Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky ambulancia pre dospelých

Úskalia gastroenterologickej endoskopie

Úskalia gastroenterologickej endoskopie
Gastroenterológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá predovšetkým chorobami tráviacej trubice, teda obrazne povedané od úst až po konečník. Ústnu dutinu, hoci trávenie začína už tam, gastroenterológovia však s radosťou prenechali stomatológom a pole ich pôsobnosti teda začína až v pažeráku. Nuž a ako inak sa dá presnejšie vyšetriť tráviaca trubica, ak nie obávanými „hadičkami"?
Iste, v súčasnosti už existuje aj tzv. kapsulová endoskopia, ale tá má oproti klasickej ešte stále, okrem iných, jednu veľkú nevýhodu. Nedokáže totiž z chorobného ložiska odobrať vzorku na histologické vyšetrenie. A to je dôvod, prečo stále v gastroenterologických vyšetrovacích a často aj liečebných metódach dominujú spomínané „hadičky", teda endoskopické prístroje.
Hoci väčšina, ba možno aj všetci gastroenterológovia, ktorí už majú endoskopicky vyšetrených „zopár" pacientov, vám potvrdia slová jedného z mojich učiteľov, ktorý hovorí, že gastroskopia je rutina, kolonoskopia je drina a ERCP (tzv. endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia) je umenie.
V nasledujúcom popise sa budeme venovať týmto trom metódam gastroenterologickej endoskopie z trocha netradičného pohľadu.
Prvým a možno jedným z najväčších úskalí gastroenterologickej endoskopie je dobrá príprava pacienta. Pacient totiž pri tomto vyšetrení musí s vyšetrujúcim personálom spolupracovať. Výnimkou je, samozrejme, vyšetrenie v celkovej anestézii, ale takýchto vyšetrení sa robí minimum a výlučne len na žiadosť pacienta. Poisťovne totiž anestéziu pri gastroenterologickej endoskopii väčšinou nehradia. Uhradiť ju môžu napr. počas hospitalizácie, ak je anestézia pri výkone opodstatnená alebo ak má endoskopické pracovisko štatút jednodňovej chirurgie.
Pacienti majú často z týchto našich „hadičiek" poriadny strach, ale nakoniec, aspoň podľa mojej skúsenosti, takmer každý, kto vyšetrenie naozaj potrebuje, sa naň skôr či neskôr nechá nahovoriť. Zásadou by malo byť neordinovať vyšetrenie tam, kde nie je bezpodmienečne potrebné. Ordinovať toto vyšetrenie „medzi dverami", bez predchádzajúcej podrobnej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia, najmä u mladého, relatívne zdravého pacienta je hrubou medicínskou chybou. Ak pacient absolvuje gastroenterologickú endoskopiu s odporom alebo má z nej traumatizujúci zážitok, potom v situácii keď bude skutočne vážne chorý, môže ju práve pre tento zážitok odmietnuť.
Nepripravený a stresovaný pacient môže spôsobiť pri vyšetrení komplikácie nielen sebe, ale i vyšetrujúcemu personálu. Tie sú rôzne, od pohryzenia vyšetrujúceho personálu až po poškodenie prístrojov, či samotného pacienta. Vyšetrujúci personál musí byť perfektne zohratý tím, aby takého situácie dokázal minimalizovať, pretože úplne vylúčiť sa nedajú nikdy.
Je množstvo situácii, ktoré vyšetrujúcemu znepríjemňujú vyšetrenie a to i takých, za ktoré pacient nemôže. Napr. pri zúžení ktoréhokoľvek úseku hornej tráviacej trubice, pri vyšetrení hrozí zvracanie objemného množstva natráveného obsahu. Takéhoto pacienta nie je možné ani príliš utlmiť , aby nevdýchol obsah žalúdka. To by znamenalo ďalšiu komplikáciu. Skúsený endoskopický tím musí túto situáciu zvládnuť. Kým sestra jedným okom dáva pozor na nekľudného pacienta, aby lekárovi neprehryzol prístroj, zároveň mu podáva endoskopické inštrumenty a ukľudňuje pacienta, lekár sa musí sústrediť na výkon. Mnohokrát je v žalúdku plnom potravy a natrávenej krvi taká neprehľadná situácia, že nájsť chorobný proces dokáže iba naozaj skúsený lekár.
Hoci ERCP sa už v súčasnosti nevykonáva tak často, ako v minulosti a ordinuje sa už len výberovo, najmä vtedy, ak sa predpokladá problém, ktorý sa dá endoskopicky aj vyriešiť (napr. odstránenie kameňa zo žlčových ciest alebo ich liečebné rozšírenie, či zavedenie trubičky, ktorá z nich bude odvádzať žlč). Sondovanie žlčového vývodu alebo vývodov podžalúdkovej žľazy môže niekedy trvať 2-3 minúty, inokedy sa nepodarí ani za 20-30 minút.
Pri gastroskopii sa okrem psychologickej prípravy a lačnenia pred výkonom iná špeciálna príprava nevyžaduje. Inak je to však pri kolonoskopii, kde sa pred vyšetrením musí „prepláchnuť" tráviaci trakt špeciálnym preháňadlom. Ani to však niekedy nezaberie. Potom je to pre vyšetrujúci tím hotové rallye Paríž-Dakar, ktoré často musí skončiť pred cieľom. Tým je obyčajne prechod z hrubého do tenkého čreva alebo zúžený úsek hrubého čreva, ktorý bol príčinou nedostatočnej prípravy pacienta. Často sa tento zúžený úsek nájde už v prvých 50-60 cm hrubého čreva. Ak je toto zúženie spôsobené rakovinou alebo polypom, či zápalom, lekár sa obyčajne snaží zobrať z chorobného miesta aj vzorku na ďalšie mikroskopické spresnenie diagnózy. Nie je to vždy ľahké. Často to pri vyšetrení naozaj vyzerá ako na tej rallye, len s tým rozdielom, že namiesto blata je tam...no veľké H a malé o.
Aj lekár sa často snaží ako pretekár, dokončiť svoju „misiu" za každú cenu. Každý endoskopista vie, že kolonoskopia je pre pacienta nepríjemná a zvlášť pre takého, ktorý má v čreve zhubný chorobný proces. Pacient v takom prípade za tú „prípravu trate" naozaj často nemôže.
Hoci skúsený endoskopista si vie približne stanoviť čas trvania jedného endoskopického výkonu, nikdy nevie, aké prekvapenie ho čaká za „najbližším rohom". Môže to byť zúženie vyšetrovaného úseku, polyp, nádor, stočenie čreva, ktoré ho pri vyšetrení zdrží tak ako pretekára prekážka alebo porucha na trati. To zdržanie môže niekedy trvať päť, inokedy aj päťdesiat minút.
Takže ak nabudúce pôjdete na gastroenterologickú endoskopiu, buďte predovšetkým dobre pripravení a trpezliví. Ak pacient, ktorý je na vyšetrení pred vami, z neho nevychádza ani po polhodine, vedzte, že si tam s vyšetrujúcim personálom nerozprávajú vtipy, ale možno riešia nepredvídateľnú zložitú zdravotnú situáciu, ktorú vopred nebolo možné predvídať.

B lymfm aldka

                             Lymfóm žalúdkaPOZRI:

Ako prebieha gastroenterologické vyšetrenie?
Endoskopia v celkovej anestézii


© 2001-2016 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies