Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Povedzte pacientovi pravdu, ak ju chce počuť

Povedzte pacientovi pravdu, ak ju chce počuť

   Jedna z chorôb, ktorej sa človek bojí snáď najviac je rakovina. Majú pred ňou rešpekt nielen pacienti, ale aj lekári. Na medicíne sa síce študenti učia základom lekárskej psychológie, ale v praxi to väčšinou nefunguje tak, ako je to napísané v múdrych knihách. Jednotný návod, ako a kedy pacienta informovať o povahe tohto ochorenia alebo kedy a za akých okolností komu povedať úplnú pravdu, polopravdu alebo použiť milosrdnú lož, neexistuje v žiadnej knihe. Ani roky praxe lekára nie sú zárukou, že sa mu túto situáciu podarí vždy zvládnuť tak, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá.

   Hoci som už počas svojej praxe diagnostikoval túto chorobu u množstva pacientov, nikdy neviem vopred, ak takúto chorobu objavím, ako sa zachovať. Často mi pred informovaním samotného pacienta pomôže kontakt s jeho príbuznými. Im hovorím pravdu vždy, ale tiež ju často dávkujem po kvapkách. Niekedy totiž býva psychicky silnejší pacient, ako jeho okolie, inokedy je to zas naopak.
   Aj keď často už po prvom vyšetrení tuším, že to nebude pre pacienta a jeho rodinu dobrá správa, svoje závery formulujem veľmi opatrne. Väčšinou mám asi 10 dní na to, kým dostanem od kolegu patológa definitívny výsledok. To je niekedy dostatočný časový priestor pre pacienta, jeho rodinu i pre mňa. Ak je stav taký, že už pred záverom patológa viem, že pacienta bude treba prijať do nemocnice, prípadne operovať, poviem mu to a jeho rodine tiež, samozrejme, bez konečnej diagnózy, ktorá síce podľa vyšetrenia vyzerá zle, ale histológia ju nepotvrdí. V takom prípade treba odber vzorky opakovať, prípadne pacienta konzultovať s iným pracoviskom.
 
   Spomínam si na prípad asi 50-ročného pacienta. Nález v konečníku sa mi nepáčil už na prvý pohľad. Histológia však vyšla nezhubná. Poslal som ho kolegovi na revíziu. Z endoskopického pohľadu sa mu nález javil podobne, ako mne, teda zhubný, čo sa neskôr ďalšími vyšetreniami aj potvrdilo. Musel som ho veľmi prehovárať, aby sa išiel dať vyšetriť a liečiť. Mal totiž naplánované vycestovať za prácou do cudziny.
   Povedal som mu:
„Pán V, možno teraz ten nález naozaj nie je vážny, ale čo ak to necháme tak, vy odídete pracovať za hranice a zhorší sa to tam? Čo budete robiť potom?"
   Našťastie to zabralo a nechal sa presvedčiť. Skončil na operačnom stole a po liečbe sa má dobre.

   Nedávno som mal mladého pacienta, ktorého som po prvýkrát videl pred šiestimi rokmi. Už vtedy som u neho vyslovil podozrenie na závažnú chorobu čreva, ale vyšetrenia vtedy odmietal. Prišiel až minulý mesiac, keď som slúžil na centrálnom príjme. Mal hnačky s prímesou krvi. Objednal som si ho teda do ambulancie na kompletné vyšetrenie. Už vtedy tušil, že to s ním nebude dobré. Konečná diagnóza - familiárna adenomatózna polypóza hrubého čreva s malígnym zvratom. Mal o svojej chorobe toľko informácii, že mi nedal žiadnu šancu klamať mu do očí. Ani som to nemal v úmysle, ale vzhľadom na to, že po kolonoskopickom vyšetrení bol psychicky na dne, chcel som si nechať ešte štandardných 10 dní času na prípravu, ako mu to oznámim. Na vyšetrení s ním bola aj manželka, ale nemal som možnosť hovoriť s ňou osamote, aby som u nej presondoval, ako jej manžel zareaguje na tú zlú správu. Nebolo treba. Nakoniec ju prijal s pokorou a odhodlaním, že sa pôjde liečiť. Našťastie som v jeho prípade natrafil na správneho kolegu a veci potom dostali rýchly spád. Na budúci týždeň bude operovaný.     
   
   Už dávno som nemal také obdobie, aby som v priebehu 3-4 dní diagnostikoval dva zhubné nádory pažeráka. Pred dvomi týždňami tomu tak bolo. Oboch pacientov som už po endoskopii pažeráka informoval, že ich bude treba operovať a nechal som im povestných 10 dní na rozmyslenie. Našťastie obaja súhlasili a hospitalizáciu sa mi podarilo vybaviť veľmi rýchlo.
„Pán doktor, je to rakovina?", spýtal sa ma jeden z nich, keď prišiel na kontrolu a histológiu som už mal na stole.
„No, nie je to dobré...", ošíval som sa a znova som mu vysvetľoval, že pažerák má zúžený a že to zúžené miesto bude treba operačne odstrániť.
„...viete, ja by som chcel vedieť pravdu...", vraví mi.
   Nezostávalo mi nič iné len sa priznať, že som ju tušil už pri prvom vyšetrení a jeho slová som mu potvrdil.
 
   Stretol som manželku jedného môjho pacienta. Chodil ku mne pre vredovú chorobu a pár dní pred minulými Vianocami sme sa stretli. Ešte si robil srandu, že mu rastie „socializmus" (pre tých neskôr narodených -takto sa hovorilo kedysi dobre živenému bruchu) a vraj nemá žiadne ťažkosti. O pár dní už ležal na operačnom stole. Diagnóza - zhubný nádor hrubého čreva s črevnou nepriechodnosťou.
„...a povedali ste mu pravdu?", vyzvedal som.
„Samozrejme, veď potom by mi už nikdy neveril", odvetila jeho manželka.
Hoci to s ním zamávalo, už je spokojný, že dostal liečbu, akú potreboval.       

   Oveľa radostnejšie sú však dialógy s pacientmi, ktorí prídu na vyšetrenie v rámci
preventívneho programu alebo sa u nich náhodne zistí včasný typ rakoviny, ktorý sa nachádza napr. v polype alebo na povrchu sliznice a nestihol sa ešte rozšíriť do celého organizmu.
   Jedného takéhoto pacienta som vyšetroval asi pred rokom. Prišiel na vyšetrenie, lebo mal pozitívny test na skryté krvácanie do stolice, na ktorý ho nahovorila dcéra. Mal šťastie v nešťastí. Našla sa u neho rakovina hrubého čreva v počiatočnom štádiu. Pôvodne ten nález kolega, ku ktorému som ho poslal, chcel riešiť endoskopicky, no nakoniec sa rozhodol pre radikálny postup. Poslal ho na operáciu. Pacient sa po liečbe cíti dobre a keď ma v meste stretne, už zďaleka ma úctivo zdraví.

POZRI:
Do čakárne

© 2001-2016 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies