dokumentáciou a ďalšími písomnosťami je na dennom poriadku. No nakoniec, ak niečo hľadajú, aj tak to nájdu vždy vtedy, keď hľadajú niečo iné
Bankár - pri dnešnej situácii v zdravotníctve je to priam nevyhnutná špecializácia (a ak okrem svojej ambulancie živia aj milenku, rodinu a psa, niet sa čo čudovať).
IT špecialista- bez počítačov dnes už funguje len máloktorá, najmä súkromná ambulancia, ale nájdu sa ešte aj také. Tu možno rozlíšiť u lekárov minimálne tri stupne vzdelania: absolútny diletant (ten si myslí, že PC mu iba otravuje život a všetky úkony na počítači v ambulancii za neho robí zdravotná sestra), používateľ PC (ktorý sám dokáže aspoň zapnúť počítač) a dobre cvičená opica (tá si už podľa naučených postupov dokáže sama niektoré veci v PC alebo v programe dokonca aj opraviť).
Manažér kvality - nuž čo, certifikácia kvality bude asi jediná vec zo Zajacovej reformy, ktorú súčasná vláda neplánuje zrušiť. Doteraz to však vyzerá tak, že certifikácia kvality nebude zamenať poriadok v lekárovej práci, ale skôr v jeho papieroch.
Marketingový špecialista - na Slovensku sa u lekárov táto špecializácia ešte nestihla naplno rozvinúť,(snáď s výnimkou Nových Zámkov. Tu je totiž väčšia koncentrácia gastroenterológov na kilometer štvorcový ako v Japonsku. Ale to sme druhý najväčší okres na Slovensku :-))
Psychológ - odhadnúť vopred správanie pacienta a jeho reakcie je niekedy veľmi dôležité. V gastroenterológii sa môže stať, že ak lekár správne neodhadne pacienta, môže mu ujsť domov aj s rektoskopom v zadku.
Riaditeľ - súkromný lekár, ktorý je sám sebe pánom (ale iba dovtedy, kým sa nevráti z práce domov)
Sekretárka - hoci väčšina slovenských lekárov chodila do školy za socializmu, kedy sa namiesto strojopisu učil vedecký komunizmus, takže naučiť sa to museli sami. Nedávno sa ma jeden pacient spýtal, či som bol v minulom živote sekretárka. To síce neviem, ale že ňou v súčasnosti minimálne 8 hodín denne som, je isté.
Šofér - no viete si predstaviť lekára, ktorý do práce chodí pešo?
Upratovačka - zámerne som použil ženský rod, u mužov totiž platí, že čím väčší vedátor, tým väčší bordelár, ale aspoň chorobopis zo stola by si mal upratať sám.
Údržbár - no tí ozajstní majú hodinovú mzdu vyššiu ako lekár, takže je dobre, ak si niečo vie lekár v ambulancii opraviť aj sám (aspoň vymeniť žiarovku v prístroji alebo opraviť dvere na skrini, aby mu z nej nevypadli úplatky).
Zásobovač - najmä dedinský doktor máva občas toľko poľnohospodárskych prebytkov, že nimi zásobuje celé široké príbuzenstvo s poznámkou - dajte si, aj tak som to už chcel vyhodiť.
Až po napísaní tohto článku som pochopil, prečo sa stále toľkí hlásia na medicínu.
(písané pre blog.sme.sk v r. 2007)
POZRI:
Do čakárne
Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme.
© 2001-2018 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené