Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V dňoch 29. aug. -4. sept. 2022 máme plánovanú dovolenku.        

 
Dôležitý oznam - COVID 19 - aktuálna situácia 
Vzhľadom zlepšenú epidemickú situáciu platí len povinnosť nosenia respirátora počas návštevy zdravotníckeho zariadenia.

SLUŽBY PACIENTOM

Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

Vážení pacienti. Od jan. 2022 vám už všeobecný lekár bude môcť písať lieky odporučené špecialistom (napr. gastroenterológom) max. na dva mesiace, ak ho na to špecialista poverí. Inak si lieky viazané na odborného lekára, budete musieť žiadať u neho. Voľnopredpisovateľné lieky vám bude naďalej písať všeobecný lekár. Našich pacientov láskavo prosíme posielať žiadosti o predpis liekov mailom, SMS alebo cez sociálne siete. Telefonovať o lieky by mali len tí, ktorí nemajú net, najlepšie po 12,00 hod. Ďakujeme za pochopenie a prosíme o trpezlivosť.

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRgastroenterologcomPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)

whatsapp  Výlučne SMS po
  pracovnej dobe
 


ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY

RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
Cena je 25 € a test trvá 3 hodiny. 
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Aj lekár má právo povedať nie

Aj lekár má právo povedať nie

   Nedávno som vyšetroval mladého pacienta, ktorého mi poslala kolegyňa. Prosila ma, aby som ho vyšetril, hoci nedávno bol na gastroenterologickom vyšetrení. Tam sa stav uzatvoril ako funkčná porucha tráviaceho traktu, ale pacient mal stále ťažkosti a ďalších vyšetrení sa dožadoval nielen on, ale i jeho matka. Hoci striktne trvám na tom, že lekár, ktorý pacienta začne vyšetrovať, by ho mal aj dokončiť, niekedy sú výnimočné situácie, kedy toto pravidlo „musím" porušiť. Toto bol práve jeden z takýchto prípadov. Vedel som pochopiť aj kolegyňu, ktorá mi ho poslala, lebo doma na ňu tlačili (pacient i ona boli z tej istej dediny) a aj sám niekedy zažívam podobné situácie.

U dotyčného mladého pacienta som teda postupoval tak, ako som uznal za vhodné a už pri úvodnom vyšetrení som predpokladal, že diagnóza, stanovená pri prvom gastroenterologickom vyšetrení na inom pracovisku bude správna. Hoci najmä pacientova matka sa silou-mocou dožadovala aj vyšetrenia onkomarkerov (to sú krvné testy, ktoré ak sú zvýšené, pomôžu akurát zvýšiť onkologickú ostražitosť lekára, ale ani jeden z nich nie je na 100 % špecifický pre jedno rakovinové ochorenie, dokonca môžu byť nešpecificky zvýšené aj pri iných napr. zápalových ochoreniach), nakoniec som sa nenechal presvedčiť. Podrobný rozhovor s pacientom a čas mi dal za pravdu.
   Nájdu sa však aj opačné prípady. Mám pacientku, ktorá bola kompletne vyšetrená na renomovanej slovenskej klinike. Kolega, ktorého v danej oblasti považujem za odborníka ju však videl iba počas hospitalizácie a po jej odchode z kliniky si ju už možno ani nevedel vybaviť. Na základe vykonaných vyšetrení, ktorých výsledky mu prišli až potom, čo bola pacientka prepustená, mi odpísal, že „o celiakiu sa nejedná". Nakoľko som pacientku dobre poznal, hlodal vo mne červík pohybnosti. Dovolil som závery z kliniky nerešpektovať a po dohode s pacientkou som jej nasadil bezlepkovú diétu. Po nej asi o 3 mesiace prišla bez opuchov, dostala menses, zmizli jej krče z brucha, pribrala... Aj dnes bola u mňa, ale len po recept na bezlepkové potraviny. Pri diéte sa má dobre, dokonca tak, že sme sa už dohodli len na kontrole raz ročne alebo kedykoľvek pri zhoršení.
   Je skutočne veľa takých pacientov, ktorí kým nebudú vyšetrení od hlavy po päty, spokojní nebudú. O tom, že existuje CT už vie aj podpriemerne inteligentný obyvateľ tej najzastrčenejšej dedinky na Slovensku. A kým ho neabsolvuje, spokojný nebude.
   Prípady, kedy však pacient lekára doslova núti vykonať mu také, či onaké vyšetrenie, má každý lekár takmer na dennom poriadku. Často aj podľahne tlaku samotného pacienta alebo jeho okolia, „len aby už mal konečne od toho otravného indivídua pokoj". Že to nie je správny postoj, o tom niet pochýb. Lekár musí byť natoľko vzdelaný a asertívny, aby dokázal pacientovi primerane jeho inteligenčným schopnostiam vysvetliť, či dané vyšetrenia alebo hospitalizácia sú alebo nie sú indikované. Lekári príjmových ambulancií to asi vedia posúdiť najlepšie. Prijať každého pacienta napr. s bolesťami brucha do nemocnice jednoducho nie je možné. Každý však musí odhadnúť mieru rizika, s akou posiela takéhoto pacienta do domáceho liečenia.
   Na druhej strane však treba pripomenúť, že ak je pacient skutočne presvedčený, že jeho stav je vážny, nemal by váhať vyhľadať trebárs aj iného lekára rovnakej odbornosti, aj keď 100 km od svojho bydliska. Nikto nie je neomylný a choroba má tiež svoj vývoj. To, čo včera vyzeralo celkom nevinne (napr. bolesti brucha) sa môžu o 24 hodín zmeniť na akútnu brušnú príhodu. Nie je etické nadávať pred pacientom na kolegu, ktorý ho vyšetroval včera, že to nevidel. Možno ani nemohol. Ale to pacient vie málokedy posúdiť. Aj v medicíne je, ako hovorí slovenské príslovie "nie ten majster, ktorý začne, ale ktorý dokončí.". Ale dokončiť vyšetrovanie napr. funkčnej poruchy tráviaceho traktu tak, že na vyšetrenie jedného pacienta lekár vyčerpá svoj celomesačný rozpočet je prinajmenšom zle zorganizovaný diagnostický algoritmus.
   Docent Glasa, hepatológ a jeden z popredných slovenských odborníkov na bioetiku v kapitole Etické problémy v gastroenterológii a hepatológii v knihe Gastroenterológia (Jurgoš a kol. Vyd. Veda 2006) na str. 19 píše: „Pri zdôrazňovaní práv pacienta sa dnes nezriedka zabúda pripomenúť právo lekára (zdravotníka) za určitých okolností odmietnuť poskytnutie pacientom vyžadovanej zdravotnej starostlivosti...."
   Iný slovenský odborník v tejto oblasti, neurológ, profesor Kukumberg, vo svojom článku „Eticko-spoločenské defekty medicínskeho „ars" v časopise Medicínsky monitor (č. 1/2006) na str. 13 uvádza: „Laso atraktívnej príťažlivosti a bleskovej „istej" diagnostiky („stoj čo stoj") zaťahuje neraz samotný pacient prinucovaním lekára k spomínanej počítačovej tomografii alebo iným procedúram. Majme na zreteli a akcentujme: „Ars gubernandi" v medicíne prináleží výlučne lekárovi."
   Zámerne som citoval týchto dvoch autorov. Obaja sú odborníci, prvý skôr kresťansky, druhý skôr svetsky orientovaný, hoci nie vo všetkých otázkach etiky majú spoločný názor, v tomto tvrdení sa vzácne zhodujú.
   Na tieto ich slová by mali pamätať nielen lekári, ale predovšetkým pacienti, ktorí lekárov často nútia konať proti ich vôli. A tí často z alibizmu resp. pod tlakom iných okolností (akceleračné balíčky nevynímajúc), tomuto tlaku aj podľahnú. Potom sa niet čo čudovať, že sa slovenskému zdravotníctvu hovorí „čierna diera".

(písané pre blog.sme.sk v r. 2006)


POZRI:
Do čakárne

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2020 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Vírusová hepatitída A (VHA)

   Vírusová hepatitída A (VHA) Definícia a výskyt. Idxe o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy A, ktorý je odolný kyslému pH a je schopný zniesť teplotu + 60 aj - 70 º C. Vírus je odoslý voči...

  • Vírusová hepatitída B (VHB)

   Vírusová hepatitída B (VHB) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy B, ktorý je vysoko odolný na vonkajšie vplyvy Vyskytuje sa na celom svete, častejšie v rizikových...

  • Vírusová hepatitída C (VHC)

   Vírusová hepatitída C (VHC) Definícia a výskyt. Ide o infekčný zápal pečene, spôsobený vírusom hepatitídy C, ktorý je veľmi variabilný, množí sa najmä v pečeni a obsahuje 6 základných genotypov a 50...

 • RADY PACIENTOM
 • Rady pacientom s ochoreniami pečene
  • Rady pacientom s ochoreniami pečene-archív 2002-2005

   Rady pacientom s ochoreniami pečene - archív 2002-2005Číslo otázky: 1/2002-PECPredmet: Stravovanie pri ochoreni pecene! Dátum: 9. apríl 2002 14:49 Dobry den, som rada, ze sa na internete nachadza...

  • Rady pacientom s ochoreniami pečene

   Rady pacientom s ochoreniami pečene ROK 2012Číslo otázky: 1/2012-PECDátum a čas: 120112 21:46 Názov otázky Bolest medzi rebrami Meno Linda E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Žena Vek 30 Výška 170 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislý denník
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2021
  Tí, čo predpokladali, že korony sa zbavíme do konca roka, sa mýlili. Tí, čo si mysleli, že sa konečne  začne stavať slovenská TOP nemocnica, sa mýlili tiež. Ak si niekto začiatkom roka myslel, že sa v slovenskom zdravotníctve veľa pozitívnych zmien neudeje, mohol koncom roka konštatovať, že mal pravdu. Celý rok sa točil takmer výlučne okolo Covidu. Koncom roka sa schválila „prelomová“ reforma zdravotníctva a tých poslancov, čo za ňu hlasovali, premiér nazval hrdinami. Nuž, hrdinov sme tu už mali a jedného z nich obesili za rebro.
 • MZ SR zvýši kompetencie všeobecným lekárom – chce z nich urobiť telefonistov
  Slovenské zdravotníctvo sa reformuje už 30 rokov, ale jeho organizácia je po každej „reforme“ stále horšia, akoby reformy navrhovali nie odborníci, ale úplní diletanti od zeleného stola, bez diskusie s odbornou a pacientskou verejnosťou, ktorej sa zmeny najviac týkajú. Nebolo tomu inak ani pri informácii, ktorá v týchto dňoch prebehla médiami.
 • Nedovolali ste sa? Ordinujeme.
  Koronu tu máme už takmer rok. Táto situácia výrazne zasiahla zdravotníkov aj pacientov a v plnej nahote ukázala krízovú situáciu v zdravotníctve nielen personálnu, ale aj komunikačnú. Počet zdravotníckych zariadení a ľudí v nich pracujúcich počas krízy nevzrástol, skôr naopak. Ale požiadavky pacientov sa stupňovali, bez ohľadu na to, že aj zdravotníci sú len ľudia a môžu ochorieť rovnako, ako ich pacienti, ktorí túto skutočnosť občas aj v kľudnejších časoch, odmietajú rešpektovať. Logicky z toho teda musí vyplynúť jedno. Zdravotníctvo sa stalo pre pacienta nedostupnejším. A slovenský pacient na toto nebol pripravený, čo malo za následok jeho nespokojnosť a z toho vyplývajúce zbytočné sťažnosti a konflikty, ktoré by nemuseli vzniknúť, ak by pacient vedel, kedy a kam má ísť a zbytočne nezaťažoval už aj tak dlhodobo personálne a materiálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia banalitami.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies