Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V týchto dňoch nemáme plánovanú dovolenku.        

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Rakovina hornej časti tráviacej trubice

Rakovina hornej časti tráviacej trubice

Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má, neveľmi zaujíma. Odbúrať strach z rakoviny je možné, chce to však istú mieru informovanosti populácie, aby tomuto ochoreniu mohla predchádzať tam, kde to je možné. Rakovina tráviacej trubice je jednou z tých lokalít tohto ochorenia, kde sa účinnými preventívnymi opatreniami dá jej výskyt podstatne znížiť.

Rakovina pažeráka
rakovina paerka 2
sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien a v ostatných rokoch sa jej lokalizácia posúva smerom do dolných častí pažeráka, čo je z hľadiska liečby dobré, avšak samotný výskyt rakoviny pažeráka stúpa, čo už je menej dobrá správa. V tomto sa však dostávame na úroveň vyspelých štátov.

Rizikové faktory rakoviny pažeráka sú najmä v strave a našich zlozvykoch. Časté pitie koncentrovaných alkoholických alebo i horúcich alebo kyslých nealkoholických nápojov (kávy, čaju), častá konzumácia príliš korenených jedál a fajčenie zvyšujú výskyt rakoviny pažeráka aj u slovenských pacientov. Zvýšený výskyt rakoviny pažeráka podporuje aj obezita, zvýšená konzumácia tukov, bielkovín, soli a toxické látky v potrave. Tie sa do nej dostávajú starnutím (napr. plesne a produkty hniloby z ovocia). Hnojením (dusitany), či úpravou –údením grilovaním (benzpyrén a podobné rakovinotvorné látky) Ak sa tieto rizikové faktory navzájom kombinujú, prípadne sa v strave jednotlivca vyskytujú príliš často, riziko poškodenia sliznice pažeráka s následnými chronickými zápalovými zmenami a ich prechodom do rakoviny je oveľa vyššie.

Varovné príznaky rakoviny pažeráka sa často objavujú až vtedy, keď je už neskoro. K najhlavnejším patrí občasné alebo trvalé pálenie v pažeráku, s návratom kyslého alebo horkého obsahu do pažeráka v častých intervaloch, zvlášť po jedle alebo v noci, prípadne zápach z úst. Ak sa už objaví porucha hltania alebo bolesť pri hltaní a pacient vie obyčajne presne popísať, kde v hrudníku resp. v pažeráku cíti bolesť alebo zastavenie sústa, obyčajne je nádor už v pokročilom štádiu. Podobne tomu aj v prípade, ak sa k uvedeným príznakom pridruží chudnutie. Pacient by im preto mal venovať maximálnu pozornosť. Ak má nad 30 rokov a príznaky trvajú dlhšie ako 2-4 týždne, najmä ak neustupujú po úprave životosprávy, teda vynechaní všetkých vyššie spomenutých jedál a nápojov, ktoré stav zhoršujú, prípadne po voľne dostupných liekoch, mal by sa čo najskôr dostať na gastroenterologické vyšetrenie a ezofagogastroskopiu neodkladať.
Diagnostika je veľmi rýchla a jednoduchá – gastroskopicky sa podozrenie na túto diagnózu zistí už pohľadom a diagnóza sa spresní po histologickom vyšetrení odobratých vzoriek z postihnutého miesta pažeráka. Podľa potreby sa doplní rtg pasáž pažerákom a CT, prípadne endosonografia.

Prevencia vzniku rakoviny pažeráka aj celej tráviacej trubice, tak ako u ostatných ochorení, sa delí na primárnu (sem patria opatrenia, ktorými môžeme priamo zamedziť vzniku rakoviny tým, že vylúčime alebo aspoň minimalizujeme také vplyvy prostredia a stravovacích návykov na náš organizmus, ktoré výskyt rakoviny tráviacej trubice podporujú) a sekundárnu (pravidelné sledovanie a odstraňovanie alebo minimalizovanie vplyvu takých chorobných procesov, ktoré predchádzajú vzniku rakoviny tráviacej trubice. Keďže primárna prevencia rakoviny tráviacej trubice je v zásade pri ochoreniach jednotlivých jej orgánov veľmi podobná, budeme sa jej venovať v závere tohto článku.

Sekundárna prevencia rakoviny pažeráka spočíva predovšetkým v pravidelných (tzv. dispenzárnych) kontrolách takých ochorení pažeráka, ktoré buď priamo vedú k rakovine pažeráka alebo je pri nich riziko výskytu rakoviny pažeráka zvýšený. Takéto ochorenia sa nazývajú prekancerózy. V oblasti pažeráka k nim patria napr. nezhubné nádory, tzv. Barretov pažerák (posun výskytu „žalúdkovej“ resp. „črevnej“ sliznice do pažeráka smerom k ústam, teda výskyt tzv. intestinálnej metaplázie v pažeráku) Refluxová choroba pažeráka môže viesť k vývoju Barretovho pažeráka, preto tiež podlieha dispenzarizácii.
Rakovina žalúdka má v ostatných rokoch klesajúci výskyt aj na Slovensku. Rizikové faktory sú u nej podobné, ako pri rakovine pažeráka, uvedené vyššie.Varovné príznaky sa dostavujú podobne, ako pri rakovine pažeráka, pomerne neskoro. Spočiatku to môže byť iba občasné pálenie v hornej časti brucha, nalačno alebo po jedle, či v noci, teda príznaky podobné vredovej chorobe. Ak pacient trpí na toto ochorenie, väčšinou si myslí, že sa mu obnovil vred, dá si predpísať lieky, ktoré užíva a na gastroskopiu príde až vtedy, keď mu liečba nezaberá a stav trvá niekoľko mesiacov alebo sa k páleniu pridruží vracanie, nechutenstvo, či chudnutie. To je už obyčajne neskoro. Ak je nádor uložený v oblasti vtoku alebo výtoku potravy zo žalúdka a tento priestor upcháva, príznaky sa obyčajne prejavia skôr a v popredí je často vracanie nestrávených zvyškov potravy, niekedy s prímesou čerstvej krvi. Pri jeho uložení na miestach, kde „nezavadzia“, teda na niektorej zo stien žalúdka, sa príznaky, nútiace pacienta navštíviť lekára, dostavujú pomerne neskoro a pri stanovení diagnózy je ochorenie už v pokročilom štádiu.

Diagnostika v počiatočnom štádiu sa dá urobiť výlučne podrobnou endoskopickou prehliadkou žalúdka. Endoskopia môže odhaliť nielen pokročilé, ale aj začínajúce formy rakoviny žalúdka, ktoré sa dajú liečiť buď endoskopicky alebo i operačne, ale podstatné je, že majú pri zachytení v takomto štádiu veľmi dobrú prognózu. Počiatočné štádium rakoviny žalúdka môže imitovať drobný vriedok alebo malú vyvýšeninu na sliznici žalúdka. Z každej takejto nepravidelnosti na sliznici sa musí odobrať niekoľko vzoriek na histologické vyšetrenie, aby sa včasné štádium rakoviny žalúdka neprehliadlo. Gastroskopia v takomto prípade môže trvať o niečo dlhšie, ako je obvyklé a lekár na to pacienta upozorní. Trpezlivosť pacienta je v tomto prípade veľmi žiadúca a lekárovi veľmi uľahčí prácu.

Pokročilé štádium rakoviny žalúdka má obraz vredu alebo tvrdej neforemnej masy na sliznici žalúdka. Z takejto formy rakoviny žalúdka obyčajne stačí odobrať tri-štyri vzorky, takže vyšetrenie sa väčšinou nepredlžuje. Ďalší postup po histologickom potvrdení diagnózy záleží od toho, či je nález vhodný na endoskopické alebo chirurgické riešenie. V prípade potreby sa okrem laboratórnych testov doplní sonografia prípadne CT brušných orgánov alebo aj endosonografia.
Prevencia rakoviny žalúdka – primárna i sekundárna bude popísaná nižšie.

Rakovina tenkého čreva je veľmi zriedkavá a jej príznaky nešpecifické.
Rizikové faktory okrem vyššie uvedených, zahŕňajú nízky obsah vlákniny v potrave, čo je spoločným menovateľom aj pre rakovinu hrubého čreva, čo bude uvedené neskôr. Varovné príznaky sa často dostavujú neskoro a sú pomerne nešpecifické. Môže to byť nafukovanie po jedle alebo aj bez súvislosti s príjmom potravy, napínanie na vracanie, zápach z úst napriek dodržiavaniu hygieny, tlak v bruchu pri vyprázdňovaní, či pocit sťaženého trávenia. 
Diagnostika je pomerne obtiažna. Základnou metódou je enteroskopia. Je to v podstate podobný výkon ako gastroskopia, len prístroj má väčšiu dĺžku a je špeciálne upravený na vyšetrenie tenkého čreva (napr. dvojbalónkový enteroskop). Klasické RTG metódy sa už v diagnostike rakoviny tenkého čreva využívajú len veľmi zriedka, aj to len ako doplňujúce alebo tam, kde nie je možnosť enteroskopie, či CT alebo MR enteroklýzy. Najnovšou metódou, ktorá dokáže odhaliť rakovinu tenkého čreva aj tam, kde sa endoskopom vyšetrujúci nedostane, je kapsulová endoskopia. Tá sa obyčajne indikuje až vtedy, keď trvá podozrenie na rakovinu tenkého čreva a inými vyšetrovacími metódami sa ju nepodarilo odhaliť.

Prevencia rakoviny tráviacej trubice, tak ako u všetkých nádorov, sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna spočíva vo vylúčení takých škodlivých vplyvov z prostredia a životosprávy, ktoré vznik rakoviny tráviacej trubice buď priamo vyvolávajú alebo výraznou mierou podporujú jeho vývoj a vznik.

Primárna prevencia zahŕňa vylúčenie nežiadúcich vplyvov prostredia, tzv. karcinogénnych látok z potravy (plesne, dusitany, benzpyrén a ďalšie), úpravu životosprávy, najmä vylúčenie fajčenia, obmedzenie konzumácie koncentrovaného alkoholu a horúcich jedál a nápojov (platí najmä pre rakovinu pažeráka a žalúdka), úpravu telesnej hmotnosti (prevenciu a liečbu obezity), dostatočnú fyzickú aktivitu a vyšší konzum vlákniny, ovocia a zeleniny.  V ostatnom čase sa veľa diskutuje o tzv. chemoprevencii rakoviny hrubého čreva užívaním nízkych dávok kyseliny acytylosalicylovej. Jej užívanie je výhodné u pacientov, ktorí okrem vyššie uvedených rizikových ochorení (napr. polypov hrubého čreva) trpia zároveň na iné choroby, pri ktorých je užívanie kyseliny acetylisalicylovej žiadúce, napr. stavy po mozgovom alebo srdcovom infarkte, pľúcnej embólii alebo žilovej trombóze.

Sekundárna prevencia spočíva predovšetkým v odstraňovaní nezhubných polypov a pravidelnom sledovaní takých histologických zmien na sliznici tráviacej trubice alebo chorôb (tzv. prekanceróz), ktoré priamo alebo nepriamo vedú k rakovine v tejto lokalizácii. Ak na takúto chorobu trpíte, váš gastroenterológ vás o nej a o potrebe pravidelných kontrol bude informovať. Absolvovať však tieto kontroly už musíte vo vlastnom záujme sami.

Ak pacient má diagnostikovanú prekancerózu v hornej alebo dolnej časti tráviacej trubice a má ťažkosti, ktoré by mohli budiť podozrenie na rakovinu v uvedenej lokalizácii, nemal by čakať na dátum pravidelnej kontroly, ale objednať sa u gastroenterológa čo najskôr.

Kombináciou uvedených opatrení primárnej a sekundárnej prevencie je možné znížiť percento výskytu rakoviny tráviacej trubice. K tomu je však potrebná úzka spolupráca lekára a pacienta. Obaja by mali mať ten istý záujem. Zdravie pacienta a zdravie populácie.


POZRI:
Rakovina hrubého čreva a konečníka


Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby konečníka
  • Hemoroidy

   Hemoroidy ("zlatá žila") sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

 • Rady pacientom s ochoreniami konečníka
  • Rady pacientom s ochoreniami konečníka

   RADY PACIENTOM S OCHORENIAMI KONEČNÍKAROK 2013 Číslo otázky: 1/2013-KONDátum a čas: 080113 18:25 Názov otázky svrbenie konečníka Meno vilo E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Muž Vek 33 Výška 180 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Pacient stratený v systéme sľubov MZ SR
  To, že slovenské zdravotníctvo 30 rokov žiadna vláda nepovažovala za svoju skutočnú prioritu, sa prejavuje stále intenzívnejšie a najviac pri nástupe každého nového ministra zdravotníctva a jeho tímu. Obyčajne v prvých rozhovoroch, ktoré médiám poskytnú vidno, že budú len politické figúrky alebo v tom lepšom prípade, že si problematiku rezortu, ktorý chcú riadiť, ešte nestihli naštudovať. Sú takí, ktorým sa to nepodarí ani za ich celé funkčné obdobie.
 • Núdzový stav končí, tak nám namiesto potlesku zase môžete nadávať
  Keby zdravotníci mohli verejne hodnotiť svojich pacientov tak, ako to robia pacienti so zdravotníkmi, asi by sa mnohí z pacientov museli červenať od hanby. Nedodržiavanie životosprávy a odporúčaní počas liečby je to mizivé málo, ktoré mnohí nerešpektujú. O tom, že lekár má po pracovnej dobe nárok na odpočinok, akoby ani netušili.   
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2019
  Stratifikácia nemocníc, ktorej neprijatie vyústilo do demisie ministerky zdravotníctva, problémy slovenskej neurochirurgie, či stúpajúci trend výskytu osýpok a neochota zákonodarcov  zaoberať sa sprísnením pravidiel prijímania nezaočkovaných detí do predškolských zariadení. To sú len niektoré zo zdravotníckych tém, ktoré tento rok rezonovali v slovenských médiách.  

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Symprove

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi. Kód na zľavu 5% dostanete po odoslaní správy na Messenger vpravo dole.
Viac sa dozviete po kliku na obrázok.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

Aktuálne

Nová služba pre našich pacientov - videovyšetrenie
Vážení pacienti, v rámci inovácii zavádzame novinku - videovyšetrenie, zatiaľ zadarmo v skúšobnej prevádzke a len pre našich pacientov, v pracovných dňoch od 14.00 do 15,00 hod. Stačí sa prihlásiť a poslať nám do SMS na č. tel. 0940 890 823 vygenerovaný kód z tejto stránky a čas, kedy si želáte videokonzultáciu v trvaní 5 minút. Viac sa dozviete po kliknutí na obrázok.
evysetrenie

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies