Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V týchto dňoch nemáme plánovanú dovolenku.        

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Úskalia gastroenterologickej endoskopie

Úskalia gastroenterologickej endoskopie
Gastroenterológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá predovšetkým chorobami tráviacej trubice, teda obrazne povedané od úst až po konečník. Ústnu dutinu, hoci trávenie začína už tam, gastroenterológovia však s radosťou prenechali stomatológom a pole ich pôsobnosti teda začína až v pažeráku. Nuž a ako inak sa dá presnejšie vyšetriť tráviaca trubica, ak nie obávanými „hadičkami"?
Iste, v súčasnosti už existuje aj tzv. kapsulová endoskopia, ale tá má oproti klasickej ešte stále, okrem iných, jednu veľkú nevýhodu. Nedokáže totiž z chorobného ložiska odobrať vzorku na histologické vyšetrenie. A to je dôvod, prečo stále v gastroenterologických vyšetrovacích a často aj liečebných metódach dominujú spomínané „hadičky", teda endoskopické prístroje.
Hoci väčšina, ba možno aj všetci gastroenterológovia, ktorí už majú endoskopicky vyšetrených „zopár" pacientov, vám potvrdia slová jedného z mojich učiteľov, ktorý hovorí, že gastroskopia je rutina, kolonoskopia je drina a ERCP (tzv. endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia) je umenie.
V nasledujúcom popise sa budeme venovať týmto trom metódam gastroenterologickej endoskopie z trocha netradičného pohľadu.
Prvým a možno jedným z najväčších úskalí gastroenterologickej endoskopie je dobrá príprava pacienta. Pacient totiž pri tomto vyšetrení musí s vyšetrujúcim personálom spolupracovať. Výnimkou je, samozrejme, vyšetrenie v celkovej anestézii, ale takýchto vyšetrení sa robí minimum a výlučne len na žiadosť pacienta. Poisťovne totiž anestéziu pri gastroenterologickej endoskopii väčšinou nehradia. Uhradiť ju môžu napr. počas hospitalizácie, ak je anestézia pri výkone opodstatnená alebo ak má endoskopické pracovisko štatút jednodňovej chirurgie.
Pacienti majú často z týchto našich „hadičiek" poriadny strach, ale nakoniec, aspoň podľa mojej skúsenosti, takmer každý, kto vyšetrenie naozaj potrebuje, sa naň skôr či neskôr nechá nahovoriť. Zásadou by malo byť neordinovať vyšetrenie tam, kde nie je bezpodmienečne potrebné. Ordinovať toto vyšetrenie „medzi dverami", bez predchádzajúcej podrobnej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia, najmä u mladého, relatívne zdravého pacienta je hrubou medicínskou chybou. Ak pacient absolvuje gastroenterologickú endoskopiu s odporom alebo má z nej traumatizujúci zážitok, potom v situácii keď bude skutočne vážne chorý, môže ju práve pre tento zážitok odmietnuť.
Nepripravený a stresovaný pacient môže spôsobiť pri vyšetrení komplikácie nielen sebe, ale i vyšetrujúcemu personálu. Tie sú rôzne, od pohryzenia vyšetrujúceho personálu až po poškodenie prístrojov, či samotného pacienta. Vyšetrujúci personál musí byť perfektne zohratý tím, aby takého situácie dokázal minimalizovať, pretože úplne vylúčiť sa nedajú nikdy.
Je množstvo situácii, ktoré vyšetrujúcemu znepríjemňujú vyšetrenie a to i takých, za ktoré pacient nemôže. Napr. pri zúžení ktoréhokoľvek úseku hornej tráviacej trubice, pri vyšetrení hrozí zvracanie objemného množstva natráveného obsahu. Takéhoto pacienta nie je možné ani príliš utlmiť , aby nevdýchol obsah žalúdka. To by znamenalo ďalšiu komplikáciu. Skúsený endoskopický tím musí túto situáciu zvládnuť. Kým sestra jedným okom dáva pozor na nekľudného pacienta, aby lekárovi neprehryzol prístroj, zároveň mu podáva endoskopické inštrumenty a ukľudňuje pacienta, lekár sa musí sústrediť na výkon. Mnohokrát je v žalúdku plnom potravy a natrávenej krvi taká neprehľadná situácia, že nájsť chorobný proces dokáže iba naozaj skúsený lekár.
Hoci ERCP sa už v súčasnosti nevykonáva tak často, ako v minulosti a ordinuje sa už len výberovo, najmä vtedy, ak sa predpokladá problém, ktorý sa dá endoskopicky aj vyriešiť (napr. odstránenie kameňa zo žlčových ciest alebo ich liečebné rozšírenie, či zavedenie trubičky, ktorá z nich bude odvádzať žlč). Sondovanie žlčového vývodu alebo vývodov podžalúdkovej žľazy môže niekedy trvať 2-3 minúty, inokedy sa nepodarí ani za 20-30 minút.
Pri gastroskopii sa okrem psychologickej prípravy a lačnenia pred výkonom iná špeciálna príprava nevyžaduje. Inak je to však pri kolonoskopii, kde sa pred vyšetrením musí „prepláchnuť" tráviaci trakt špeciálnym preháňadlom. Ani to však niekedy nezaberie. Potom je to pre vyšetrujúci tím hotové rallye Paríž-Dakar, ktoré často musí skončiť pred cieľom. Tým je obyčajne prechod z hrubého do tenkého čreva alebo zúžený úsek hrubého čreva, ktorý bol príčinou nedostatočnej prípravy pacienta. Často sa tento zúžený úsek nájde už v prvých 50-60 cm hrubého čreva. Ak je toto zúženie spôsobené rakovinou alebo polypom, či zápalom, lekár sa obyčajne snaží zobrať z chorobného miesta aj vzorku na ďalšie mikroskopické spresnenie diagnózy. Nie je to vždy ľahké. Často to pri vyšetrení naozaj vyzerá ako na tej rallye, len s tým rozdielom, že namiesto blata je tam...no veľké H a malé o.
Aj lekár sa často snaží ako pretekár, dokončiť svoju „misiu" za každú cenu. Každý endoskopista vie, že kolonoskopia je pre pacienta nepríjemná a zvlášť pre takého, ktorý má v čreve zhubný chorobný proces. Pacient v takom prípade za tú „prípravu trate" naozaj často nemôže.
Hoci skúsený endoskopista si vie približne stanoviť čas trvania jedného endoskopického výkonu, nikdy nevie, aké prekvapenie ho čaká za „najbližším rohom". Môže to byť zúženie vyšetrovaného úseku, polyp, nádor, stočenie čreva, ktoré ho pri vyšetrení zdrží tak ako pretekára prekážka alebo porucha na trati. To zdržanie môže niekedy trvať päť, inokedy aj päťdesiat minút.
Takže ak nabudúce pôjdete na gastroenterologickú endoskopiu, buďte predovšetkým dobre pripravení a trpezliví. Ak pacient, ktorý je na vyšetrení pred vami, z neho nevychádza ani po polhodine, vedzte, že si tam s vyšetrujúcim personálom nerozprávajú vtipy, ale možno riešia nepredvídateľnú zložitú zdravotnú situáciu, ktorú vopred nebolo možné predvídať.

B lymfm aldka

                             Lymfóm žalúdkaPOZRI:

Ako prebieha gastroenterologické vyšetrenie?
Endoskopia v celkovej anestézii


© 2001-2016 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby konečníka
  • Hemoroidy

   Hemoroidy ("zlatá žila") sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

 • Rady pacientom s ochoreniami konečníka
  • Rady pacientom s ochoreniami konečníka

   RADY PACIENTOM S OCHORENIAMI KONEČNÍKAROK 2013 Číslo otázky: 1/2013-KONDátum a čas: 080113 18:25 Názov otázky svrbenie konečníka Meno vilo E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Muž Vek 33 Výška 180 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Pacient stratený v systéme sľubov MZ SR
  To, že slovenské zdravotníctvo 30 rokov žiadna vláda nepovažovala za svoju skutočnú prioritu, sa prejavuje stále intenzívnejšie a najviac pri nástupe každého nového ministra zdravotníctva a jeho tímu. Obyčajne v prvých rozhovoroch, ktoré médiám poskytnú vidno, že budú len politické figúrky alebo v tom lepšom prípade, že si problematiku rezortu, ktorý chcú riadiť, ešte nestihli naštudovať. Sú takí, ktorým sa to nepodarí ani za ich celé funkčné obdobie.
 • Núdzový stav končí, tak nám namiesto potlesku zase môžete nadávať
  Keby zdravotníci mohli verejne hodnotiť svojich pacientov tak, ako to robia pacienti so zdravotníkmi, asi by sa mnohí z pacientov museli červenať od hanby. Nedodržiavanie životosprávy a odporúčaní počas liečby je to mizivé málo, ktoré mnohí nerešpektujú. O tom, že lekár má po pracovnej dobe nárok na odpočinok, akoby ani netušili.   
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2019
  Stratifikácia nemocníc, ktorej neprijatie vyústilo do demisie ministerky zdravotníctva, problémy slovenskej neurochirurgie, či stúpajúci trend výskytu osýpok a neochota zákonodarcov  zaoberať sa sprísnením pravidiel prijímania nezaočkovaných detí do predškolských zariadení. To sú len niektoré zo zdravotníckych tém, ktoré tento rok rezonovali v slovenských médiách.  

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Symprove

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi. Kód na zľavu 5% dostanete po odoslaní správy na Messenger vpravo dole.
Viac sa dozviete po kliku na obrázok.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

Aktuálne

Nová služba pre našich pacientov - videovyšetrenie
Vážení pacienti, v rámci inovácii zavádzame novinku - videovyšetrenie, zatiaľ zadarmo v skúšobnej prevádzke a len pre našich pacientov, v pracovných dňoch od 14.00 do 15,00 hod. Stačí sa prihlásiť a poslať nám do SMS na č. tel. 0940 890 823 vygenerovaný kód z tejto stránky a čas, kedy si želáte videokonzultáciu v trvaní 5 minút. Viac sa dozviete po kliknutí na obrázok.
evysetrenie

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies