Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky ambulancia pre dospelých

Rady pacientom s ochoreniami tenkého a hrubého čreva

Rady pacientom s ochoreniami tenkého a hrubého čreva
ROK 2017
Číslo otázky: 1/2017-THC

Dátum a čas: 050117 13:35

Názov otázky   Bolesti brucha
Meno (alebo nick)   Veronika Gavalier
Email   vymazaný administrátorom
Pohlavie   Žena
Vek   18
Výška   173
Váha   64
Zamestnanie   Študent
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý den ???? prosím o radu mam ťažkosti predpokladám že s hrubým crevom mam bolesti uz 3 mesiace od kedy som dobrala Daraprim a 2 týždne antibiotika bez probiotík neskôr som jedla mesiac probiotiká problem sa ani len nezmiernil mam problémy s nafukovanim bolesti(tupébodovétlakove) postupujú postupne od Podbruška po obvede brušnej dutiny z prava až následne pod hrudníkom na ľavý bok k tej ostrej zatáčke potom sa bolesti vystupňuju a musím ist toaletu avšak nie vždy sa mi potrebu podarí vykonať akoby som tam mala nejakú zábranu dakujem za odpoved ????
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Sono je vždy negatívne všetky krvné testy taktiež doposiaľ mi nic neprišli , mohlo by to byt neurologického pôvodu ? Ci z chrbtice ? Alebo je to len poškodenie liekmi
Vaša doterajšia liečba   Daraprim 2 mesiace medzi tým 2tyzdne antibiotiká Zinat bez probiotýk následne som brala 30dni antibiotiká bez zmeny
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Prekonaná Bolerioza
Bola som liecena na Toxoplazmózu (Daraprim) výsledky neviem ci sa to podarilo
Skolióza kifoza zrotovanie chrbtice
Zablokované ľavé ramienko - EKG

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti budia dojem funkčnej črevnej poruchy, najskôr dráždivého hrubého čreva. Vylúčte zo stravy všetky potraviny, ktoré Vám stav zhoršujú, pridajte si probiotiká a ak sa Vám stav do mesiaca neupraví, navštívte gastroenterológa. . 
Číslo otázky: 2/2017-THC
Dátum a čas: 130117 17:54

Názov otázky   nafukovanie,pocit plnosti, reflux
Meno (alebo nick)   Andrej
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   20
Výška   182
Váha   69
Zamestnanie   Študent
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý deň,už dva mesiace ma trápia problémy s trávením.Začalo to asi po konzumácií pokazeného jedla,v noci ma nafukovalo, nemohol som spať. Rano hnačky,potom týždeň šetriacia dieta od všeob.lekárky,boli pocity plnosti. Stolica je každy deň, bez ťažkostí. Robí mi starosť ťažoba v bruchu po jedle, aj nadmerné nafukovanie z čohokolvek. Ďalší týždeň absolvujem test SIBO, kedže som bol pravdepodobne nakazený z jedla. Čo znamená alebo aké dôsledky má hypetrofovaná VATEROVA PAPILA? Ďakujem
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Na gastro vyšetrení mi zistili žlč v pažeraku,kardia široko otvorená,nedoviera,reflux gerd. Velmi by ma zaujimalo aj to čo znamená že mám hypetrofovanú VATEROVU PAPILU?
Vaša doterajšia liečba   Nolpaza 1-0-0
,itoprid 1-1-1
exhelico 0-1-0
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   salmonella v 10 rokoch
alergia, astma, sledovaný
bolerioza

ODPOVEĎ: Ak ste mali vylúčenú celiakiu, Vaše ťažkosti sú pravdepodobne funkčného pôvodu, najskôr ide o dysmotilitu horného aj dolného tráviaceho traktu. Vylúčte zo stravy všetky potraviny, ktoré Vám škodia, pridajte si probioitiká, napr. Symprove a ak sa Vám stav po mesiaci nezlepší, Váš gastroenterológ by Vám mal zmeniť liečbu alebo doplniť ďalšie vyšetrenia. Vysvetlenie pojmov, na ktoré sa pýtate, nájdete v našom slovníčku. Kontrétnu otázku  však musíte položiť svojmu gastroentšerológovi.  
Číslo otázky: 3/2017-THC
Dátum a čas: 300117 19:17

Názov otázky   Helikobakter,zápcha,bolesti brucha
Meno (alebo nick)   Marta
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   49
Výška   153
Váha   47
Zamestnanie   Nezamestnaný
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   2
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobrý deň,cca pol roka mám bolesti brucha,zápchy (stolica raz za 8-9 dní),potom hnačka a zase zápcha.Tak to ide dookola,na zápchu si mám dávať preháňadlo a na hnačku Reasec.
Mám aj nejaké gynekol.problémy,čo už rieši p.doktorka..(myom,endometrioza,vysledky z cytologie).HPV pozitivne.Caká ma laparoskopia..Mala som aj pozitvne vysledky pred 2 týždňami na helikobakter zo stolice..Moja otázka: prosím vás nemala som dostať nejaké lieky,antibiotika? Lekár mi žiadne totižto na gastre nedal.Dakujem za odoved.ˇ
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   CT kolono...Mám len ptozu obličky a ptozu hr.čreva.A ten spomínaný helikobakter pozitívny ( zo stolice).
Vaša doterajšia liečba   Endiex,Reasec.

ODPOVEĎ: Ide o typické prejavy sndrómu dráždivého hrubého čreva. Probiotiká by Vám mohli pomôcť, skôste napr.  symprove.
Číslo otázky: 4/2017-THC
Dátum a čas: 010217 18:11

Názov otázky   Casta stolica
Meno (alebo nick)   Karolina
Email   bymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   26
Výška   165
Váha   64
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobry den pan doktor. Na zaklade gastro vysetreni mi bol diagnostikovany duodengastrologicky reflux na zaklade operacie zlcnika ktora bola v 02/2016. Chcela by som sa opytat ci je normalne ak posledne 3 mesiace casto chodim na velku potrebu. Vzdy po jedle musim ist kedy mam riedku alebo tvrdsiu kasovitu stolicu. Na wc chodim niejedy raz, niekedy 2krat a niekedy aj 5 krat. Po jedle uzivam pankreolan no napriek tomu chodim casto na wc. Tvrdu stolicu mavam ale malokedy. Niekedy mam tyzden normalnu stolicu a potom tyzden zase tie riedke stolice niekolkokrat za den. Ine lieky neberem.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Teraz mi bol zisteny hekikobakter. Zajtra zacnem trojkombinaciou liekou. Neviem ci helikobakter moze sposobit taketo stolice. Casto citim navaly tepla, nevolnost a trpim nespavostou. Rano o 2 - 3 sa zabudim a potom uz neviem zaspat. Krvne testy boli ok. Kolonoskopia negativna. Zistene len hemoroidy.
Vaša doterajšia liečba   Pan doktor si mysli ze mam celiakiu nakolko mi biopsia raz potvrdila marsh 1. Druhy krat po 2 mesiacioch bola biopsia negativna a z krvi ani prvy ani druhy krat nebola potvrdena. Naordinoval dietu.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Viem ze reflux sa spaja so syndromom drazdiveho creva. Chcela by som vediet ci niesu nejake volnopredajne lieky alebo bylinky ktore upravia stolicu na normalnu (tvrdu - formovanu) raz alebo dva krat za den. Uz 2 tyzden uzivam probiotika. Problemy trvaju uz 3 mesiac, predtym problemy neboli. Dakujem

ODPOVEĎ: Najksôr u Vás ide o funkčnú črevnú poruchu, pravdepodobne syndróm dráždivého čreva. Môže však ísť aj o tzv. achylické hnačky, ktoré súvisia s tým, že nemáte žlčník. Celiakiu veľmi pravdepodobne nemáte. Ak Vám po liečbe helicobactera budú hnačky trvať, mali by ste zmeniť liečbu a pridať si probiotiká, skúste napr. symprove
Číslo otázky: 5/2017-THC
Dátum a čas: 070217 22:08

Názov otázky   Bolesti brucha v okolí pupku
Meno (alebo nick)   Timea
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   27
Výška   160
Váha   53
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   V období posledného mesiaca mám bolesti brucha v oblasti pupku. Bolesť sa prejavuje pálením a ,,sťahovaním žalúdka" na vracanie. Nepreháňa ma ani však nevraciam. Brucho ma bolieva počas priebehu celého dňa aj noci. Nespozorovala som však či je bolesť brucha zapríčinená príjmom určitej potraviny. Bolesti brucha som pociťovala už v minulosti, na určitý čas mi však prešla a opäť sa vrátili. Od 5.2.2017 sa mi bolesť brucha zintenzívnila a pretrváva doposiaľ.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Vzorka stolice na rozbor helikobaktera, vysledok ešte nemám
Vaša doterajšia liečba   1. Omeprazol STADA 20 mg, ktoré som užívala 1x na lačný žalúdok
2. Algifen Neo - 3x 25 kvapiek
3. samoliečba - bylinné čaje
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Prekonané - Febrílne krče (v detstve)
V súčasnosti - problémy s močovými cestami

ODPOVEĎ: Pravdepodobne sú to funkčné črevné ťažkosti. Ak však budú trvať, kolonoskopii, ktorá môže upresniť diagnózu, sa pravdepdobne nevyhnete. V rámci samoliečby môžete skúsiť probiotiklá, napr. symprove.
Číslo otázky: 6/2017-THC
Dátum a čas: 190217 01:23

Názov otázky   Moze byt pricinou refluxu a naslednej chronickej gastritidy syndrom drazdiveho creva?
Meno (alebo nick)   Laura
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   26
Výška   168
Váha   54
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti    
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Uz asi 2 roky mam problemy s travenim.vacsinou mavam zapchy, v crevach pocujem skvrkanie, zblnkanie, pocitujem nafukovanie hlavne po mliecnych, mucnych vyrobkoch a cokolade.pred pol rokom mi biopsiou zaludka bola zistena inaktivna antralna chronicka gastritida bez helicobactera s refluxom zlce. Problemy mam v noci pri lahu, ked pocitujem reflux, helicid mi nezabera, myslite ze by mi pomohli prokinetika?chcela by som sa spytat ci by syndrom drazdiveho creva mohol za reflux, ktory mam. Pripadne ci by nepomohla o cista creva probiotikami a chlorelou kvoli zapche.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastroskopia-biopsiou zaludka- inaktivna antralna chronocka gastritida s refluxom zlce
Vaša doterajšia liečba   Helicid, duspatalin
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Nechtova mykoza, vaginalne zapaly, chronicka gastritida

ODPOVEĎ: GERD ani chronická gastritída so syndrómom dráždivého čreva súvbis nemajú. Probiotiká by Vám mohli pomôcť, skôste napr. symprove. Ale ak sa Vám stav do mesiaca neupraví, vylúčiť treba aj potravinovú intoleranciu, celiakiu a tiež aj nešpecifický črevný zápal.  
Číslo otázky: 7/2017-THC
Dátum a čas: 280217 12:03

Názov otázky   Problémy s vyprázdňovaním a kŕče
Meno (alebo nick)   Mária Procházková
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   46
Výška   168
Váha   90
Zamestnanie   Živnostník
Stav   Slobodný
Deti   1
Spôsob pôrodu   Cisársky rez
Vaše ťažkosti   Mám problém s vyprázdňovaním a trávením, veľa krát mám tlak v nadbrušku, tesne medzi rebrami, niekedy tlak aj v krku, kŕče pri stolici, až na odpadnutie, problémy pretrvávajú s menšími prestávkami cca rok a pol.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)   Už dlhšiu dobu mam problémy s trávením a vyprázdňovaním. Za posledný rok som 2x /január 2016, december 2016/ absolvovala vyšetrenie žalúdka hadičkou, lekár zistil, že mám reflux, dal mi tabletky, najprv Helicid, potom Ganaton a nakoniec ešte k tomu aj Panzynorm forte. Pri druhom vyšetrení / v decembri 2016/ povedal, že tam nič nenašiel a len vtedy mám užiť Helicid, keď cítim tlak v žalúdku. Odvtedy, tak mesiac a pol som žiadne vážnejšie problémy nemala, ale teraz, tak cca dva týždne, znova mám kŕče v hornej časti žalúdka, medzi rebrami, niekedy cítim žalúdok v hrdle, zvýši sa mi tlak a som v stave na kolaps, potom ma zvykne chytiť hnačka ale s takými kŕčami, že takmer kolabujem, ak by som sa neosprchovala studenou vodou tak určite odpadnem, stolica je vtedy taká riedka, akoby aj s hlienmi, niekedy tak trhaná a malá, niekedy, v poslednej dobe stále je moja stolica tenká ako prst a mávam tie kŕče, čo som popisovala. Na váhe som neschudla, ale začínam sa báť jesť, lebo mám strach, že čo to so mnou je, nie náhodou niečo vážne. Pri hnačke mi vyjde von aj zlatá žila, Na to používam čípky a krém s dubovou kôrou. Ale teraz akoby ani toto nepomáhalo. Vždy mám pocit, že sa neviem úplne vyprázdniť a brucho mám tvrdé a nafúknuté. Som zúfalá. Kolonoskopie sa bojím. Viete mi poradiť a keď, tak aj u Vás s ambulancii ma vyšetriť ? Vopred ďakujem za odpoveď. Maja
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   vyšetrenie hadičkou 2x
Vaša doterajšia liečba   Helicid, ganaton, panzynorm forte, algifen
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   hypertenzia stále v liečbe, antidepresíva

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti sú veľmi pravdepodobne funkčného charakteru. V popredí sa javí syndróm dráždivého čreva, takže by pravdepodobne bolo treba zmeniť liečbu. Sama si však môžete pomôcť vylúčením jedál a nápojov, ktroré Vám stav zhoršujú a užívaním probiotík. Ak sa Vám stav do mesiaca neupraví, je namieste kontrolné gastroenterologické vyšetrenie.  
Číslo otázky: 8/2017-THC
Dátum a čas: 070317 12:36

Názov otázky   Problémy so stolicou
Meno (alebo nick)   Monika
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   23
Výška   173
Váha   60
Zamestnanie   Iné
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Pred 3 rokmi som bola na gastre kvôli zápche zistili mi len zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny. Minulý rok som bola opäť tentokrát s hnačkou dlhotrvajucou, kolonoskopia ani gastro neukázali nič. Opätovné mám problémy s hnackou, niekedy sa mi stav na pár dní upraví mám makksiu formovanú stolicu ( po ktorej nachádzam čerstvú krv na papieri) a následne opäť prichádzajú hnačky ( i 10-12 krát do dna). Stolica je riedka väčšinou sfarbená dožlta, vyprazdeniu predchadzaju kŕčové bolesti brucha. Lekár mi odporúča len hylák. Poradte
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Kolonoskopia bez zmeny na trakte. Gastroskopia chronický zápal žalúdka, zvýšená kyselina. IBD - 250
Vaša doterajšia liečba   Hylák 3 x 30 kvapiek, duspalatin na kŕče , novalgin pri bolesti a horúčke
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Astma, Imunodeficit, chronický unavovy syndróm, neurogenna tetania

ODPOVEĎ. Ak krvácate pri stolici a máte hnačku, iné riešenie, ako kontrolné gastroenterologické vyšetrenie a konrtrolnú kolonoskopiu tu nevidím. Vylúčiť treba predovšetkým nešpecifický črevný zápal.  Ak ste rok u svojho gastroenterológa neboli, skúste prípadne iné pracovisko.  
Číslo otázky: 9/2017-THC
Dátum a čas: 210317 10:15

Názov otázky   ulcerózna kolitída bez liekov
Meno (alebo nick)   Katarína
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   35
Výška   173
Váha   64
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý deň pán doktor,v r. 2004 mi po ťažkostiach(hnačky,krv v stolici,hlien) diagnostikoval gastroenterológ rektoskopiou a histológiou chronickú UC.Nasadený liek,dávky na moju žiadosť lekár postupne znižoval,nakoľko som nemala žiadne problémy.V r. 2008 som žiadala o úplné vysadenie a rektoskopiu.Rektoskopiou sa črevo javilo ako zdravé,ani hlien tam nebol.Od roku 2008 lieky neberiem,nemám žiadne ťažkosti,ani diétne šetrenie,od r. 2009 ani na kontroly nechodím-mala byť na základe potreby.Je možný takýto priebeh UC?Môžem zmeniť lekára?Ďakujem
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   rektoskopia s biopsiou v r. 2004 - diagnostikovaná UC, oznámenie,že mám vnútorné aj vonkajšie hemoroidy
opakovaná rektoskopia v r. 2008 na moju žiadosť, lekár ju nechcel robiť - vraj nebudeme dráždiť črevo..rektoskopia bez nálezu
Vaša doterajšia liečba   r. 2004 salofalk 500 - 4x2 tbl.
r. 2005 salofalk 500 - 4x1
r. 2006 salofalk 500 - 2x1
r. 2007 salofalk 250 - 2x1, až 1x1
r. 2008 salofalk 250 - 1x1,úplné vysadenie
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   od júna 2015 koliky,podľa USG opakovane žlčník kontrahovaný,október 2015 - laparo operácia žlčníka-podľa histológie chronický zápal
december 2016 pravidelná každodenná avšak tvrdá stolica,tlačením po mesiaci krv po stolici(hemoroidy),po užívaní hemostopu hneď bez krvi

ODPOVEĎ: Diagnóza ulceróznej kolitídy je u Vás nepravdepodoibná. V r. 2004. mohlo ísť o tzv. UC podobnú kolitídu, ktorá sa niekedy nedá od UC rozlíšiť ani pod mikroskopom. Klinický priebeh však svedčí proti UC. Lekára zmeniť môžete.
Číslo otázky: 10/2017-THC
Dátum a čas: 240317 20:33

Názov otázky   Kŕče v podbrušku, hnačky
Meno (alebo nick)   Marián Hronský
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   32
Výška   177
Váha   67
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Začiatok problémov – po požití tvrdého alkoholu. Trvanie 6 mes.
Aj mizivé množstvo tuku (napr. 2 rožky s maslom za deň) alebo vlákniny spôsobuje silné bolesti v podbrušku a hnačky.
Bolesti v strede podbrušku + vľavo dole pri bedrovej kosti + aj v oblasti ilea.
Úbytok hmotnosti 15 kg (z 82 na 67).
Bublanie, prelievanie, škvŕkanie v črevách.
Hlien v stolici (soplovité žilky) alebo žltá tekutina.
Zvýšené vetry, často spojené s nutkaním na stolicu (bez stolice, len žltá tekutina).
Svrbiaci konečník.
Po stolici zmenšenie bolestí v podbrušku.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastroskopia,kolonoskopia,CT enterografia - bez nálezu.Histológia z HČ: mierna chronická zápalová celulizácia,mierny edém lamina propria,extravazáty erytrocytov v lamina propria.Kalprotektín v stolici 185.KO v norme.Potravin.alergie,celiakia,histamín.+laktóz.intolerancie - všetko negat.
Vaša doterajšia liečba   Žiadna liečba - navštívil som 2 gastroenterológov, nevedeli stanoviť diagnózu. Vraj som "zdravý".
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   V r. 2016 3x klostrídiová infekcia HČ, 2x po ATB, 1x po kolonoskopii (t.č. negatívne).
Artritída čeľustného kĺbu.
Seboroická dermatitída.
Peľové alergie.

ODPOVEĎ: Máte pravdepodobne funkčnú črevnú poruchu, možno syndróm dráždivého čreva. Tomu treba prispôsobiť životosprávu a liečbu. Skúste probiotiká, napr. symprove. Ostatné je už na Vašich lekároch.
Číslo otázky: 11/2017-THC
Dátum a čas: 070617 20:29

Názov otázky   Ulcerozna kolitida
Meno (alebo nick)   Drmelka
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   38
Výška   175
Váha   58
Zamestnanie   Štátny zamestnanec
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   3mesiace v remisii...pred 3masiacmi 1x hospitalizacia...Dg.kolitida colon descendens a colon sigmoideum
Histologia negativna
Rada by som sa opytala co mozem povazovat za vzplanutie choroby...kedze po poslednej kontrole mi bolo povedane ze zapal uz nemam...zacala som postupne skusat potraviny ktore mi robia i nerobia dobre...ak ma viac nafukuje a citim sa unavena...mierna bolest na lavej strane..cca 2 dni...aj to nie cely den...stolicu mam bez krvi a bez hlienu...max 2x za den...ale kazdy den...makka svetlohneda....mam sa obavat vzplanutia choroby...velmi pekne dakujem za odpoved
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Kolonoskop.colondescendens do50cm-zmazanacievnakresba iritovanasliznica,vredove lezie bio2 Linearnaflexura:bez patologie C transversum.bez patologieAnus-male vnutornehemeroidyHistolog:mierne iritacne zmeny architektonika sliznice zachovana bez zretelnejkriptitidy,niekolkolozisk.extravazatov erytrocy
Vaša doterajšia liečba   Pentaza sachet 2g1x denne+ mutaflor1x denne+ kyselina listova1xdenne
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Ziadne

ODPOVEĎ: Príznaky akútneho zhoršenia nešpecifických črevných zápalov nemusia byť relapse choroby vždy prítomné všetky a naopak, kolonoskopciký nález môže svedčiť pre zhoršenie napriek normálnym zápalovým markerom, takže stav treba vždy posudzovať individuálne.   
Číslo otázky: 12/2017-THC
Dátum a čas: 230617 12:58

Názov otázky   Dlhodobe hnacky
Meno (alebo nick)   Monika Concepcion
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   42
Výška   168
Váha   60
Zamestnanie   Iné
Stav   Rozvedená, rozvedený
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Moje problemy zacali s naduvanim asi pred pol rokom.Neskor zacali hnacky.Najprv obcasne a posledne 2 mesiace takmer denne.Navstivim denne zachod aj 10 a viac krat.Skusala som vysadit lepok,laktozu a vsetko pomohlo len na 1 -2 dni.Skusila som pankreolan,smekta a ine tabletky na hnacku a tiez pomohli len na max.2 dni.Mam stale pocit ist na zachod.Takmer nikdy sa nedostavy pocit uplneho vyprazdnenia.Rano po ranajkach kym odidem do prace idem aj 3-4 x na zachod .
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)   Potom sa to troska upravi,ale ako nahle sa naobedujem(a moze to byt salat,chude maso,alebo cokolvek ine lahkej konzistencie)idem na zachod do 30 minuta potom uz kazdu chvilu az do vecera.V noci ma kolkokrat zobudi pohyb criev a musim zase navstivit zachod.V poslednom case ,nie kazdy den ale obcas som zaregistrovala aj krv.Obcas sa mi aj stane ,ze sa v noci zobudim na to ,ze sa mi zacnu strasne vela robit sliny.Asi po 2 minutach to potom prestane.Mam vtedy aj taky divny pocit v zaludku(nie vyslovene bolest) ,ale nenapina ma na vracanie,len mam zvysenu produkciu slin.Pri vsetkych tychto problemoch ,ale necitim ziadnu bolest v bruchu ,alebo zaludku.Obcas len zvlastne pocity,ale nie bolest. Za odpoved vopred dakujem. S pozdravom, Monika Concepcion
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   zatial ziadne.
Vaša doterajšia liečba   Rozne diety,ako vynechanie lepku,laktozy.Smekta,pankreolan a ine lieky na hnacku
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   ziadne

ODPOVEĎ: Hoci Vaše ťažkosti budia dojem funkčnej črevnej poruchy, ak ste neboli doteraz vyšetrená, mali by ste absolvovať základné vyšetrenie u všeobecného lekár a laboratórnymi odbermi a potom aj gastroenterologické vyšetrenie. Vylúčiť treba potravinovú intoleranciu, ale aj nešpecifický črevný zápal a iné choroby. Pomôcť by Vám mohli probioitká, skúste napr. symprove.sk
Číslo otázky: 13/2017-THC
Dátum a čas: 160917 18:48

Názov otázky   Pichava bolest na oboch stranach brucha
Meno (alebo nick)   Monika C.
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   31
Výška   173
Váha   55
Zamestnanie   Iné
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobry den, Mam 31 rokov a momentalne trpim pichavou a palivou bolestou na oboch stranach brucha (skor v strede a pod rebrami). Mala som podobny problem (bez pichania) pred 1.5 mesiacom kde mi robili kolonoskopiu ktora bola v poriadku. Bolesti utichli nacas. Teraz to trva uz 2 tyzdne. V lete som trpela roznymi obtiazami - vysoky krvny tlak; zavraty; tachykardia; nepravidelne busenie srdca; znizena citlivost ruky, nohy, okolo pier a na povrchu hlavy, tremorove ataky a bola som kvoli tomu 2krat hospitalizovana ale v podstate nic organicke nenasli a uzavreli to ako psychosomaticke potiaze.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   V lete:Sono srdca, organov v brusnej oblasti, CT hlavy, kolonoskopia - vsetko v poriadku EKG 3 dni - pulz messi 42 a 147 EKG bicykel - moderne klaania v urcitych oblastiach - odovodnene vycerpanim Krvne testy Jun - zvysene leukocyty Lumbalka Jun - v poria Krvne testy Jul - mierna anemia
Vaša doterajšia liečba   Tromcardin duo 1-1-1
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Predkolapticke stavy - Jun
Silne bolesti v hrudi - Jul (psychosomaticke obtiaze)
Tremorove ataky
Zelena stolica - s hienon - August (kolonoskopia po klistiry v poriadku)

Aktualne Pichanie v bruchu na oboch stranach (skor na povrchu), nafukovanie brucha, bez hnacky, bolesti po jedle

ODPOVEĎ: Myslím si, že Vaši lekári urobili všetko, čo mali. Vaše ťažkosti sú veľmi pravdepodoibne funkčného, teda psychického pôvodu. Ak bola vylúčená celiakia a iné príčiny anémie, najpravdepodobnejšia je funkčná žalúdkovo-črevná porucha. Vami navrhované vyšetrenia nepovažujem za indikovbané. Mali by ste zmeniť životisprávu a liečbu a ak si neviete poradiť sama, bolo by vhodné vyhľadať psychológa alebo psychiatra.  
Číslo otázky: 14/2017-THC
Dátum a čas: 180917 07:52

Názov otázky   Hnačky, plynatosť a nutkanie na wc
Meno (alebo nick)   dom
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   24
Výška   171
Váha   74
Zamestnanie   Iné
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý deň,

Pred 10dňami som pravdepodobne prekonal nejakú virózu. Prvý deň som raz zvracia, mal hnačky a zvýšenú teplotu. Ďalšie dni sa to obmedzilo len na hnačky. Neustály pocit nafúknutého brucha v najmä v dolnej časti. Hnačka nie pravidelne ale tak návalovito, potreba náhle ísť na wc no neúspešne alebo hnačka. Po 8 dňoch prítomná aj krv po hnačke(ani nie jasno červená ani tmavá) väčšie množstvo. Je na mieste len nejak prečkať tú hnačku, či to je z tej virózy alebo to treba riešiť návštevou odborníka? Ďakujem Vám za radu

Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Neboli vykonané.
Vaša doterajšia liečba   Prvé 4 dni uhlie 3x 2 tablety a Hylak kvapky 3x 50 kvapiek.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Nie

ODPOVEĎ: Ak Vám ťažkosti do meisiaca po samoliečbe a probiotikách neustúpia, navštívte gastroenterológa, pretože potom treba vylúčiť najmä chronické črevné zápaly.  
Číslo otázky: 15/2017-THC
Dátum a čas: 061117 15:48

Názov otázky   SIBO
Meno (alebo nick)   Alica
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   26
Výška   163
Váha   59
Zamestnanie   Študent
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobry den, mam pretrvavajuce problemy so SIBO (nafukovanie, pocity nevolnosti, unava, nesustredenost) po dobrati antibiotik ziadna zmena. Vedeli by ste mi prosim Vas poradit ako mam dalej postupovat?  Za odpoved vopred dakujem
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Dychovy test na SIBO pozitivny
Vaša doterajšia liečba   Normix, 7 dni
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   alergia na mliecnu bielkovinu

ODPOVEĎ: Ak Vám ťažkosti trvajú, treba vylúčiť aj iné ich príčiny, napr. funkčnú črevnú poruchu, intoleranciu potravín, celiakiu a ďalšie ochorenia alebo zopakovať liečbu. Sama si môžete pomôcť probiuotikami, vyskúšajte napr. symprove.    
Číslo otázky: 16/2017-THC
Dátum a čas: 101117 13:25

Názov otázky   črevá
Meno (alebo nick)   Dandy
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   43
Výška   167
Váha   70
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti   2
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti  
Asi štyri mesiace pociťujem nadúvanie a škvŕkanie v bruchu, také prelievanie čriev. Väčšinou po jedle. stolicu mám viac menej pravidelne, jeden max. dva krát denne. Dva krát po stolici ma pobolieval konečník, ale len tak na 1-2 minútky. Robila som si test na okultné krvácanie a bol pozitívny. Mala som aj krv na papieri. Môže ísť o rakovinu? Nechudnem, nie som unavená.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   .
Vaša doterajšia liečba   .
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   5 rokov dozadu som mala Helicobactera, ktorý bol úspešne preliečený. Robila som si aj test na Helico, ten bol negatívny.

ODPOVEĎ:  Ak Vám ťažkosti po samoliečbe probiotikami a čapíkmi a masťami na hemoroidy neustúpia, bude potrebné naštíviť gastroentereológa, pretože pravdepodobne bude potrebná kolonoskopia za účelom vylúčenia nešpecifického črevného zápalu.  Na rakovinu čreva zabudnite.
Číslo otázky: 17/2017-THC
Dátum a čas: 121117 12:22

Názov otázky   Problémy s črevom
Meno (alebo nick)   Mirka
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   38
Výška   165
Váha   51
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Zadaný
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobrý deň, od operácie ilea pred 2 rokmi (zápal, komplikácia po sekcii, črevo stiahnuté pablanami), mám problémy.Nevoľnosť už počas jedla, ale viac po jedle, pocit plnosti, grganie a odchod plynov po jedle. Stolica prevažne kašovitá, alebo kúskovitá, bledohnedej farby alebo do oranžovohneda. Často silno páchne, bývajú v nej kusy nestrávenej potravy. Tento stav pretrváva cca 2 roky s malými prestávkami, keď je stolica normálna. Teraz mám problémy cca 2,5 - 3 mesiace. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Vyšetrenia nemám žiadne. Keď som bola u lekára s bolesťami brucha a hnačkou, tak som vraj mala virózu.
Vaša doterajšia liečba   Liečba žiadna, užívam Pancreolan Forte po jedle vždy, keď mi je nevoľno.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Ileus po sekcii(dieťa zomrelo), problémy s chrbticou.

ODPOVEĎ: Príčin Vašich ťažkostí môže byť viac, brušné zrasty, črevná dysmikróbia alebo aj kombinácia s funkčnou črevnou poruchou. Skúste probioitká, dajte sa vyšetriť u všeobecného lekára a ak jeho liečba nepomôže, tak aj u gastroenterológa.
Číslo otázky: 18/2017-THC
Dátum a čas: 011217 20:12

Názov otázky   Helikobacter
Meno (alebo nick)   Lucia
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   36
Výška   166
Váha   52
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Zdravím pán doktor,problémy s trávením a bolesťami brucha mam od októbra.Trpela som prehánkami po kazdom jedle,a naopak nafukovanim aj zápchami.v noci spím, bolesť brucha mam hneď ako oči otvorím. Podľa sono vyšetrenia som ok. Odbery preukázali len helico.Pan Dr./obvodny/ mi povedal, že problémy so stolicou a nafukovanim nesúvisia s helico.Mala som veľmi stresové obdobie, keď som prišla o prácu.To mam už vyriešené. Je nutné ďalšie vyšetrenie, alebo čakať ci po prelieceni heli príznaky odznejú? Ďakujem pekne
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Sonografia bez nálezu=pankreas, slezina, obličky, žlčník v poriadku, na pečení 2 mm kalcifit
Parazity, celiakia, crohnova choroba, ul cerózna kolitida _ negativne
Krvný obraz idealny
Vaša doterajšia liečba   Pred stanovením diagnozy:nolpaza 1 ráno a meteospazmyl Aktualne:helicid, duomox, lekoklar na 7 dní = 1 ráno 1 vecer, meteospazmyl 2 denne a probicus 2 denne
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Alergická astma - už odznela, neberiem žiadne lieky
Inak zdravá, pred 20 rokmi problémy so žalúdkom /pri rozvode rodicov/ - zvýšená kyselina, liečene anacidom
Od toho času žiadne problémy až doposial

ODPOVEĎ: celiakiu nie je príčinou Vašich ťažkostí. Najskôr u Vás ide o funkčnú črevnú poruchu, ale ak sa stav po diéte a probiotikách do mesiaca neupraví, vylúčiť treba aj potravinovú intoleranciu
Číslo otázky: 19/2017-THC
Dátum a čas: 091217 23:43

Názov otázky   Hnacky, hlien
Meno (alebo nick)   Kenya
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   30
Výška   173
Váha   58
Zamestnanie   Iné
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobry den, liecila som sa na klostridiovu infekciu(avsak nebola dokazana) metronidazolom po uzivani dalacinu,stav po entizole sa upravil hned...asi mesiac po stave sa mi obcas este vyskytne par hlienoch pachnucich stolic, brali mi vzorku stolice na kalprotektin, ktory vysiel negat,krvne testy negat.,moja otazka je ci je nutne absolvovat aj kolonoskopiu na vylucenie chron.zap.och. criev dakujem za odpoved
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Krvne testy vratane crp a sedim. Vsetko v poriadku, vytery a kultivacie v poriadku, kalprotektin zo stolice-negat
Vaša doterajšia liečba   Metronidazol(entizol) 6tbl 250mg 3xdenne. Probiotika hylak triktat denne. Ja-sacharomyces boulardy 2 za den
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Mononukleoza pred desiatimi rokmi. Uzskostne poruchu(elicea 1tbl denne)

ODPOVEĎ: Ak nebol dôkaz pre clostrídiovú kolitídu, teda poizitívna kultivácia stolice, potom Vaše ťažkosti mohli mať a pravdepodobne aj majú iný pôvod. Ak Vám hnačka trvá, treba vylúčiť ijej ďalšie príčiny od potravionovej intolerancie, celiakiu až po cxhronický črevný zápal alebo postinfekčný syndróm dráždivého čreva s hnačkou. Takže by ste mali navštíviť gastroenterológa, ktorý Vám kolonoiskopiu pravdepodobne navrhne. Pred ňou by však bolo vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia.      :
ROK 2018
Číslo otázky: 1/2018-THC
Dátum a čas: 310118 15:36

Názov otázky   tráviace ťažkosti
Meno (alebo nick)   Laci
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   43
Výška   185
Váha   72
Zamestnanie   Manuálne pracujúci
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Už viac rokov mám problémy s bolesťami v podbruší.Začalo sa to pred rokmi keď pri cvičení s činkami som zacítil "rupnutie" v podbruší a odvtedy som mal niekedy aj viackrát mesačne veľké bolesti, krče v črevách ktoré trvaly aj viac hodín zastavili sa mi vetry, trávenie, niekedy som aj zvracal.Nakoľko som chodil z roboty na preventívne prehliadky zistili mi zvýšené "pečeňové" hodnoty v krvi,hlavne ALT a najviac GMT čo som pred tými ťažkosťami nemal.Stolica sa mi zmenila na riedku, bledú a neviem sa úplne vyprázdniť, stále cítim plnost čriev.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Na hepatológii mi robili podrobný rozbor krvi, urobili mi biopsiu pečene všetko bolo negatívne okrem už spomínaných hodnôt.Na gastroenterologickej ambulancii mi robili gastroskopiu, kolonoskopiu odobrali mi vzorky, všetko bolo v poriadku nepotvrdila sa ani celiakia ani Crohnova choroba.
Vaša doterajšia liečba   Pri vyštrení čriev báriovou kašou mi zistili nepriechodnosť apendixu, podstúpil som operáciu.Odvtedy tie veľké bolesti ustali, ale tlaky a menšia bolesť v podbruší stále pretrváva.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Iné ochorenia nemám a liečia ma na hepatológii kvôli zvýšeným hodnotám.Užívam lieky Lagózu.

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti sú pravdepodobne funkčného charakteru. Na to treba zamerať zmenu životosprávy aj liečbu. 
Číslo otázky: 2/2018-THC
Dítum a čas: 250218 11:20

Názov otázky   Hnacky a vetry
Meno (alebo nick)   Karolina
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   27
Výška   165
Váha   80
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobry den. Pred 2 rokmi mi vyoperovali zlcnik. V ten isty rok na zimu sa u mna objavili traviace tazkosti. Bol mi zisteny ibs a vela zlce v zaludku. Podstupila som krvne testy, gastroskopiu a kolonoskopiu. Crohnova choroba, UK, celiakia a intolerancia na laktozu boli vylucene. Uzivala som probiotika a aloe vera, racionalne sa stravovala. Moje tazkosti presli. Hnacka sa vyskytla len pri menstruacii. Podarilo sa mi otehotniet. Pocas tehotenstva ziadna hnacka, skor zapchy ktore som riesila pitim jablkoveho dzusu. Teraz som vyse mesiaca po porode. Mesiac bolo vsetko ok. Stolica raz za den tuha.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Pocas toho mesiaca ma trapili krce. Teraz po mesiaci ma krce uz netrapia, ale objavili sa hnacky. Vzdy pri kojeni pocitujem nutkanie na stolicu. Bud mam vetry alebo ma prezenie. Dva - 6 krat. Potom uz nevydrzim a dam si endiex. Pocitujem nevolnost a nepokoj v zaludku. Chcela by som poprosit o pomoc.
Vaša doterajšia liečba   Neviete cim je zmena stavu sposobena a ako je mozne hnacky liecit? Probiotika uzivam vyse roka. Aloe pre kojenie nemozem. Endiex nechcem uzivat kazdy den. Mam prisnu dietu. Je to velmi obtazujuce.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Uzivam este vapnik a horcik. Sestonedelie mi konci buducu nedelu. Ak je to vsetko prejavom ibs preco ma to trapi aj ked jem dietne?? Banany, sunka, rozky, ryza, hydina,zemiaky a vyvar? Su lieky ktore zabrania hnacke a mozem ich uzivat pravidelne pri kojeni? Za odpoved vopred velmi pekne dakujem.

ODPOVEĎ: Priebeh Vašich ťažkostí svedčí najskôr pre funkčnú črevnú poruchu.  Endiex nič nerieši. Vylúčiť treba potravinovú intoleranciu, vrátanne celiakie, zmeniť životosprávu a liečbu. Vápnik a horčík Vám ťažkosti môže horšovať. Skúste iné probliotiká, napr. symprove.

Číslo otázky: 3/2018-THC
Dátum a čas: 300318 12:54

Názov otázky   Tráviace problémy
Meno (alebo nick)   Marián
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   32
Výška   170
Váha   76
Zamestnanie   Podnikateľ
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o odborný názor na moje problémy...Moje problémy trvajú asi rok a postupne sa zhoršujú. Asi najväčší problém je stolica ktorú mám síce pravidelne ale je mäkká odporne zapachajuca, lepí sa na toaletu... Takmer vždy po stolici ma svrbí konečník aj keď z času na čas použijem masť faktu vždy sa to vráti... Mám extrémnu plynatosť cca 50 krát denne, a často mi skvka v bruchu tak hlasno že to počujú aj ľudia v mojom okolí... Krv,moč,kolonoskopia negatívne. Ďakujem za váš názor
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Krv, moč, kolonoskopia,usg brucha, negatívne
Vaša doterajšia liečba   Žiadne
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Žiadne

ODPOVEĎ: Pravdepodobne u Vás ide o tzv. črevnú dysmikróbiu, ktorú môžu zlepšiť probiotiká. Sliznicu konečníka môžete mať zapálenú alebo podráždenú, na to skúste lokálnu liečbui ako pri hemoroidoch, dostať voľne v lekárni.    
Číslo otázky: 4/2018-THC
Dátum a čas: 030518 17:36

Názov otázky   Nutnosť op. zákroku pri diagnóze K36?
Meno (alebo nick)   Tomáš
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   39
Výška   178
Váha   121
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   3
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Cca od 10/2016 vo väčšej či menšej miere sa vracajúce nepohodlie, pocit vydutia pravej spodnej časti brucha (pravé epigastrium až pravá slabinová oblasť) hlavne pri sede. Sporadické krátko trvajúce bolesti tupého charakteru v oblasti pravo alebo priamo pod pupkom pri v stresových situáciach a pri určitých pohyboch. Spánok mám pokojný. Chuť do jedla v poriadku. Nevoľnosť nie je. Necítim sa na akútny stav, ale všeobecný lekár ma tlači do operačného zákroku (dôvod:chronická apendicitída).
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   RTG Czepp - výsledok "appendix vermiformis sa neznázornil"
USG- Appendix normalnej šírky a štruktúry, Steatosis Heptasis, Vyrazný meteoriznus
OK - negat
Blomberg, Rowsing - negat
Krvné testy - zvýšené CRP- 6,9
USG detto ako 25.10.16
Vaša doterajšia liečba   Espumisan - do istej miery prináša úľavu pri zhoršení prejavov
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   1996 Zltačka typu A

ODPOVEď: Váš stav treba v prvom rade dodiagnostikovať až potom plánovaž operáciu. Viac Vám povie Váš gastroenterológ po vyšetrení čreva.
Číslo otázky: 5/2018-THC
Dátum a čas: 211118 10:21

Názov otázky   atypicky zvýšená anti-tranglutamináza IgA
Meno (alebo nick)   Celiatička
Email   vyzamaný
Pohlavie   Žena
Vek   37
Výška   150
Váha   49
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať, čo môže znamenať zvýšená anti-t-transglutamináza v triede IgA v prípade, ak hodnoty antigliadinových peptidov v triede IgG a IgA sú negatívne. Čo môže byť dôvodom/spúšťačom takejto imunitnej reakcie? Prečo je zvýšená len transglutamináza? Dlhodobo dodržiavam vysoko prísnu bezlepkovú diétu, vyhýbam sa akýmkoľvek stopám lepku, aj vo význame akýchkoľvek rezíduí stôp lepku, kontamináciu lepkom, či dietetickú chybu preto vylučujem. Takéto výsledky sa mi objavili už 2 krát (v dvoch meraniach s odstupom 6 mesiacov). Zároveň, na začiatku bzl diéty som reagovala veľmi dobre, dlhodobo som mala všetky markery v poriadku (aj anti-TTG IgA, aj protilátky proti DGP IgA, IgG). Ďakujem Vám vopred za odpoveď!
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Odbery krvi u gastroenterológa, odbery krvi u imunologičky. Základné kožné vyšetrenie na alergény mám negatívne. Hypovitaminóza D3.
Vaša doterajšia liečba   Lieky neužívam žiadne.
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Bežné ochorenia - prechladnutia.

ODPOVEĎ: Na niektoré abnormality v medicíne niekedy nie je vysvetlenie. Liečiť treba pacienta, nie laboratórne výsledky. Riadiť sa treba klinickým obrazom, ak je podozrenie na refraktérnu celiakiu, treba zopakovať gastroskopiu a na základe biopsie postupovať ďalej. Konečné slovo by mal mať Váš gastroenterológ.
Číslo otázky: 6/2018-THC
Dátum a čas: 211218 14:49

Názov otázky   Diskomfort po kolonoskopii
Meno (alebo nick)   Lenka
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   34
Výška   170
Váha   60
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobrý deň, chcem sa spýtať: Bola som na kolonoskopii 19.12.2018, ktorá bola vykonaná pre kľukatosť čreva asi do 3/4. Čo sa týka nálezu tak všetko bolo v poriadku bez polypov .... Chcem sa spýtať, či je normálne, že po dvoch dňoch kolonoskopie pociťujem pobolievanie pod rebrovými oblúkmi akoby v ohyboch čriev, resp. taký pocit poškriabania?Nie je to veľká bolesť, skôr diskomfort.
Ďakujem pekne za odpoveď
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Kolonoskopia - vporiadku
Gastroskopia - v poriadku
Vaša doterajšia liečba   SIBO - antibiotika 2x
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Liečila som sa na Helicobactera, SIBO

ODPOVEĎ:  Ak Vám ťažkosti stále trvajú, je viac-menej vylúčené, že majú súvis s kolonoskoiou.  Najskôr ide o prejavy funkčnej črevnej poruchy.
ROK 2019
Číslo otázky: 1/2019-THC
Dátum a čas: 040319 19:31

Názov otázky   Dolichokolon
Meno (alebo nick)   Petra
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   37
Výška   178
Váha   56
Zamestnanie   Štátny zamestnanec
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   2
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Roky mam problem s travenim. V maji som mala zapal zaludka a dvanastnika,liecila som. Opakovane vsak mam krce zaludka,nevolnosti,bolesti brucha.pripadne mi bolesti vystreluju do lavej casti chrbta, popripade pravej. Po absolvovanom CT tenkeho a hrubeho creva mi stanovili diagnozu dolichokolon,ptoza kolon tranzv.do MP. Stolicu mavam prevazne denne,ale mam neustale nafuknute brucho,v oblasti pod pupkom,take napresovane a zle travenie,casto krce,tlaky ci v oblasti zaludka alebo brucha.Vsetky intolerancie a alergie negat.Mavam pocit akoby som od zaludka smerom dole mala vo vnutri balon. Suvisi to s tymi crevami? Da sa s tym fungovat alebo je potrebna operacia,ine vysetrenia,lieky? Treba upravit stravu,ako? Dakujem moc
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastroskopia- zapal zaludka a dvanastnika v maji 2018, CT tenkeho creva -ok, CT hrubeho creva- dolichokolon. Sona brusnej dutiny opakovane-ok,bez akychkolvek zmien. Alergie,intolerancie-ok. Gilbertov syndrom.Gastritida blizsie neurcena.SIBO.
Vaša doterajšia liečba   Emanera 40mg.- 1x denne. Inak doplnky vyzivy-lanovy olej, otruby, probiotika- Probiofix inum, komplexne vitaminy
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Ziadne

ODPOVEĎ: Dolichocolon určite nie je jedinou príčinou Vašich ťažkosti, v popredí sa javí funkčná črevná porucha. Ak ste mali vylúčenú celiakiu a iné poruchy trávenia, ďalšie vyšetrenia nie sú potrebné. Tejto téme sme sa v minulosti venovali opakovane, režimové opatrenia aj životospráva je popísaná v odpovediach aj v samostatných článkoch -odkazy sú nižšie. 
Číslo otázky: 2/2019-THC
Dátum a čas: 170419 14:18

Názov otázky   FOB test
Meno (alebo nick)   Nelly
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   52
Výška   168
Váha   81
Zamestnanie   Iné
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   2
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobrý deň, absolvovala som preventívnu prehliadku, v rámci ktorej mi bol robený aj FOB test. Pani doktorka mi oznámila, že je hranične pozitívny. Nemám žiadne tráviace ťažkosti, bolesti, stolica je skôr svetlá, žltohnedá, s občasným hlienom nie veľa/, akurát mám drobné hemoroidy, bez väčších problémov. Mám bolesti v pravej strane hrdla v oblasti mandle /mám ich vyoperované vyše 34 rokov/ a krku vzadu. Môže sto nejako súvisieť? Krvné výsledky budú až o týždeň, je to ešte dlho čakať, poprosím Vás o odpoveď. Ďakujem.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Kolonoskopia robená v roku 1999 dvakrát pre bolesti v ľavej dolnej časti podbrušia,
prvýkrát do hĺbky 18 cm a druhýkrát 22 cm, ďalej sa nebolo možné dostať pre ostrý ohyb čreva, do viditeľnej hĺbky nález negatívny.
Vaša doterajšia liečba   7 rokov užívam AMLATOR
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Bolesť hrdla a krčnej chrbtice

ODPOVEĎ: O tom, či potrebujete kolonoskopiu musí rozhodnúť Váš všeobecný lekár podľa krvných testov, Nakoľko FOB test bol len hranične pozitívcny a máte hemoroidy, je dosť pravdepodobné, že je to falošná pozitivita.
Číslo otázky: 3/2019-THC
Dátum a čas: 260819 19:42

Názov otázky   Bolesť brucha
Meno (alebo nick)   Alexandra K
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   22
Výška   165
Váha   62
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Zadaný
Deti    
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Mám problém s nafukovanim a silnými kŕčovými bolesťami v bruchu väčšinou v podbrusku v oblasti čriev trvá to už asi trištvrte roka spozorovala som to väčšinou po jogurtoch intoleranciu nemám na mliečne výrobky jogurty som prestala jest bolo lepšie. Asi týždeň do zadu som sa ráno zobudila na bolesť v žalúdku preháňalo ma bolesti mi opäť prešli na čreva kde som mala silne bolesti.Stolicu nemavam pravidelnú niekedy aj dva dni nejdem na záchod. Čiže skôr mávam zápchu. Moja strava sa skladá z väčšiny ovocia zeleniny kuracieho mäsa. Bolesti sa niekedy nedajú vydržať pretože mi plyny stoja v crevach a nedokážu sa dostať von.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Odobratie stolice na helikobaktera- negatívne
Sono brucha v poriadku
Vyšetrenie intolerancie na mlieko a laktozu negatívne
Vaša doterajšia liečba   Nospa na kŕče 3×denne
Fenyklovy čaj , repík
Teraz nasadený hylak 3×denne
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Zápaly močových ciest

ODPOIVEĎ: Vaše ťažkosti sú veľmi pravdepodobne funkčného charakteru a tak ich treba aj liečiť. Veľmi pravdepodobne u Vás ide o syndróm dráždivého čreva. Upraviť treba zápchu, ak nepomáha vlánina, probiotiká a pitný režim, mal by to riešiť Váš gastroenterológ. 
Číslo otázky: 4/2019-THC
Dátum a čas: 200919 14:42

Názov otázky   Problémy so žalúdkom.
Meno (alebo nick)   Margareta
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   36
Výška   172
Váha   72
Zamestnanie   Podnikateľ
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   2
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Asi 1,5 mesiaca problémy so žalúdkom, mam pocit akoby som mala kamene v žalúdku v hornej časti. Keď som hladná mam akoby kŕče v epigastriu a keď sa najem tak mam pocit plnosti akoby mi všetko stalo v zaludku. Tento pocit býva niekedy aj na lacno. niekedy pociťujem pichanie ktore prechádza do chrbta, medzi lopatky alebo na hruď. Tlaky pociťujem aj pod rebrami viac na ľavej strane. Toto sa deje počas dňa. V noci sa mi spi dobre.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)   Pre 9 mesiacmi zistená celiakia a axialna hiatova hernia. Po nasadení diéty sa stav zlepšil.asi 1,5 mesiaca mam bolesti žalúdka a problémy stále pretrvávajú. Mam bolesť, nie silnú v epigastriu, aj na dotyk. Skvrka mi v črevách, cítim kŕče alebo stahy, nieky bolesť, pichanie prechádza do chrbta, hrudi alebo medzi lopatky. Mam pocit akoby som mala kamene v zaludku. Cítim sa unavené, nič ma nebaví, stále musím myslieť na to co i je. Môže to súvisieť s pankreasom? Bojím sa ze je to niečo vážne.
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastrofibroskopia-celiakia, axialna hiatova hernia
Sono brucha 2x - ok
KO-ok
Moc-ok
RTG pľúc a srdca ok
V zadnom priebehu V.rebra vľavo susp.skleroticke ložisko 20mm-o rok kontrolné RTG
EKG-ok
EEG-ok
EMG-MTT Tetanicky syndrom
Vaša doterajšia liečba   Helicid 2x1
Kreon 3x1
Ganaton 3x1
Frontin 1x1
Probiofix inum
Magne B6 forte
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Bežné detské choroby

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti s pankreasom veľmi pravdepodobne nesúvisia. Najskôr ide o funkčnú črevnú poruchu, ku ktorej zhoršeniu prispieva aj tetanický syndróm, na, ktorý trpíte. Základnom všetkého je porucha nervovej regulácie činnosti tráviaceho traktu. Do úvahy môže ešte prichádzať SIBO. Vylúčte potraviny, ktoré Vám stav zhoršujú. Lieky, ktoré Vám nepomáhajú po dohode s lekárom vynechajte, prípadne zmeňte probiotiká a nájdite si psychológa.
ROK 2021
Číslo otázky: 1/2021-THC
Dátum a čas: 040321 14:12

Názov otázky   Svetlá stolica
Meno (alebo nick)   Lenka
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   36
Výška   170
Váha   61
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   V novembri 2020 mi náhle prišiel pocit nevoľnosti a následne mi začalo zle tráviť, hlavne pocit plnosti v žalúdku, netrávenie a následný pocit pobolievania pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Následne návšteva gastroenterologa, kde endoskopické vyšetrenie bolo v poriadku a sonografia pečeň, žlčník, žlčové cesty, pankreas obličky a slezina v norme.

 

Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)   Predpísaná nedráždivá dieta, Ozion a Costi. Užívam ešte probiotika symprove. Od vyšetrenia prešiel mesiac a pol. Čo sa týka pocitu plnosti ten skoro zmizol, občasné pobolievanie pod rebrovými oblúkmi zostalo a pridružila sa občas hnačka (1x do týždňa) a stolica je svetlá taka dožlta. Od decembra som na SCD diete. Chcem sa spýtať, o aký problém v trávení môže ísť. Alebo čo by ste odporučili. Ďakujem
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   endoskopické vyšetrenie, sonografia
Vaša doterajšia liečba   Ozzion, Costi, Symprove,
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   v minulosti 2018 Sibo, potom sa stav upokojil

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti sú najskôr funkčného charakteru, v popredí so známkami syndrómu dráždivého čreva, čomu treba prispôsobiť aj liečbu. Ozzion by ste mali po porade s Vašim lekárom buď vysadiť alebo brať len pri pálení v nadbrušku alebo v pažeráku. Costi sa dlhodobo užívať nemôže. Symprove aspoň mesiac a ďalej podľa účinnosti. Jesť môžete všetko, čo Vám chutí a nerobí ťažkosti, vylúčiť treba určite ťažké jedlá a možno obmedziť aj strukoviny a bublinkové nápoje. Farba stolice závisí od konzumovanej potravy, pohybov čreva aj činnosti žlčníka a pankreasu, Vami popisovaná farba môže mať súvisť s funkčnou poruchou činnosti žlčníka a žlčových ciest. Liečba na dráždivé črevo by mala zabrať aj na funkčnú poruchu žlčových ciest. Predpíše Vám ju aj všeobecný lekár.   
Číslo otázky: 2/2021-THC
Dátum a čas: 060521 10:55

Názov otázky   Pocit ťažoby
Meno (alebo nick)   Lenka
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   36
Výška   170
Váha   60
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť, či by mohlo ísť o nejakú funkčnú poruchu trávenia, alebo by ste navrhol ďalšie vyšetrenie. Problém spočíva, že v novembri 2020 mi prišlo zle od žalúdka a odvtedy mám také tiahle problémy. Stolica sa mi upravila, občas bola svetlá dožlta, ale cítim pocit ťažoby na žalúdku a netrávenie. Keď sa najem, cítim všetko v pohode a asi tak o hodinu, sa mi začne akoby plniť brucho (pocit ťažoby netrávenia). Po nejakej dobe keď si posltláčam brucho, začne mi pod ľavým rebrovým oblúkom bublať a prelievať vodu, vydávať hlasné zvuky, a o chvíľu sa mi akoby tá strava uvoľní a je mi lepšie.
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)   Úľava nastane aj keď si ľahnem a začnem stláčať brucho, opäť nastane bublanie a po bublaní sa brucho uvoľní. Môžem mať v tráviacom trakte nejakú prekážku?
Moja strava je veľmi ľahká, stráviteľná, žiadne mastné ani ťažké jedlá dlhodobo nejem. Absolvovala som Gastroskopiu v poriadku, Sono brucha v poriadku, vyšetrenie elastázy v poriadku, a predpísal mi lekár Normix, a po dobratí sa stav vôbec nezmenil. Od novembra 2020 užívam aj probiotika.
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastroskopia v poriadku
Sono brucha v poriadku
Elastáza v poriadku
Vaša doterajšia liečba   Ozzion a Costi na začiatku liečby - bez výsledku
Normix - po dobratí stav nezlepšený
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   2018 - SIBO

ODPOVEĎ: Máte pravdu, veľmi pravdepodobne ide o funkčnú črevnú poruchu. Skúste viac vlákniny, pitný režim, prechádzku po jedle, prípadne voľnopredajné lieky na tieto problémy. Ak sa Vám stav nezlepší, gastroenterológ Vám pravdepodobne navhrne zmenu liečby alebo kolonoskopiu.  
Číslo otázky: 3/2021 - THC
Dátum a čas: 230621 16:43

Názov otázky   Celiakia?
Meno (alebo nick)   Jana
Email   vymazaný
Pohlavie   Žena
Vek   37
Výška   170
Váha   50
Zamestnanie   Administratíva,sedavé zamestnanie
Stav   Vydatá, ženatý
Deti   1
Spôsob pôrodu   Prirodzený
Vaše ťažkosti   Od detstva mavam obcas problemy s bolenim brucha, nie specificky po urcitych jedlach. V roku 2015 som absolvovala gastrofibroskopiu, nalez laktozova intl (5%), v roku 2017 sa pridala histaminova intl. Krvne testy na celiakiu boli v oboch pripadoch negat. Casto mavam pocit stazeneho travenia a nafuknutia, hoci dodrziavam bezlaktozovu aj bezhist. dietu. Stolica 1-2x denne, bez tazkosti.

V ramci preventivky som si dala urobit krvne testy, sucastou bol test na celiakiu, kde vysla pozit. anti t-tTg (vysledok prikladam). Ostatne vysetrenia v norme. Aky ma byt dalsi postup? Terminy v gastrocentre, kde som v minulosti bola, su az na jesen. Planovala som v tomto obdobi este jedno tehotenstvo, mam s tym radsej pockat? Vdaka, pozdravujem.

Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   Gastrofibroskopia 2015
Krvne testy celiakia (posielam emailom, heslo SMS)
Vaša doterajšia liečba   Laktazan, Daosin - podla potreby
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   Lahka alerg. astma (od 2016) - Symbicort

ODPOVEĎ: Vaše ťažkosti budia dojem funkčnej črevnej poruchy, vedľa ktorej môže ísť aj o potravinovú intoleranciu, ale celiakia to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Zvýšenie anti-TG IgA je nesignifikantné a nemusí znamenať vôbec nič.  V krajnom prípade môže ísť o NCGS (neceliakálnu gluténovú senzitivitu), ale to sa bude dať povedať až po odbere vzorky z dvanástnika. Bezlepkovú diétu do vykonania kontrolnej gastroskopie určite nedržte. Tehotenstvo kvôli tomu odkladať nemusíte. 
ROK 2022
Číslo otázky: 1/2022 - THC
Dátum a čas: 190122 14:17

Názov otázky   Hlien a krv v stolici
Meno (alebo nick)   Christian
Email   vymazaný
Pohlavie   Muž
Vek   33
Výška   175
Váha   82
Zamestnanie   Manažér
Stav   Slobodný
Deti   0
Spôsob pôrodu   ...
Vaše ťažkosti   Dobry den, posledne dva roky trpim castymi bolestami v oblasti zaludka - bolesti sa zhorsuju po konzumacii jedla, niekedy pretrvavaju aj do druheho dna. Sprevadzane su tieto bolesti palenim zahy, extremnou plynatostou. PRoblemy sa tykaju aj vyprazdnovania - asi raz za mesiac nachadzam velke mnozstvo svetlej krvi v stolici, forma stolice sa casto meni, nezavisle na jedle ktore konzumujem. Vyprazdnujem sa vacsinou 2., ale niekedy aj 5x do dna. v poslednom case sa mi stalo, ze miesto stolice som mal iba vacsie mnozstvo priesvitneho hlienu. Viete mi poradit, co moze sposobovat moje tazkosti? Pracujem v zahranici a som samoplatca, pomohlo by mi, ak by ste mi odporucali, na ake konkretne vysetrenia sa mam vypytat. Dakujem
Vaše ťažkosti (pokračovanie pri platenej službe)    
Vykonané vyšetrenia a prípadne ich výsledky   nemam
Vaša doterajšia liečba   espumisan, rennie
Iné aktuálne alebo prekonané ochorenia   dna

ODPOVEĎ: V každom prípade potrebujete gastroenterologické vyšetrenie a v rámci neho gastroskopiu a pravdepodobne aj kolonoskopiu. Predtým navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý by Vám mal urobiť základné krvné testy a vyšetrenie stolice. Sám si môžete pomôcť šetriacou dietou, liekmi na zníženie tvorby žalúdkovej kyseliny a probiotikami, ale ak uvedené ťažkosti máte rok, s vyšetreniami nečakajte. 


POZRI:

Ako sa objednať na vyšetrenie
Endoskopia v celkovej anestézii
Choroby v gastroenterológii
Nadúvanie brucha, plynatosť, nafukovanie
Rady pacientom archív 2001-2016

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2021 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies