Chioská masticha a jej využitie pri liečbe ochorení tráviaceho traktu
Táto prírodná živica, ktorá sa získava špeciálnym spôsobom z kríka (Pistacia lentiscus var. Chia), pestovaného predovšetkým na gréckom ostrove Chios, má niektoré zdraviu prospešné účinky, ktoré je možné využiť v rámci pomocnej liečby aj pri ochoreniach tráviaceho traktu
Účinky chioskej mastichy
Pôsobí baktericídne, teda potláča rast resp. zabíja niektoré druhy mikroorganizmov pri žuvaní v ústnej dutine, v slinách, ale i v žalúdku (napr. helicobacter pylori) a v črevách, kde sa tento jej účinok využíva napr. pri zápalových črevných chorobách. Účinkuje aj proti plesňovým infekciám, takže sa dá použiť aj pri liečbe kandidózy tráviaceho traktu.
Ústna dutina
Tento účinok v ústnej dutine pôsobí proti tvorbe zubných plakov, zlepšuje ústnu hygienu a tým výrazne redukuje príčiny nepríjemného dychu. Žuvanie mastichy prispieva k úprave ústnej mikroflóry a tým môže redukovať vznik a šírenie zubného kazu.
Žalúdok a dvanástnik
Mastichu je možné použiť ako pomocný prostriedok pri hojení zápalov sliznice a vredov žalúdka a dvanástnika, ako i proti Helicobacteru pylori, ktorý významnou mierou prispieva k vzniku vredov sliznice v tejto oblasti. Helicobacter pylori je mikroorganizmus, ktorý spôsobuje zápal sliznice žalúdka a dvanástnika, vredovú chorobu, ale môže byť príčinou aj zhubného ochorenia žalúdka, tzv. lymfómu.
Tenké a hrubé črevo
Chioská masticha má protizápalový účinok, zabíja niektoré druhy baktérii a tým prispieva k zlepšeniu črevnej mikroflóry a za určitých okolností môže priaznivo pôsobiť aj proti niektorým druhom črevných zápalových ochorení (napr. pri zápale čreva, ktorý je spôsobený Crohnovou chorobou).
Funkčné poruchy tráviaceho traktu
Masticha svojimi antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami prispieva k obmedzeniu prejavov funkčných porúch tráviaceho traktu ako sú grganie, nafukovanie, poruchy vyprázdňovania stolice, čím zlepšuje trávenie a zmieňuje brušný dyskomfort týchto pacientov.
Kedy a ako užívať mastichu pri ochoreniach tráviaceho traktu?
Mastichu možno užívať preventívne alebo v rámci liečby. Preventívne užívanie je vhodné najmä za účelom udržiavania zdravej ústnej dutiny a pri predchádzaní recidíve zápalov sliznice žalúdka a infekcie Helicobacterom pylori. To isté platí aj pre infekcie tenkého a hrubého čreva.
Dávkovanie a dĺžka kúry
Preventívne sa mastichové preparáty pri tráviacich problémoch užívajú spravidla jeden gram za 24 hodín, rozdelené do dvoch resp. troch denných dávok. Liečebne sa odporúča užívať ich v celkovej dávke dva gramy za 24 hodín, rozdelenej do dvoch resp. troch dávok.
Trvanie liečebnej kúry by malo byť minimálne 14 dní, ideálne 2-3 mesiace.
Môže mať užívanie chioskej mastichy negatívne účinky?
Áno, hoci sú veľmi zriedkavé, môžu sa vyskytnúť prejavy intolerancie alebo alergie, napr. kožné vyrážky, poruchy dýchania alebo nevoľnosť. Tým, ktorí sa chystajú užívať mastichu po prvýkrát, sa preto odporúča dávku zvyšovať postupne a ak nepozorujú nepriaznivé účinky kúry, dávku postupne zvyšovať až na odporúčanú. To isté platí aj pre trvanie kúry.
Prvá pomoc pri neznášanlivosti mastichy
Kúru treba prerušiť a príznaky spravidla ustúpia do niekoľkých hodín až dní. V prípade
intenzívnej nežiadúcej reakcie je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Foto: www.mastichaterapia.sk
POZRI
Helicobacter pylori
Crohnova choroba
Vredová choroba
Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme.
© 2001-2018 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené