TOPlist Pre sprevádzajúce osoby

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Sprevádzate pacienta na vyšetrenie?

Sprevádzate pacienta na vyšetrenie?

pacientAko by sa mala správať sprevádzajúca osoba, aby nerušila lekára pri práci a zo svojho príbuzného neurobila nesvojprávneho tajtrlíka?
Tu je stručný návod:

1. Ak je sprevádzaný pacient nemobilný alebo inak hendikepovaný (zrakovo, sluchovo...), objednajte ho na vyšetrenie a požiadajte lekára, aby si na jeho vyšetrenie vyhradil viac času.

2. Predovšetkým sa snažte mu pri návšteve lekára pomôcť s jeho hendikepom, kvôli ktorému ho na vyšetrenie sprevádzate

3. Nerobte zo sprevádzaného pacienta nesamostatného bezprávneho a bezprízorného blbca. Ak sa k nemu správate takto doma, to je vaša vec, lekár na to nie je zvedavý.   

4. Ak je pacient svojprávny a dokáže komunikovať s lekárom sám, nechajte ho hovoriť a neskáčte mu do reči

5. Sledujte čo hovorí pacient a lekár a odpovedajte iba na otázky, na ktoré sa vás lekár alebo vami sprevádzaný pacient pýta (napr. ak si nevie spomenúť na názvy liekov, ktoré užíva)

6. Pri vyzliekaní a obliekaní sprevádzanému pacientovi pomôžte, ak vidíte, že na to sám nestačí.

7. Ak vás lekár alebo zdravotná sestra požiadajú o pomoc so sprevádzaným pacientom aj pri prístrojovom vyšetrení, urobte tak s láskou a ochotou. Je to dôležité zvlášť u detí a nepokojných alebo psychiatrických pacientov pri vyšetrední v nepsychiatrickej ambulancii.

8. Ak vás personál vyzve, aby ste počas vyšetrenia svojho príbuzného počkali v čakárni, rešpektujte to. Nie vždy je vaša prítomnosť možná a žiaden právny predpis personálu neprikazuje pri vyšetrení dospelého a svojprávneho pacienta ponechať aj sprevádzajúcu osobu. Výnimku majú len deti do 18 r.   .    

Pri dodržaní týchto rád sa váš príbuzný bude cítiť dobre a na vyšetrenie sa s vami rád vráti aj nabudúce. Rovnako tak lekár bude mať pocit, že ste sprevádzali pacienta predovšetkým ako jeho pomocník a nie ako komandant a bude vám za túto pomoc vďačný.

POZRI:
Ako sa pripraviť na vyšetrenie
Ako sa objednať

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2017 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené