Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DOVOLENKA
V nasledujúcich dňoch nemáne plánovanú dovolenku.       

 
SLUŽBY PACIENTOM
Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami v SR. Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.  VIAMOVýkony a služby na priamu platbu už môžete uhrádzať aj cez aplikáciu VIAMO, na tel. číslo 0940 737 016.   


Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

E-recept - papierové recepty už netlačíme. O predpis môžete požiadať písomne e-mailom alebo cez sociálne siete a recept si vyzdvihnúť  v ktorejkoľvek lekárni v SR s preukazom poistenca.  


VIRTUÁLNA AMBULANCIA
QRcodeGEAPozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!


ZA OBSAH REKLÁM A TVRDENIA V NICH UVEDENÉ ZODPOVEDAJÚ INZERENTIZaviedli sme dychové testy na laktózovú intoleranciu a SIBO.
U nás len za 19 €.
Viac info TU
Gastrolyzer gastroenterolog

rady_pacientom endoskopia_nove_zamky vistualna_ambulancia

Hľadáte odpoveď na svoje tráviace problémy?  Zistiť viac

Vyšetrenie aj do 24 hod. a bez čakania. Zistiť viac

Potrebujete urgentnú konzultáciu? Zistiť viac

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky ambulancia pre dospelých

Hnačka

jedlo hnackaDefinícia
Hnačkou nazývame vyprázdňovanie viac ako troch stolíc riedkej až vodnatej konzistencie v priebehu 24 hodín. Môže ísť o akútny alebo chronický stav. Ak trvá dlhšie ako mesiac, ide o chronickú hnačku . Denný obsah stolice u zdravého dospelého je asi 200 g. Ak dochádza k vyprázdňovaniu stolice viackrát denne, ale celkový denný obsah stolice neprekročí 200 g, tento stav sa nedefinuje ako hnačka. Rovnako o hnačke nehovoríme, ak ide o inkontinenciu riedkej stolice. Akútna hnačka trvá niekoľko dní, chronická niekoľko týždňov až mesiacov.
Najčastejšie príčiny hnačky
Infekčné – vírusy, baktérie, parazity, plesne (syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve – SIBO)

Zápalové – chronické nešpecifické črevné zápaly (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), Whippleho choroba, postradiačná kolitída po rádiorerapii
Nádorové – rakovina hrubého čreva a konečníka, žlčových ciest, pankreasu, karcinoid
Malabsorbčné - celiakia, laktózová intolerancia, chronická pankreatitída
Toxické a alergické – jedovaté huby, antibiotiká, lieky (digoxin, chemoterapia, nadmerné užívanie laxatív...)
Endokrinné – zvýšená funkcia štítnej žľazy, choroby nadobličiek, pankreasu (pankreatitída, diabetes mellitus)
Metabolické – zlyhanie obličiek, pečene, poruchy metabolizmu žlčových kyselín, cystická fibróza, zvýšená produkcia žalúdkovej kyseliny.
Pooperačné - syndróm krátkeho čreva, achylické hnačky po operácii žlčníka
Psychogénne – syndróm dráždivého čreva
Cievne - ischemická kolitída (nedokrvenie čreva)
Klinický obraz a diagnostika
Akútna hnačka trvá pár hodín alebo dní a jej klinický obraz závisí od vyvolávajúcej príčiny a sprievodných príznakov, medzi ktoré patrí zvýšená telesná teplota, nauzea, zvracanie, bolesti brucha, meteorizmus a iné. Ak je akútna hnačka profúzna, pacienta spravidla privádza k lekárovi na druhý až tretí deň, ak samoliečba nie je úspešná. U pacienta s akútnou hnačkou treba predovšetkým vylúčiť jej infekčný pôvod. Tu je dôležitá epidemiologická anamnéza. Preto prvou otázkou takémuto pacientovi musí byť otázka o jej začiatku. Ak začala hnačka náhle, treba sa pýtať na posledné a predposledné jedlo, či z neho jedol aj niekto iný a či nemá podobné ťažkosti. K pacientovi s akútnou hnačkou treba pristupovať podľa veku a klinických prejavov, prípadne ročného obdobia, v ktorom sa manifestuje. Inak tolerujú hnačku zdraví adolescenti a inak polymorbídni seniori, lepšie sa hnačka obyčajne toleruje v zime, ako v lete.


Chronická hnačka privádza pacienta k lekárovi často neskoro, pretože sa rozvíja postupne a pacient si mnohokrát na jej nevýrazné sprievodné prejavy zvykne. Ak ho nenutká na stolicu v noci, ak v stolici nie je prítomná krv, ak pri nej nemá bolesti brucha alebo meteorizmus, jej prejavy často bagatelizuje. Čím dlhšie chronická hnačka trvá, spravidla tým ťažšie býva odhalenie jej príčiny a liečba.        

Základným vyšetrením po podrobnej anamnéze, pri akútnej hnačke so zameraním aj na epidemiologické súvislosti, je výter z konečníka a vyšetrenie stolice na prítomnosť patogénov. V prípade podozrenia na parazitózu netreba zabúdať na análny zlep. Ak je podozrenie na giardiázu a vyšetrenie stolice neprináša pozitívny výsledok, je namieste uvažovať o kultivácii aspirátu z dvanástnika. Toto vyšetrenie je potrebné vykonať aj pri podozrení na SIBO, kedy môže pomôcť aj dychový xylózový alebo glukózový test. Diagnostika SIBO však v praxi často zlyháva a stanovenie tejto diagnózy je často len per exclusionem (teda vylučovacím spôsobom). K ďalším pomocným vyšetreniam, ktoré je potrebné vykonať pri diferenciálnej diagnostike hnačky sú krvné testy. Kým pri akútnej hnačke ich treba ordinovať najmä pri podozrení na dehydratáciu, pri chronickej hnačke treba vylúčiť treba sprievodnú anémiu, urémiu, pankreatobiliárne afekcie, či hypertyreózu. Ordinácia laboratórnych vyšetrení by nemala byť paušálna, ale cielená a mala by jej predchádzať podrobná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie vrátane vyšetrenia konečníka (per rectum).
Komplikácie
Najčastejšou komplikáciou akútnej hnačky je dehydratácia a následná elektrolytová dysbalancia. Tá je nebezpečný najmä u starých a chronicky chorých pacientov, najmä s ochoreniami srdca s poruchami rytmu a diabetikov, pretože uvedené ochorenia môže rapídne zhoršiť, čo následne môže viesť až k poruchám vedomia a smrti. Chronická hnačka je často spojená s nedostatočným príjmom potravy a z nej vyplývajúcou málokrvnosťou, ktorá je často z nedostatku železa, vitamínu B12, kyseliny listovej alebo deficitu vitamínu K.    

Liečba
Diéta, resp. hladovka je základom liečby akútnej hnačky v prvých hodinách. Hradiť straty tekutín pitím je možné, ak zároveň nie je prítomné zvracanie. Ak je hnačka sprevádzaná zvracaním, často pomôže už samotná hladovka. Tú však je možné ordinovať len u relatívne zdravých, bez chronických chorôb a na krátku dobu, maximálne 24 hodín. Ak poznáme vyvolávajúcu príčinu, liečba sa musí zamerať na ňu. Zároveň však treba liečiť sprievodné príznaky hnačky a zabrániť hroziacej dehydratácii a z nej plynúcim komplikáciám najmä u seniorov. Ak takémuto pacientovi hrozia komplikácie z dehydratácie je namieste uvažovať aj o hospitalizácii, najmä ak sa o neho doma nemá kto postarať. V prípade chronickej hnačky sa stav často upraví liečbou choroby, ktorá hnačku spôsobuje (napr. zvýšená činnosť štítnej žľazy). V rámci samoliečby sú najpoužívanejšími prostriedkami živočíšne uhlie a črevné dezinficienciá. Používajú sa ako lieky prvej voľby pri akútnej hnačke. Lieky proti kŕčom je možné použiť, ak akútnu hnačku nevyvolala akútna brušná príhoda. Pri chronickej hnačke so známou príčinou, ktorú pacient pozná (napr. žlčníková alebo obličková kolika) je to možné tiež. Náhrady elektrolytov – sa podávajú vo forme šumivých tabliet rozpustených vo vode pri akútnej hnačke a hroziacej dehydratácii Enterálna výživa – sipping je indikovaná pri chronickej hnačke so stratou telesnej hmotnosti zvlášť, ak jej príčinou sú nešpecifické črevné zápaly alebo iné k malabsorbcii vedúce ochorenia tráviaceho traktu. U niektorých pacientov však aj tieto preparáty môžu vyvolať hnačku, preto ich treba riediť vodou alebo džúsom 
Telu prospešné baktérie (laktobacily a bifidobaktérie) sú obsahom niektorých firemne vyrábaných preparátov a sú vhodné najmä pri akútnych hnačkách infekčného pôvodu alebo počas antibiotickej liečby preventívne, aby hnačka nevznikla, ale aj na jej liečbu, ak ich pacient počas antibiotickej liečby nebral.
Prognóza
Pri akútnej hnačke je dobrá, vylieči sa ad integrum. Následkom však môže byť tzv. bacilonosičstvo, napr. po prekonaní salmonelózy. Prognóza chronickej hnačky je závislá od ochorenia, ktoré sprevádza. Pri niektorých sa objavuje len v čase akútneho zhoršenia (nešpecifické črevné zápaly) alebo pri nesprávnej diagnostike a liečbe (zlyhanie obličiek, zvýšená činnosť štítnej žľazy). Sú však ochorenia, pri ktorých riedka stolica pretrváva dlhodobo (napr. pri funkčnej črevnej poruche) aj napriek príslušnej liečbe.

POZRI:
Ako prebieha gastroenterologické vyšetrenie
Ako sa objednať na vyšetrenie  
Gastrolyzer-ako sa pripraviť na vyšetrenie
Choroby v gastroenterológii

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2018 jozef.klucho

Všetky práva vyhradené

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby konečníka
  • Hemoroidy

   Hemoroidy ("zlatá žila") sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

 • Rady pacientom s ochoreniami konečníka
  • Rady pacientom s ochoreniami konečníka

   RADY PACIENTOM S OCHORENIAMI KONEČNÍKAROK 2013 Číslo otázky: 1/2013-KONDátum a čas: 080113 18:25 Názov otázky svrbenie konečníka Meno vilo E-mail vymazaný administrátorom Pohlavie Muž Vek 33 Výška 180 Váha 75 Zamestnanie Administratíva,sedavé...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislé Noviny
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2018
  Silvestrovský fejtón o tom, aké úspechy dosiahlo naše zdravotníctvo v končiacom sa roku.
 • Nemá kto obhliadať mŕtvych, ale hlavne, že máme trináste najlepšie zdravotníctvo v Európe
  V eufórii, ktorú asi vyvolalo hodnotenie slovenského zdravotníctva (EHCI), podľa ktorého máme trináste najlepšie zdravotníctvo spomedzi 35 krajín Európy, naši stranícki a štátni predstavitelia zrejme pozabudli, že ľudia na Slovensku dosť často aj umierajú, a tak sa stalo, že mŕtvych v niektorých lokalitách Slovenska nemá kto obhliadať a príbuzní s nebožtíkom niekedy na obhliadajúceho lekára čakajú aj niekoľko hodín.
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2017
  Jedna z prvých medializovaných správ z začiatku roka 2017 hovorí, že elektronizácia zdravotníctva bude spustená o rok, teda v januári 2018. Toto je snáď jediná správa, ktorá zostala pravdivá po celý rok. Ako to však nakoniec v roku 2018 dopadne, by asi nevedel predpovedať ani Nostradamus. Šéf e-zdravia totiž priznal, že systém nemyslel na lekárov a majú aj slabé servery, takže ak by sa v januári 2018 pripojili všetci, ktorým to zákon prikazuje, systém by sa pravdepodobne zrútil ako domček z karát. .

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Inzercia

Joomla web support
Social marketing support
Potrebujete vlastný web alebo správu sociálnej siete pre svoje zdravotnícke produkty?
Načo platiť úžerníckym firmám stovky eur ročne, ak za zlomok tejto sumy môžete mať vlastný web natrvalo.
Vyladíme jeho pozíciu pre vyhľadávače, čím sa Vaša stránka dostane na popredné miesto.    

Inzerujte na našom webe. Umiestnenie bannera je možné podľa Vášho želania. Vašu klikateľnú reklamu na našom pozadí návštevník nevypne, lebo potom stránku nebude môcť čítať
Prijateľné ceny dohodou.    

Sme tu pre vás. Kontaktujte nás

Symprove - 5% zľava

Suprabiotikum SYMPROVE™ je probio nápoj novej generácie, určený pre pacientov so syndrómom dráždivého hrubého čreva a nešpecifickými črevnými zápalmi

Stačí slovo Symprove do nášho FB Messengera a máte 5% zľavu na mesačnú aj 12 týždňovú kúru pri nákupe cez symprove.sk

Článok mesiaca

Gastrolyzer -ako sa pripraviť na vyšetrenie
GASTROLYZER DYCHOVÝ TEST
Ide o pohodlnú a bezbolestnú dychovú skúšku, ktorou je možné diagnostikovať neznášanlivosť určitých cukrov, alebo bakteriálne premnoženie v tenkom čreve. Pred vyšetrením pacient vypije podaný sladký roztok a potom je lekárom pozývaný v približne polhodinových časových odstupoch fúknuť do prístroja na test obsahu vodíka v dychu. Lekára by ste mali informovať:
- ak beriete nejaké lieky
- ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, máte dýchacie problémy, astmu, alebo ste alergický na nejaké lieky
- ak máte cukrovku, chronické ochorenia, alebo ak ste tehotná...pokračovanie článku

          Kvalita, rýchlosť
pa3kdesignmedia

      prijateľná cena

TOPlist
    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  
Stránka používa súbory cookies. Zakázať ich môžete vo svojom prehliadači. Ochrana osobných údajov a používanie cookies