Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V týchto dňoch nemáme plánovanú dovolenku.        

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Varixy hornej časti tráviacej trubice

Varixy hornej časti tráviacej trubice
Varixami tráviacej trubice nazývame rozšírené žilové splete, nachádzajúce sa v podslizničnej oblasti prakticky celého tráviaceho traktu, od pažeráka až po konečník. V hornej časti tráviacej trubice sa varixy najčastejšie vyskytujú v pažeráku, menej často v žalúdku, najmä jeho hornej tretine a v dvanástniku.
E t i o l ó g i a (pričina vzniku). Hoci malá časť pacientov má aj tzv.primárne (idiopatické, teda také, kde sa príčina nevie zistiť alebo sú vrodené) pažerákové varixy, príčina  pažerákových varixov je väčšinou druhotná (sekundárna), teda varixy sú takmer vždy dôsledkom nejakého iného ochorenia, ktoré viedlo k ich vzniku, najčastejšie to býva ochorenie spojené s poruchou prietoku krvi cez pečeň a/alebo slezinu. V našich zemepisných šírkach je to najčastejšie cirhóza (tzv. tvrdnutie)  pečene. Zriedkavejšími príčinami sú zápaly a čiastočné aleo úplné upchatie pečeňových žíl alebo slezinovej žily.  
Klasifikácia varixov pažeráka (podľa Paqueta alebo Mařatkova OMED klasifikácia) zohľadňuje veľkosť varixov, ich vzhľad, zasahovanie do priesvitu (lúmenu) pažeráka a ďalšie charakteristiky. Väčšinou sa rozdeľujú do štyroch štádií.
K l i n i c k ý  o b r a z  pažerákových varixov je buď žiadny (príznaky, ktoré má pacient s ochorením, ktoré viedli k varixom, vyplývajú z tohto ochorenia a nie z varixov, preto sa im nebudeme na tomto mieste venovať) alebo veľmi dramatický.Krvácanie z pažerákových varixov je jednou z najťažších príhod v gastroenterológií. Pacient môže začať krvácať bez predošlých tzv. varovných príznakov (čím môžu byť napr. časté zvracanie zatiaľ bez prímesi krvi, napínanie na zvracanie aj bez zvracania, zvýšený pocit tlaku v hornej časti brucha, bolestivé hltanie a iné). Krvácanie môže byť len mierne, vtedy pacient ani nemusí zbadať, že sa niečo s ním deje, len si náhodou zistí čiernu smolovitú stolicu (meléna), ktorá býva najčastejšie riedka. Častejšie však krvácanie nastane bez akýchkoľvek predošlých príznakov a cez ústa (hemateméza) Pacient obyčajne zvracia takmer bez prestávky veľké množstvo čerstvej, neskôr i natrávenej krvi. Takýto stav si vyžaduje urgentný prevoz pacienta najlepšie vozidlom záchrannej služby, do nemocnice. Ak je lepšie dopraviť pacienta autom alebo by čakanie na lekársku pomoc trvalo príliš dlho, pacienta je treba transportovať pokiaľ možno v ľahu na ľavom boku, s priloženým vreckom ľadu alebo čohokoľvek z mrazničky.
D i a g n o s t i k a  krvácania z ezofageálnych varixov je jednoduchá a zložitá zároveň. Jednoduchá preto, lebo k nej úplne postačuje ezofagoskopia, ale zložitá preto, lebo si vyžaduje skúseného endoskopistu, ktorý má skúsenosti a aj možnosti, diagnostikované krvácanie z ezofageálnych varixov zastaviť. A to často nie je jednoduché.  
L i e č b a patrí do rúk odborníka na akútne stavy, chirurga a gastroenterológa. Títo traja odborníci by mali vytvoriť poradný zbor (konzílium) a v nemocnici rozhodnúť o ďalšom postupe. Niekedy sa krvácanie podarí zastaviť pomocou liekov, znižujúcich tlak krvi v krvácajúcich varixoch (terlipresin, somatostatin a pod.)  a/alebo zavedenej balónikovej sondy do pažeráka, resp. žalúdka. Inokedy je potrebná endoskopická liečba, pri ktorej sa zastavuje krvácanie z varixov buď opichom (sklerotizáciou) alebo sa do miesta krvácania podávajú látky na báze organických lepidiel, ktoré sú pre telo neškodné a dokážu toto krvácanie zastaviť. Ďalšou už tiež pomerne rozšírenou metódou je podväzovanie krvácajúcich varixov endoskopickou cestou. Pacient po takomto zákroku musí mať maximálne šetriaci režim a aj keď sa krvácanie zastavilo, pacient nesmie prijímať potravu cez ústa spravidla ešte niekoľko dní a potom len postupne cez tekutiny prejsť na mixovanú, mechanicky a chemicky šetriacu stravu. Tieto predpoklady najlepšie plní tzv. enterálna výživa formou popíjania (sipping). Dnes je na trhu dostatok preparátov enterálnej výživy, s množstvom príchutí, vhodných aj pre pacientov po krvácaní z ezofageálnych varixov, ktoré na odporúčanie alebo predpis lekára-špecialistu, hradí zdravotná poisťovňa takmer kompletne. Strava musí byť prispôsobená základnému ochoreniu, ktoré k vývoju varixov viedlo.
P r o g n ó z a  závisí predovšetkým od stavu základného ochorenia, ktoré viedlo ku krvácaniu z varixov. Najčastejším ochorením, ktoré je sprevádzané výskytom pažerákových varixov je v našich krajoch cirhóza pečene, akejkoľvek príčiny. Ak pri krvácaní z varixov pažeráka je prítomná vysoká metabolická aktivita cirhózy pečene (teda zvýšené hladiny bilirubínov a tzv.pečeňových testov-AST,ALT,GMT,ALP-prípadne ak je zároveň prítomná voľná tekutina v dutine brušnej (čomu hovoríme ascites), prípadne je prítomný zápal pobrušnice (u cirhózy pečene ide najčastejšie o tzv. spontánnu bakteriálnu peritonitídu), je prognóza krvácajúcich varixov veľmi neistá a väčšina prípadov končí tragicky. Pacient často zomiera napriek intenzívnej lekárskej starostlivosti v priebehu hodín až dní od objavenia sa krvácania. Len v malom percente prípadov sa pacienta, ktorý má okrem krvácania prítomné aspoň jedno z vyššie uvedených sprievodných ochorení alebo príznakov, podarí zachrániť. Ak sa tak aj stane, obyčajne krvácanie z pažerákových varixov sa o pár mesiacov, najneskôr do roka zopakuje znova, niekedy aj napriek vyššie uvedeným terapeutickým zákrokom.

POZRI:
Krvácanie z tráviacej trubice
Rady pacientom s ochoreniami pažeráka

Rady pacientom s ochoreniami pečene
© 2001-2016 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Foto/video z endoskopie

U nás ho môžete mať. Stačí si priniesť USB kľúč a o nahrávku požiadať pred vyšetrením. Služba je spoplatnená podľa cenníka sumou 2,50€.  
 
B_lymfom_zaludka_gastroenterolog_nove_zamky   


GERD_stenoza_pazeraka_gastroenterolog_nove_zamky
U nás ho môžete mať. Stačí si priniesť USB kľúč a o nahrávku požiadať pred vyšetrením. Služba je spoplatnená podľa cenníka sumou 2,50€.

POZRI
Ako sa objednať na vyšetrenie
Endoskopia v anestézii

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 
© 2001 -2020 jozef.klucho

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby konečníka
  • Hemoroidy

   Hemoroidy ("zlatá žila") sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

 • Rady pacientom s ochoreniami konečníka
  • Rady pacientom s ochoreniami konečníka

   RADY PACIENTOM S OCHORENIAMI KONEČNÍKAROK 2013 Číslo otázky: 1/2013-KONDátum a čas: 080113 18:25 Názov otázky svrbenie konečníka Meno vilo E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Muž Vek 33 Výška 180 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Pacient stratený v systéme sľubov MZ SR
  To, že slovenské zdravotníctvo 30 rokov žiadna vláda nepovažovala za svoju skutočnú prioritu, sa prejavuje stále intenzívnejšie a najviac pri nástupe každého nového ministra zdravotníctva a jeho tímu. Obyčajne v prvých rozhovoroch, ktoré médiám poskytnú vidno, že budú len politické figúrky alebo v tom lepšom prípade, že si problematiku rezortu, ktorý chcú riadiť, ešte nestihli naštudovať. Sú takí, ktorým sa to nepodarí ani za ich celé funkčné obdobie.
 • Núdzový stav končí, tak nám namiesto potlesku zase môžete nadávať
  Keby zdravotníci mohli verejne hodnotiť svojich pacientov tak, ako to robia pacienti so zdravotníkmi, asi by sa mnohí z pacientov museli červenať od hanby. Nedodržiavanie životosprávy a odporúčaní počas liečby je to mizivé málo, ktoré mnohí nerešpektujú. O tom, že lekár má po pracovnej dobe nárok na odpočinok, akoby ani netušili.   
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2019
  Stratifikácia nemocníc, ktorej neprijatie vyústilo do demisie ministerky zdravotníctva, problémy slovenskej neurochirurgie, či stúpajúci trend výskytu osýpok a neochota zákonodarcov  zaoberať sa sprísnením pravidiel prijímania nezaočkovaných detí do predškolských zariadení. To sú len niektoré zo zdravotníckych tém, ktoré tento rok rezonovali v slovenských médiách.  

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Symprove

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi. Kód na zľavu 5% dostanete po odoslaní správy na Messenger vpravo dole.
Viac sa dozviete po kliku na obrázok.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

Aktuálne

Nová služba pre našich pacientov - videovyšetrenie
Vážení pacienti, v rámci inovácii zavádzame novinku - videovyšetrenie, zatiaľ zadarmo v skúšobnej prevádzke a len pre našich pacientov, v pracovných dňoch od 14.00 do 15,00 hod. Stačí sa prihlásiť a poslať nám do SMS na č. tel. 0940 890 823 vygenerovaný kód z tejto stránky a čas, kedy si želáte videokonzultáciu v trvaní 5 minút. Viac sa dozviete po kliknutí na obrázok.
evysetrenie

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies