Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 27. - 31. dec, 2018 máne plánovanú dovolenku.       

 
SLUŽBY PACIENTOM
Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.  VIAMOVýkony a služby na priamu platbu už môžete uhrádzať aj cez aplikáciu. 


whatsappNedovolali ste sa v pracovnej dobe? Pošlite odkaz na WhatsApp 0940 737 016. Toto číslo slúži len na textové správy v súrnych prípadoch po pracovenej doibe. 

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRcodeGEAPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

E-recept - papierové recepty už netlačíme. O predpis môžete požiadať písomne e-mailom alebo cez sociálne siete a recept si vyzdvihnúť  v ktorejkoľvek lekárni v SR s preukazom poistenca.  

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTI



GAF-na choroby konečníka

Symptomatická liečba ochorení konečníka - svrbenie konečníka, hemoroidy, trhliny, píľťaly

Dostanete v lekárňach alebo na tomto webe  

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia lianasro

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

Nové bezlepkové potraviny Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Potravinové intolerancie

intoleranciaDefinícia – potravinová intolerancia je obranná reakcia organizmu pri neznášanlivosti určitých potravín. Nie je to reakcia imunitného systému na „cudzorodú látku“, teda potravina, ktorú člevek neznáša, nevyvolá typickú imunitnú reakciu, teda alergickú
Výskyt potravinovej intolerancie v ostatných rokoch stúpa, objavuje sa už v detskom veku a trpia na ňu častejšie ženy v mladšom veku.
Príčiny potravinovej intolerancie sú rôznorodé. Ide často o komplex spolu pôsobiacich a vzájomne sa ovplyvňujúcich faktorov organizmu (proces trávenia, mikroflóra, stres, imunita), konzumovaných látok z potravy (napr. potravinové farbivá E 100-119, chemické látky z postrekov, lieky a iné) a prostredia (klíma, zloženie vody a vzduchu) Na výslednej reakcii organizmu sa podieľajú aj tráviace procesy v tenkom čreve, jeho bakteriálne osídlenie resp. črevná priepustnosť a iné faktory. .  
Prejavy sa môžu objaviť na ktoromkoľvek orgáne alebo aj viacerých orgánoch tela
Môže ísť o prejavy kožné (vyrážky, vypadávanie vlasov) neurologické (bolesti hlavy, podobné migréne, závraty) ORL príznaky (nádcha, svrbenie v krku) srdcovocievne (búšenie srdca, začervenanie tváre) respiračné (poruchy dýchania) tráviace (nafukovanie, hnačka, zápcha, nešpecifické bolesti brucha), gynekologické (svrbenie, výtok, menštruačné problémy alebo neplodnosť) urologické (močové infekcie) a iné príznaky, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať, raz sú vyznačené viac, inokedy menej a môžu sa prejaviť aj o pár dní po konzumácii potraviny, ktorú človek netoleruje.
Rozdelenie. K enzýmovým príčinám potravinovej intolerancia patria laktózová a histamínová intolerancia. Z neezýmových potravinových intolerancii treba spomenúť tzv. neceliakálnu gluténovú senzitivizu (NCGS).  
Laktózová intolerancia je porucha trávenia mliečneho cukru (laktóza) v dôsledku chýbania alebo nedostatočnej aktivity enzýmu, ktorý mliečny cukor trávi (laktáza). Prejavuje sa najmä v tráviacom trakte a to nafukovaním a/alebo hnačkou po konzumácii kravského mlieka.
Histamínová intolerancia (HIT) sa prejaví vtedy, ak je v organizme vysoká hladina histamínu a enzým, ktorý ho odbúrava (diaminooxidáza- DAO) sa produkuje v nedostatočnom množstve alebo kvalite a preto sa zvyšuje hladina histamínu v krvi, čo spôsobuje HIT.
Aktivita DAO v tehotnosti stúpa, pretože sa tvorí aj v placente, takže jeho 500 až 1000 násobné zvýšenie v tomto stave neznamená, že pacientka má HIT, ale vyšetrenie je potrebné pri príznakoch HIT opakovať najskôr ako o 2-3 mesiace po pôrode. Histamín je chemická látka, vznikajúca z aminokyseliny histidín a plní v organizme veľa významných úloh. Podporuje bdelosť, učenie a pamäť, zlepšuje imunitu a podieľa sa na krvotvorbe. Takže umelé znižovanie jeho hladiny organizmu neprospieva. Pacienti, ktorí trpia na HIT by sa mali vyvarovať konzumácii čierneho a zeleného čaju, nápojom propagovaným ako energetické a alkoholu, ktorý aktivitu DAO znižuje, a tiež vylúčiť z jedálneho lístka najmä potraviny s vysokým obsahom histamínu (niektoré druhy zeleniny - napr.rajčiny, špenát, kyslá kapusta, fazuľa a iné), kyslomliečne výrobky (zakysanka, kefír a pod.), pečivo z bielej múky,
niektoré mäsové výrobky (ryby a morské živočíchy, ak boli zmrazené), ovocie (najmä citrusové plody). Zakázaných potravín je toľko, že nie je možné ich tu vymenovať všetky. Povolené sú sladkomliečne výrobky, hydina, vajcia, čerstvé ryby
Neceliakálna gluténová senzitivita (NCGS) je intolerancia gluténu bez prejavov alergie alebo celiakie, Prejavuje sa podobne ako celiakia, ale nemá imunologický podklad, krvné testy na celaikiu sú buď negatívne alebo sú len ľahko zvýšené antigliadínové protilátky (AGA, nie deaminovaný gliadín, ani transglutamináza) a vzorka z dolnej časti dvanástnika býva normálna (teda bez atrofie!.  
Diagnostika pozostáva z anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov, dychového testu, prípadne odberu vzoriek z dvanástnika pri gastroskopii. Presná diagnostika je často veľmi zložitá a vyžaduje si spoluprácu viacerých odborníkov  
Diferenciálna diagnostika sa zameriava nielen na odlíšenie jednotlivých druhov potravinovej intolerancie, ale najmä na odlíšenie od iných závažnejších alebo menej závažnejších ochorení. V rámci ochorení tráviaceho traktu treba vylúčiť najmä syndróm dráždivého čreva (IBS) a nešpecifické črevné zápaly (IBD), ale aj syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve (SIBO), u dlhoročných diabetikov pacientov s autoimunitnými chorobami aj autonómnu viscerálnu neuropatiu..Príznaky týchto ochorení sa môžu často prelínať, u jedného pacienta môžu byť prítomné aj dve uvedené ochorenia súčasne, čo určenie správnej diagnózy ešte viac sťažuje.
Liečba spočíva vo vylúčení potraviny, ktorú pacient netoleruje, z jeho jedálneho lístka. Výnimkou je laktózová intolerancia, kde sa enzým laktáza dá nahradiť užívaním voľne dostupných preparátov s obsahom laktázy, ak chce pacient konzumovať mliečne výrobky a netrpí na ich ťažkú intoleranciu, je to jedno z riešení. Na trhu je aj prípravok Lepokfit, ktorý pomáha tráviť lepok pri NCGS. Nie je to liek a nie je určený celiatikom alebo alergikom na lepok. Tí sa musia lepku nekompromisne vyhýbať.  
Prevencia potravinovej intolerancie prakticky neexistuje.
Prognóza je pri vynechaní inkriminovaných potravín dobrá. Pacoentovi však môže za určitých okolností znížiť kvalitu, ale nie dĺžku života.
Záverečná poznámka. Mnohí pacienti sa pri potravinovej intolerancii snažia po príčine pátrať na vlastnú päsť, či už na internete alebo „samotestovaním“ pomocou rôznych „fooddetectorov“ a neoverených testov, ktorých presnosť je pochybná. Ďalšou chybou je začatie eliminačnej (napr. bezlepkovej) diéty pred stanovením presnej diagnózy. Lekári zas najmä pod vplyvom pacientov zbytočne preceňujú laboratórne výsledky a umele tak vyrábajú napr. pacientov s HIT, ktorý v skutočnosti vôbec nemusia mať a ich ťažkosti majú často len funkčný charakter. Aj tu by mala platiť stará múdrosť, že „liečiť treba pacienta a nie laboratórne výsledky“. Pacient by mal jesť, čo mu chutí a čo mu nespôsobuje ťažkosti a nie sa striktne riadiť tým, čo nájde na internete a najmä by nemal trvať na liečbe a zbytočných vyšetreniach, ak nie sú potrebné.         

POZRI:
Bolesť brucha
Celaikia
Nadúvanie brucha
Hnačka


© 2001-2016 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 




. .

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislé Noviny
 • Nemá kto obhliadať mŕtvych, ale hlavne, že máme trináste najlepšie zdravotníctvo v Európe
  V eufórii, ktorú asi vyvolalo hodnotenie slovenského zdravotníctva (EHCI), podľa ktorého máme trináste najlepšie zdravotníctvo spomedzi 35 krajín Európy, naši stranícki a štátni predstavitelia zrejme pozabudli, že ľudia na Slovensku dosť často aj umierajú, a tak sa stalo, že mŕtvych v niektorých lokalitách Slovenska nemá kto obhliadať a príbuzní s nebožtíkom niekedy na obhliadajúceho lekára čakajú aj niekoľko hodín.
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2017
  Jedna z prvých medializovaných správ z začiatku roka 2017 hovorí, že elektronizácia zdravotníctva bude spustená o rok, teda v januári 2018. Toto je snáď jediná správa, ktorá zostala pravdivá po celý rok. Ako to však nakoniec v roku 2018 dopadne, by asi nevedel predpovedať ani Nostradamus. Šéf e-zdravia totiž priznal, že systém nemyslel na lekárov a majú aj slabé servery, takže ak by sa v januári 2018 pripojili všetci, ktorým to zákon prikazuje, systém by sa pravdepodobne zrútil ako domček z karát. .
 • Bude e-zdravie skutočne prínosom pre pacienta?
  Od januára 2018 to vraj konečne príde. Ušetria sa vraj milióny, prestane sa plytvať liekmi a ten, kto z toho bude mať najväčší osoh, bude pacient. Aspoň takto si to predstavujú kompetentní, no prax môže byť a asi spočiatku aj bude na míle vzdialená od tejto predstavy.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Inzercia

Joomla web support
Social marketing support
Potrebujete vlastný web alebo správu sociálnej siete pre svoje zdravotnícke produkty?
Načo platiť úžerníckym firmám stovky eur ročne, ak za zlomok tejto sumy môžete mať vlastný web natrvalo.
Vyladíme jeho pozíciu pre vyhľadávače, čím sa Vaša stránka dostane na popredné miesto.    

Inzerujte na našom webe. Umiestnenie bannera je možné podľa Vášho želania. Vašu klikateľnú reklamu na našom pozadí návštevník nevypne, lebo potom stránku nebude môcť čítať
Prijateľné ceny dohodou.    

Sme tu pre vás. Kontaktujte nás

Symprove - 5% zľava

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi

Stačí slovo Symprove do nášho FB Messengera a máte 5% zľavu na mesačnú aj 12 týždňovú kúru pri nákupe cez symprove.sk

Článok mesiaca

INZERCIA
Chioská masticha a jej využitie pri liečbe ochorení tráviaceho traktu
Táto prírodná živica, ktorá sa získava špeciálnym spôsobom z kríka (Pistacia lentiscus var. Chia), pestovaného predovšetkým na gréckom ostrove Chios, má niektoré zdraviu prospešné účinky, ktoré je možné využiť v rámci pomocnej liečby aj pri ochoreniach tráviaceho traktu

Aktuálne

Kedy na ambulanciu prvej pomoci a kedy na ambulanciu urgentného príjmu?

tlakomerKedy na ambulanciu prvej pomoci a kedy na ambulanciu urgentného príjmu? Ambulancia prvej pomoci alebo lekárska služba prvej pomoci (po novom APS) je služba, ktorá slúži na riešenie zdravotných problémov pacientov, po obvyklej pracovnej dobe praktického lekára alebo lekára špecialistu. Ambulancia urgentného príjmu býva najčastejšie situovaná na prízemí v rámci centrálneho prijímacieho a prepúšťacieho oddelenia (CPPO).

  
TOPlist
G4Ranch

 



Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies