Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice
Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná porucha trávenia, teda taká, ktorá nemá žiaden podklad v poškodení nejakého tráviaceho orgánu, ale naopak, je narušená jeho funkcia. Týmito poruchami tráviaceho traktu väčšinou trpia mladí pacienti do 40 rokov, častejšie ženy, manažéri a ľudia pracovne alebo inak vystavení častým stresovým situáciam. 
K l a s i f i k á c i a dyspepsie hornej časti tráviacej trubice vychádza z hlavného príznaku, ktorý je v popredí a rozdeľuje sa na tzv. ulcer like (vredu podobnú), dysmotility like (poruche motility, teda pohybu tráviacej trubice podobnú) dyspepsiu. Tzv. nonspecific dyspepsia (čiže nešpecifická), keď sa nedá presne určiť prevládajúci príznak. Spoločným menovateľom všetkých uvedených druhov dyspepsie je fakt, že ani pri jednej sa nenájde u pacienta žiadne organické ochorenie ale môže sa potvrdiť porucha funkcie (napr. pohybu pažeráka, žalúdka, tvorby žalúdkovej kyseliny, návrat žlče do žalúdka a pod.). V prípade, že porucha funkcie trvá dlho, je samozrejme možné, že časom sa vyvinie aj organická porucha, tá však pri dyspepsií nie je prvotná, ale až druhotná.  Príznaky funkčnej dyspepsie sa líšia podľa toho, na ktorú organickú chorobu tráviaceho traktu sa dyspepsia podobá.
(like - znamená v angličtine podobný)
U l c e r  l i k e  d y s p e p s i a  má príznaky podobné peptickému vredu. V popredí je teda bolesť v nadbrušku, skôr nalačno alebo neskôr po jedle, prípadne  niekedy aj v noci, ale peptický alebo vred alebo iné poškodenie sliznice žalúdka či dvanástnika  sa nezistí.
D y s m o t i l i t y  l i k e   d y s p e p s i a  je porucha vyprázdňovania tráviacej trubice spôsobená narušením tejto funkcie najčastejšie psychickými vplyvmi (stres), zlou životosprávou alebo celkovo nepriaznivým spôsobom života.
Do tejto kategórie patrí aj tzv. duodenogastrický reflux. Je charakterizovaný opačným tokom žlče, teda nie zo žlčových ciest do dvanástnika, ale opačne, z dvanástnika do žalúdka. Jeho najčastejšou príčinou sú stavy po odstránení žlčníka a funkčné poruchy vyprázdňovania, ale i organické choroby žlčových ciest (napr. kamene - cholelitiáza). Často je príčina kombinovaná s poruchou činnosti dolného žalúdkového zvierača (pyloru), čo je sval medzi žalúdkom a dvanástnikom. Žlč pri spätnom toku do žalúdka dráždi jeho sliznicu, ničí tzv. "dobré" žalúdkové baktérie, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu a podporuje rast ich "zlých kolegýň", čo má za následok prechod funkčnej dysmotility do organického ochorenia (napr. zápalu sliznice žalúdka - gastritídy, vredu alebo jemu podobných poškodení sliznice, ktoré sa po dlhotrvajúcom dráždení môžu zmeniť na tzv. metapláziu alebo dyspláziu, ktoré sú predstupňami rakoviny žalúdka.
N o n s p e c i f i c    d y s p e p s i a  ako už bolo uvedené, je porucha trávenia neorganického pôvodu, ktorá nemá ani jeden z uvedených príznakov typicky vyznačený a najčastejšie sa tieto príznaky navzájom prelínajú.
D i a g n o s t i k a  ktorejkoľvek funkčnej poruchy, a to nielen v oblasti tráviaceho traktu, je veľmi náročná, nakoľko je potrebné predovšetkým vylúčiť organický pôvod ťažkostí. Pri podozrení na funkčnú poruchu tráviaceho traktu je jedným z najdôležitejších lekárskych úkonov dobrá a podrobná anamnéza (rozhovor s pacientom), ktorá mnohokrát dá lekárovi viac informácií ako komplikované a pre pacienta niekedy aj nepríjemné vyšetrenia. Ak však stav pacienta trvá dlhšie (viac ako 3 - 4 týždne) a je podozrenie aj na organický pôvod ťažkostí, uvedeným vyšetreniam sa vyhnúť nedá. Okrem laboratórnych vyšetrení často býva potrebná sonografia a/alebo endoskopické vyšetrenia tráviaceho traktu.
L i e č b a  závisí od prevažujúceho príznaku, teda napr. pri tzv. vredu podobnej funkčnej dyspepsií ju treba liečiť presne tak, ako keby pacient mal peptický vred, vrátane životosprávy a diety.  Okrem toho však neoddeliteľnou súčasťou liečby u týchto pacientov musí byť psychoterapia a niekedy aj medikamentózna liečba na upokojenie. Týchto pacientov treba predovšetkým presvedčiť, že netrpia na žiadnu vážnu chorobu napriek tomu, že majú uvedené ťažkosti. V liečbe mnohokrát zohrá dôležitejšiu úlohu osobnosť lekára a jeho psychoterapeutické schopnosti ako samotná medikamentózna liečba. Sú však aj pacienti, ktorých stav si vyžaduje pomoc psychológa, ba i psychiatra. Zbytočné sú akékoľvek predsudky voči tejto liečbe, nakoľko práve tu je často dlhotrvajúca príčina funkčnej poruchy trávenia a bez pomoci uvedených odborníkov ju odstrániť býva niekedy veľmi ťažké. Pacient môže mať pocit, že napr. gastroenterológ mu nenaordinoval účinnú liečbu, avšak táto liečba niekedy bez pomoci psychológa alebo psychiatra zlyháva. Pacient s funkčnou dyspepsiou si vyžaduje nielen citlivý prístup lekára, dostatok času na vyšetrenie, ale musí byť predovšetkým sám trpezlivý a musí lekárovi dôverovať. Bez vzájomnej dôvery lekára a pacienta dosiahnúť priaznivé výsledky liečby je pri funkčnej poruche oveľa ťažšie ako pri organickom ochorení. Preto, ak má pacient pocit, že si lekár jeho dôveru nezískal, mal by sa radšej obrátiť na iného (pozri právo na výber lekára ). Zlepšenie stavu pri funkčnej poruche trávenia často prichádza postupne, niekedy až o niekoľko týždňov. Treba však povedať, že sú aj pacienti, ktorí trpia funkčnými poruchami tráviaceho traktu celý život. V týchto prípadoch je zvlášť dôležité správne psychologické vedenie pacienta, aby sa naučil s týmito príznakmi žiť čo najznesiteľnejšie.
P r o g n ó z a  funkčnej  dyspepsie horného tráviaceho traktu je väčšinou dobrá. Ochorenie  život neskracuje, ale skôr znepríjemňuje. Akékoľvek zhoršenie ťažkostí, ktoré boli doteraz brané ako funkčné si však vyžaduje opätovné prešetrenie, aby sa nezanedbala možná organická choroba, ktorá sa môže vyskytnúť aj zároveň s funkčnou poruchou.

POZRI :
Choroby v gastroenterológií
Nebojte sa endoskopie
Refluxná choroba pažeráka
Syndróm dráždivého hrubého čreva


Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2020 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies