Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Potravinové intolerancie

Potravinové intolerancie

intoleranciaDefinícia – potravinová intolerancia je obranná reakcia organizmu pri neznášanlivosti určitých potravín. Nie je to reakcia imunitného systému na „cudzorodú látku“, teda potravina, ktorú člevek neznáša, nevyvolá typickú imunitnú reakciu, teda alergickú
Výskyt potravinovej intolerancie v ostatných rokoch stúpa, objavuje sa už v detskom veku a trpia na ňu častejšie ženy v mladšom veku.
Príčiny potravinovej intolerancie sú rôznorodé. Ide často o komplex spolu pôsobiacich a vzájomne sa ovplyvňujúcich faktorov organizmu (proces trávenia, mikroflóra, stres, imunita), konzumovaných látok z potravy (napr. potravinové farbivá E 100-119, chemické látky z postrekov, lieky a iné) a prostredia (klíma, zloženie vody a vzduchu) Na výslednej reakcii organizmu sa podieľajú aj tráviace procesy v tenkom čreve, jeho bakteriálne osídlenie resp. črevná priepustnosť a iné faktory. .  
Prejavy sa môžu objaviť na ktoromkoľvek orgáne alebo aj viacerých orgánoch tela
Môže ísť o prejavy kožné (vyrážky, vypadávanie vlasov) neurologické (bolesti hlavy, podobné migréne, závraty) ORL príznaky (nádcha, svrbenie v krku) srdcovocievne (búšenie srdca, začervenanie tváre) respiračné (poruchy dýchania) tráviace (nafukovanie, hnačka, zápcha, nešpecifické bolesti brucha), gynekologické (svrbenie, výtok, menštruačné problémy alebo neplodnosť) urologické (močové infekcie) a iné príznaky, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať, raz sú vyznačené viac, inokedy menej a môžu sa prejaviť aj o pár dní po konzumácii potraviny, ktorú človek netoleruje.
Rozdelenie. K enzýmovým príčinám potravinovej intolerancia patria laktózová a histamínová intolerancia. Z neezýmových potravinových intolerancii treba spomenúť tzv. neceliakálnu gluténovú senzitivizu (NCGS).  
Laktózová intolerancia je porucha trávenia mliečneho cukru (laktóza) v dôsledku chýbania alebo nedostatočnej aktivity enzýmu, ktorý mliečny cukor trávi (laktáza). Prejavuje sa najmä v tráviacom trakte a to nafukovaním a/alebo hnačkou po konzumácii kravského mlieka.
Histamínová intolerancia (HIT) sa prejaví vtedy, ak je v organizme vysoká hladina histamínu a enzým, ktorý ho odbúrava (diaminooxidáza- DAO) sa produkuje v nedostatočnom množstve alebo kvalite a preto sa zvyšuje hladina histamínu v krvi, čo spôsobuje HIT.
Aktivita DAO v tehotnosti stúpa, pretože sa tvorí aj v placente, takže jeho 500 až 1000 násobné zvýšenie v tomto stave neznamená, že pacientka má HIT, ale vyšetrenie je potrebné pri príznakoch HIT opakovať najskôr ako o 2-3 mesiace po pôrode. Histamín je chemická látka, vznikajúca z aminokyseliny histidín a plní v organizme veľa významných úloh. Podporuje bdelosť, učenie a pamäť, zlepšuje imunitu a podieľa sa na krvotvorbe. Takže umelé znižovanie jeho hladiny organizmu neprospieva. Pacienti, ktorí trpia na HIT by sa mali vyvarovať konzumácii čierneho a zeleného čaju, nápojom propagovaným ako energetické a alkoholu, ktorý aktivitu DAO znižuje, a tiež vylúčiť z jedálneho lístka najmä potraviny s vysokým obsahom histamínu (niektoré druhy zeleniny - napr.rajčiny, špenát, kyslá kapusta, fazuľa a iné), kyslomliečne výrobky (zakysanka, kefír a pod.), pečivo z bielej múky,
niektoré mäsové výrobky (ryby a morské živočíchy, ak boli zmrazené), ovocie (najmä citrusové plody). Zakázaných potravín je toľko, že nie je možné ich tu vymenovať všetky. Povolené sú sladkomliečne výrobky, hydina, vajcia, čerstvé ryby
Neceliakálna gluténová senzitivita (NCGS) je intolerancia gluténu bez prejavov alergie alebo celiakie, Prejavuje sa podobne ako celiakia, ale nemá imunologický podklad, krvné testy na celaikiu sú buď negatívne alebo sú len ľahko zvýšené antigliadínové protilátky (AGA, nie deaminovaný gliadín, ani transglutamináza) a vzorka z dolnej časti dvanástnika býva normálna (teda bez atrofie!.  
Diagnostika pozostáva z anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov, dychového testu, prípadne odberu vzoriek z dvanástnika pri gastroskopii. Presná diagnostika je často veľmi zložitá a vyžaduje si spoluprácu viacerých odborníkov  
Diferenciálna diagnostika sa zameriava nielen na odlíšenie jednotlivých druhov potravinovej intolerancie, ale najmä na odlíšenie od iných závažnejších alebo menej závažnejších ochorení. V rámci ochorení tráviaceho traktu treba vylúčiť najmä syndróm dráždivého čreva (IBS) a nešpecifické črevné zápaly (IBD), ale aj syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve (SIBO), u dlhoročných diabetikov pacientov s autoimunitnými chorobami aj autonómnu viscerálnu neuropatiu..Príznaky týchto ochorení sa môžu často prelínať, u jedného pacienta môžu byť prítomné aj dve uvedené ochorenia súčasne, čo určenie správnej diagnózy ešte viac sťažuje.
Liečba spočíva vo vylúčení potraviny, ktorú pacient netoleruje, z jeho jedálneho lístka. Výnimkou je laktózová intolerancia, kde sa enzým laktáza dá nahradiť užívaním voľne dostupných preparátov s obsahom laktázy, ak chce pacient konzumovať mliečne výrobky a netrpí na ich ťažkú intoleranciu, je to jedno z riešení. Na trhu je aj prípravok Lepokfit, ktorý pomáha tráviť lepok pri NCGS. Nie je to liek a nie je určený celiatikom alebo alergikom na lepok. Tí sa musia lepku nekompromisne vyhýbať.  
Prevencia potravinovej intolerancie prakticky neexistuje.
Prognóza je pri vynechaní inkriminovaných potravín dobrá. Pacoentovi však môže za určitých okolností znížiť kvalitu, ale nie dĺžku života.
Záverečná poznámka. Mnohí pacienti sa pri potravinovej intolerancii snažia po príčine pátrať na vlastnú päsť, či už na internete alebo „samotestovaním“ pomocou rôznych „fooddetectorov“ a neoverených testov, ktorých presnosť je pochybná. Ďalšou chybou je začatie eliminačnej (napr. bezlepkovej) diéty pred stanovením presnej diagnózy. Lekári zas najmä pod vplyvom pacientov zbytočne preceňujú laboratórne výsledky a umele tak vyrábajú napr. pacientov s HIT, ktorý v skutočnosti vôbec nemusia mať a ich ťažkosti majú často len funkčný charakter. Aj tu by mala platiť stará múdrosť, že „liečiť treba pacienta a nie laboratórne výsledky“. Pacient by mal jesť, čo mu chutí a čo mu nespôsobuje ťažkosti a nie sa striktne riadiť tým, čo nájde na internete a najmä by nemal trvať na liečbe a zbytočných vyšetreniach, ak nie sú potrebné.         

POZRI:
Bolesť brucha
Gastrolyzer-ako sa pripraviť na vyšetrenie
Celaikia
Nadúvanie brucha
Hnačka


© 2001-2022 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 
. .

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies