Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Príznaky ochorení pažeráka

Príznaky ochorení pažeráka
RANISAN1 Sťažené prehltanie - (dysphagia, dysfágia) je príznak, ktorý pacient síce pociťuje v pažeráku, ale jeho príčinou môžu byť aj ochorenia, lokalizované mimo pažeráka. Viaže sa takmer bezprostredne na hltací akt. Často pacient dokáže presne určiť miesto (napr. hornú, strednú alebo dolnú časť pažeráka, kde pri hltaní cíti bolesť. Lokalizácia tohto pocitu je veľmi dôležitá pre stanovenie presnej diagnózy. Tiež je dôležité, či pacient pociťuje sťažené hltanie vždy, alebo len občas, resp. či ho vníma pri tuhej alebo už aj pri tekutej potrave. Ak je sťažené hltanie spojené so zvracaním, prípadne veľmi nepríjemným až neznesiteľným zápachom z úst, je to veľmi často známka pokročilého, často závažného ochorenia pažeráka. Ak pacient prichádza za lekárom v tomto stave, obyčajne už býva neskoro na účinnú liečbu.
Pre ľahšie pochopenie tohto príznaku možno dysfágiu rozdeliť na tzv. hornú, ktorá sa lokalizuje do hornej časti pažeráka (asi do oblasti pažeráka cca 20 cm od rezákov) a dolnú, ktorú pacient pociťuje v hrudnej časti pažeráka, či už v jeho strednej alebo dolnej časti.
Príčiny dysfágie sú zväčša organické (ochorenia pažeráka - najčastejšie sú to zápaly, nádory alebo iné organické choroby, ochorenia nervového systému spojené s poruchami hltacieho aktu, ochorenia ostatných hrudných orgánov alebo chrbtice, choroby kostrového svalstva a iné stavy). Funkčné príčiny sťaženého hltania ho môžu lokalizovať prakticky do celého pažeráka. U nervovo labilných pacientov sa dysfágia najčastejšie lokalizuje do oblasti krku.
Pri tzv. hornej (orofaryngeálnej) dysfágii sú to často neurologické choroby, ktoré majú za následok porušenú nervovú reguláciu hltacieho aktu. Jej zriedkavou príčinou však nie sú ani ochorenia samotného pažeráka (zápaly, nádory a iné stavy) alebo okolitých orgánov (napr. nádory v ORL oblasti, zväčšenie štítnej žľazy a pod.). Pri tejto dysfágii je typické horšie hltanie tekutín ako tuhej potravy, je často spojená s kašľom a nepríjemným pocitom návratu potravy a požitej tekutiny do hornej časti hrtana a do nosa.
Najčastejšou príčinou tzv. dolnej (ezofageálnej) dysfágie sú choroby pažeráka (zápaly a nádory, či vredy alebo vakovité vydutiny steny pažeráka - divertikle).
2 Bolestivé prehltanie - (odynophagia, odynofágia) sa môže vyskytnúť aj u zdravého človeka, ak je príliš hltavo veľké, zle požuté kusy príliš horúcej alebo inak mechanicky, či chemicky dráždivej potravy (napr. príliš korenisté jedlá, alkohol a pod.)
Ak sa však tento príznak vyskytuje aj pri hltaní bežnej dobre požutej potravy, ktorej konzumácia človeku nikdy predtým nerobila ťažkosti, dokonca ak je bolestivé aj hltanie tekutín, ide už obyčajne o vážny stav.
Príčinou bolestivého hltania sú najčastejšie choroby pažeráka, ktoré postihujú jeho sliznicu (zápaly, nádory, vredy) alebo zužujú jeho priesvit (lúmen), čo bráni fyziologického posunu potravy do žalúdka.
3. Pálenie v pažeráku a/alebo v nadbrušku (pyrosis) sa často uvádza ako pálenie záhy (v češtine pálení žáhy), čo nie je celkom spisovný termín pre tento príznak. Vyznačuje sa dlhodobým alebo občasným krátkodobým pocitom pálenia za hrudnou kosťou, s vyžarovaním do nadbruška a niekedy až do krku. Je veľmi dôležité tento príznak odlíšiť od príznaku ochorenia vencovitých srdcových ciev, ktorý sa prejavuje ako angina pectoris. Často je to aj pre lekára veľký problém. Tu môže, zvlášť vo veku, kedy už možno u pacienta predpokladať ochorenie vencovitých srdcových ciev, pomôcť jednoduchý test s nitroglycerínom alebo kyslou šťavou. Ak sa pálenie v hrudníku po podaní nitroglycerínu pod jazyk zlepší, ide najskôr o anginu pectoris, ak nereaguje, môže ísť o pálenie v pažeráku, ale to nebýva vždy pravidlom. Naopak, ak sa pálenie v hrudníku po kyslej šťave zhorší, má pôvod pravdepodobne v ochorení pažeráka, ak na jej požitie nereaguje, môže ísť o príčinu mimo pažeráka.
4. Návrat kyslého alebo horkého obsahu žalúdka do pažeráka (regurgitatio) sa prejavuje spätným tokom obsahu žalúdka do pažeráka. Podľa toho, aký tento obsah je, resp. ktorá zložka (kyselina alebo žlč) v regurgitovanom obsahu prevažuje, ide buď o kyslý alebo zásaditý reflux. Logicky teda môže ísť aj o reflux zmiešaný. Reflux a pyróza sú vedúcimi príznakmi gastroezofágovej refluxovej choroby. Nie každá pyróza a každý reflux však automaticky znamenajú, že pacient trpí na túto chorobu. Poznáme totiž aj tzv. fyziologický reflux (napr. po objemnom, príliš kyslom alebo mastnom jedle, či nápojoch s obsahom oxidu uhličitého). K patologickému gastroezofageálnemu refluxu dochádza okrem iného aj preto, lebo sa na jeho vzniku podieľa aj oslabený dolný pažerákový zvierač a zvýšený tlak vo vnútri žalúdka, čím sa poruší tzv. záklopkový mechanizmus, ktorý v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka zabraňuje uvedenému refluxu.
5. Bolesť v hrudníku môže mať tiež príčinu v pažeráku. Ak bolesť v hrudníku súvisí s príjmom potravy, s návratom žalúdkového obsahu do pažeráka, je nezávislá na pohyboch, dýchaní alebo fyzickej námahe, je veľmi pravdepodobné, že pochádza z pažeráka. Mnohokrát je však veľmi ťažké zistiť jej presnú príčinu. Hoci dobrá anamnéza pomôže usmerniť lekára v rozhodovaní, aké vyšetrenia má vykonať, ale niekedy ich treba urobiť celý rad, aby sa odhalila skutočná príčina tejto bolesti.
Čo môže urobiť pacient? Lekárovi pomôže najviac, ak je pacient schopný presne popísať svoje ťažkosti. V mladšom veku asi do 30 rokov, je pri vyššie uvedených príznakoch veľmi pravdepodobné, že ich príčinou nebude ochorenie srdca, ale skôr iná príčina (chrbtica alebo pažerák). Takýto pacient sa môže teda, skôr ako navštívi lekára, pokúsiť riešiť svoj stav sám, dodržiavaním šetriacej životosprávy, vylúčením dráždivých jedál a nápojov, nikotínu, úpravou svojej telesnej hmotnosti a užívaním voľne dostupných preparátov na viazanie žalúdkovej kyseliny (antacidá). Ak však ťažkosti do 2-3 týždňov po uvedených opatreniach neustúpia, mal by vyhľadať lekára. Naopak vo vyššom veku, najmä nad 50 rokov alebo ak pacient trpí na ochorenie srdca a ciev, vysoký krvný tlak alebo cukrovku, či ochorenie chrbtice, s návštevou lekára by nemal váhať, ak sa stav do 24-48 hodín po diéte alebo antacidách nezlepší. Ak bolesť nereaguje na úľavové opatrenia (diétu, antacidá, zmenu polohy tela) alebo podanie nitrátov, mal by lekára navštíviť neodkladne.
Čo musí urobiť lekár? Po rozhovore s pacientom (anamnéze) podľa veku, charakteru a trvania ťažkostí stanoví ďalší postup. U mladých ľudí do 30 rokov sa väčšinou po stanovení pracovnej diagnózy, začína terapeutickým testom. Lekár alebo zdravotná sestra poučí pacienta o životospráve, dostane príslušnú medikamentóznu liečbu a ak sa stav do 7-10 dní nezlepší, plánujú sa ďalšie vyšetrenia. U pacientov nad 50 rokov sa postupuje podľa pridružených ochorení a celkového stavu pacienta. Jednotný návod na diagnostický ani liečebný postup neexistuje, vždy je individuálny. Niekedy možno počkať na výsledok terapeutického testu, inokedy treba gastroskopiu prípadne iné vyšetrenia ordinovať v čo najkratšom čase, najideálnejšie už pri prvom vyšetrení pacienta, za predpokladu, že prišiel nalačno. Pri dôvodnom podozrení na ochorenie pažeráka, prvým vyšetrením je spravidla ezofagogastroskopia, prípadne s odberom vzorky chorobne zmenenej sliznice na histologické vyšetrenie alebo ster zo sliznice pažeráka. Podľa výsledkov uvedených vyšetrení nasleduje buď príslušná liečba alebo sa plánujú ďalšie vyšetrenia, napr. rtg, endosonografia, pH-metria (ňou sa zisťuje kyslosť alebo zásaditosť obsahu, ktorý sa dostáva do pažeráka) alebo iné vyšetrenia (ORL, pľúcne, kardiologické...)


POZRI:
Choroby v gastroenterológii© 2001-2016 jozef.klucho

Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies