Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V týchto dňoch nemáme plánovanú dovolenku.        

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Príznaky ochorení pažeráka

Príznaky ochorení pažeráka
RANISAN1 Sťažené prehltanie - (dysphagia, dysfágia) je príznak, ktorý pacient síce pociťuje v pažeráku, ale jeho príčinou môžu byť aj ochorenia, lokalizované mimo pažeráka. Viaže sa takmer bezprostredne na hltací akt. Často pacient dokáže presne určiť miesto (napr. hornú, strednú alebo dolnú časť pažeráka, kde pri hltaní cíti bolesť. Lokalizácia tohto pocitu je veľmi dôležitá pre stanovenie presnej diagnózy. Tiež je dôležité, či pacient pociťuje sťažené hltanie vždy, alebo len občas, resp. či ho vníma pri tuhej alebo už aj pri tekutej potrave. Ak je sťažené hltanie spojené so zvracaním, prípadne veľmi nepríjemným až neznesiteľným zápachom z úst, je to veľmi často známka pokročilého, často závažného ochorenia pažeráka. Ak pacient prichádza za lekárom v tomto stave, obyčajne už býva neskoro na účinnú liečbu.
Pre ľahšie pochopenie tohto príznaku možno dysfágiu rozdeliť na tzv. hornú, ktorá sa lokalizuje do hornej časti pažeráka (asi do oblasti pažeráka cca 20 cm od rezákov) a dolnú, ktorú pacient pociťuje v hrudnej časti pažeráka, či už v jeho strednej alebo dolnej časti.
Príčiny dysfágie sú zväčša organické (ochorenia pažeráka - najčastejšie sú to zápaly, nádory alebo iné organické choroby, ochorenia nervového systému spojené s poruchami hltacieho aktu, ochorenia ostatných hrudných orgánov alebo chrbtice, choroby kostrového svalstva a iné stavy). Funkčné príčiny sťaženého hltania ho môžu lokalizovať prakticky do celého pažeráka. U nervovo labilných pacientov sa dysfágia najčastejšie lokalizuje do oblasti krku.
Pri tzv. hornej (orofaryngeálnej) dysfágii sú to často neurologické choroby, ktoré majú za následok porušenú nervovú reguláciu hltacieho aktu. Jej zriedkavou príčinou však nie sú ani ochorenia samotného pažeráka (zápaly, nádory a iné stavy) alebo okolitých orgánov (napr. nádory v ORL oblasti, zväčšenie štítnej žľazy a pod.). Pri tejto dysfágii je typické horšie hltanie tekutín ako tuhej potravy, je často spojená s kašľom a nepríjemným pocitom návratu potravy a požitej tekutiny do hornej časti hrtana a do nosa.
Najčastejšou príčinou tzv. dolnej (ezofageálnej) dysfágie sú choroby pažeráka (zápaly a nádory, či vredy alebo vakovité vydutiny steny pažeráka - divertikle).
2 Bolestivé prehltanie - (odynophagia, odynofágia) sa môže vyskytnúť aj u zdravého človeka, ak je príliš hltavo veľké, zle požuté kusy príliš horúcej alebo inak mechanicky, či chemicky dráždivej potravy (napr. príliš korenisté jedlá, alkohol a pod.)
Ak sa však tento príznak vyskytuje aj pri hltaní bežnej dobre požutej potravy, ktorej konzumácia človeku nikdy predtým nerobila ťažkosti, dokonca ak je bolestivé aj hltanie tekutín, ide už obyčajne o vážny stav.
Príčinou bolestivého hltania sú najčastejšie choroby pažeráka, ktoré postihujú jeho sliznicu (zápaly, nádory, vredy) alebo zužujú jeho priesvit (lúmen), čo bráni fyziologického posunu potravy do žalúdka.
3. Pálenie v pažeráku a/alebo v nadbrušku (pyrosis) sa často uvádza ako pálenie záhy (v češtine pálení žáhy), čo nie je celkom spisovný termín pre tento príznak. Vyznačuje sa dlhodobým alebo občasným krátkodobým pocitom pálenia za hrudnou kosťou, s vyžarovaním do nadbruška a niekedy až do krku. Je veľmi dôležité tento príznak odlíšiť od príznaku ochorenia vencovitých srdcových ciev, ktorý sa prejavuje ako angina pectoris. Často je to aj pre lekára veľký problém. Tu môže, zvlášť vo veku, kedy už možno u pacienta predpokladať ochorenie vencovitých srdcových ciev, pomôcť jednoduchý test s nitroglycerínom alebo kyslou šťavou. Ak sa pálenie v hrudníku po podaní nitroglycerínu pod jazyk zlepší, ide najskôr o anginu pectoris, ak nereaguje, môže ísť o pálenie v pažeráku, ale to nebýva vždy pravidlom. Naopak, ak sa pálenie v hrudníku po kyslej šťave zhorší, má pôvod pravdepodobne v ochorení pažeráka, ak na jej požitie nereaguje, môže ísť o príčinu mimo pažeráka.
4. Návrat kyslého alebo horkého obsahu žalúdka do pažeráka (regurgitatio) sa prejavuje spätným tokom obsahu žalúdka do pažeráka. Podľa toho, aký tento obsah je, resp. ktorá zložka (kyselina alebo žlč) v regurgitovanom obsahu prevažuje, ide buď o kyslý alebo zásaditý reflux. Logicky teda môže ísť aj o reflux zmiešaný. Reflux a pyróza sú vedúcimi príznakmi gastroezofágovej refluxovej choroby. Nie každá pyróza a každý reflux však automaticky znamenajú, že pacient trpí na túto chorobu. Poznáme totiž aj tzv. fyziologický reflux (napr. po objemnom, príliš kyslom alebo mastnom jedle, či nápojoch s obsahom oxidu uhličitého). K patologickému gastroezofageálnemu refluxu dochádza okrem iného aj preto, lebo sa na jeho vzniku podieľa aj oslabený dolný pažerákový zvierač a zvýšený tlak vo vnútri žalúdka, čím sa poruší tzv. záklopkový mechanizmus, ktorý v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka zabraňuje uvedenému refluxu.
5. Bolesť v hrudníku môže mať tiež príčinu v pažeráku. Ak bolesť v hrudníku súvisí s príjmom potravy, s návratom žalúdkového obsahu do pažeráka, je nezávislá na pohyboch, dýchaní alebo fyzickej námahe, je veľmi pravdepodobné, že pochádza z pažeráka. Mnohokrát je však veľmi ťažké zistiť jej presnú príčinu. Hoci dobrá anamnéza pomôže usmerniť lekára v rozhodovaní, aké vyšetrenia má vykonať, ale niekedy ich treba urobiť celý rad, aby sa odhalila skutočná príčina tejto bolesti.
Čo môže urobiť pacient? Lekárovi pomôže najviac, ak je pacient schopný presne popísať svoje ťažkosti. V mladšom veku asi do 30 rokov, je pri vyššie uvedených príznakoch veľmi pravdepodobné, že ich príčinou nebude ochorenie srdca, ale skôr iná príčina (chrbtica alebo pažerák). Takýto pacient sa môže teda, skôr ako navštívi lekára, pokúsiť riešiť svoj stav sám, dodržiavaním šetriacej životosprávy, vylúčením dráždivých jedál a nápojov, nikotínu, úpravou svojej telesnej hmotnosti a užívaním voľne dostupných preparátov na viazanie žalúdkovej kyseliny (antacidá). Ak však ťažkosti do 2-3 týždňov po uvedených opatreniach neustúpia, mal by vyhľadať lekára. Naopak vo vyššom veku, najmä nad 50 rokov alebo ak pacient trpí na ochorenie srdca a ciev, vysoký krvný tlak alebo cukrovku, či ochorenie chrbtice, s návštevou lekára by nemal váhať, ak sa stav do 24-48 hodín po diéte alebo antacidách nezlepší. Ak bolesť nereaguje na úľavové opatrenia (diétu, antacidá, zmenu polohy tela) alebo podanie nitrátov, mal by lekára navštíviť neodkladne.
Čo musí urobiť lekár? Po rozhovore s pacientom (anamnéze) podľa veku, charakteru a trvania ťažkostí stanoví ďalší postup. U mladých ľudí do 30 rokov sa väčšinou po stanovení pracovnej diagnózy, začína terapeutickým testom. Lekár alebo zdravotná sestra poučí pacienta o životospráve, dostane príslušnú medikamentóznu liečbu a ak sa stav do 7-10 dní nezlepší, plánujú sa ďalšie vyšetrenia. U pacientov nad 50 rokov sa postupuje podľa pridružených ochorení a celkového stavu pacienta. Jednotný návod na diagnostický ani liečebný postup neexistuje, vždy je individuálny. Niekedy možno počkať na výsledok terapeutického testu, inokedy treba gastroskopiu prípadne iné vyšetrenia ordinovať v čo najkratšom čase, najideálnejšie už pri prvom vyšetrení pacienta, za predpokladu, že prišiel nalačno. Pri dôvodnom podozrení na ochorenie pažeráka, prvým vyšetrením je spravidla ezofagogastroskopia, prípadne s odberom vzorky chorobne zmenenej sliznice na histologické vyšetrenie alebo ster zo sliznice pažeráka. Podľa výsledkov uvedených vyšetrení nasleduje buď príslušná liečba alebo sa plánujú ďalšie vyšetrenia, napr. rtg, endosonografia, pH-metria (ňou sa zisťuje kyslosť alebo zásaditosť obsahu, ktorý sa dostáva do pažeráka) alebo iné vyšetrenia (ORL, pľúcne, kardiologické...)


POZRI:
Choroby v gastroenterológii© 2001-2016 jozef.klucho

Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby konečníka
  • Hemoroidy

   Hemoroidy ("zlatá žila") sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

 • Rady pacientom s ochoreniami konečníka
  • Rady pacientom s ochoreniami konečníka

   RADY PACIENTOM S OCHORENIAMI KONEČNÍKAROK 2013 Číslo otázky: 1/2013-KONDátum a čas: 080113 18:25 Názov otázky svrbenie konečníka Meno vilo E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Muž Vek 33 Výška 180 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Pacient stratený v systéme sľubov MZ SR
  To, že slovenské zdravotníctvo 30 rokov žiadna vláda nepovažovala za svoju skutočnú prioritu, sa prejavuje stále intenzívnejšie a najviac pri nástupe každého nového ministra zdravotníctva a jeho tímu. Obyčajne v prvých rozhovoroch, ktoré médiám poskytnú vidno, že budú len politické figúrky alebo v tom lepšom prípade, že si problematiku rezortu, ktorý chcú riadiť, ešte nestihli naštudovať. Sú takí, ktorým sa to nepodarí ani za ich celé funkčné obdobie.
 • Núdzový stav končí, tak nám namiesto potlesku zase môžete nadávať
  Keby zdravotníci mohli verejne hodnotiť svojich pacientov tak, ako to robia pacienti so zdravotníkmi, asi by sa mnohí z pacientov museli červenať od hanby. Nedodržiavanie životosprávy a odporúčaní počas liečby je to mizivé málo, ktoré mnohí nerešpektujú. O tom, že lekár má po pracovnej dobe nárok na odpočinok, akoby ani netušili.   
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2019
  Stratifikácia nemocníc, ktorej neprijatie vyústilo do demisie ministerky zdravotníctva, problémy slovenskej neurochirurgie, či stúpajúci trend výskytu osýpok a neochota zákonodarcov  zaoberať sa sprísnením pravidiel prijímania nezaočkovaných detí do predškolských zariadení. To sú len niektoré zo zdravotníckych tém, ktoré tento rok rezonovali v slovenských médiách.  

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Symprove

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi. Kód na zľavu 5% dostanete po odoslaní správy na Messenger vpravo dole.
Viac sa dozviete po kliku na obrázok.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

Aktuálne

Nová služba pre našich pacientov - videovyšetrenie
Vážení pacienti, v rámci inovácii zavádzame novinku - videovyšetrenie, zatiaľ zadarmo v skúšobnej prevádzke a len pre našich pacientov, v pracovných dňoch od 14.00 do 15,00 hod. Stačí sa prihlásiť a poslať nám do SMS na č. tel. 0940 890 823 vygenerovaný kód z tejto stránky a čas, kedy si želáte videokonzultáciu v trvaní 5 minút. Viac sa dozviete po kliknutí na obrázok.
evysetrenie

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies