Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

DOVOLENKA
Dňa 28. apríla 2017 máme dovolenku.         

SLUŽBY PACIENTOM
Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
Pozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
Volajte alebo pošlite SMS priamo klikom na ikonu

phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!Pro-medic

Táto stránka používa súbory cookie. Ak ich chcete zakázať, musíte tak urobiť vo svojom prehliadači. Ako používať súbory cookie? Súhlasím
Stránka je chránená bezpečnostným certifikátom Let's Encrypt. Jeho platnosť si môžete overiť kliknutím na zámok vedľa adresy.  Ak používate starší operačný systém (napr. Win XP) alebo starší prehliadač (napr. IE6), povoľte bezpečnostnú výnimku. Ďakujeme.    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)
je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná choroba pažeráka môže po mnohých rokoch vyústiť aj do zhubného nádoru pažeráka. Preto je potrebné toto ochorenie včas diagnostikovať a liečiť.  
P r í z n a k y  sú spočiatku len ojedinelé, občasné pálenie v pažeráku (pyróza, nesprávne v slovenčine niekedy označovaná ako žáha, čo je český odborný výraz pre tento príznak). Pocit návratu kyslého alebo horkého obsahu, niekedy až do úst, najmä po jedle, často v ľahu , občas aj v noci. Tomuto príznaku hovoríme gastroezofageálny reflux, ktorý môže byť buď kyslý, zásaditý alebo zmiešaný, podľa toho, aká zložka v žalúdkovom obsahu prevažuje. U pacientov s vredovou chorobou dvanástnika resp. peptickým vredom   je to kyselina, u pacientov napr. po odstránení žlčníka alebo pri ochorení žlčových ciest je to žlč. Ak je pacient s vredovou chorobou ešte aj po operácií žlčníka, reflux môže byť zmiešaný. Určitý počet tzv. refluxných epizód za 24 hod. je normálny, takže nie každé občasné pálenie v pažeráku musí zákonite znamenať refluxnú chorobu pažeráka. Pálenie v pažeráku pri zhoršovaní choroby býva stále intenzívnejšie a najmä častejšie. Neskôr sa k nemu môže pridružiť bolestivé prehltanie, spočiatku len tuhej potravy (napr. zle pohryzenej kôrky chleba), neskôr aj tekutín (najmä tých, ktoré dráždia sliznicu tráviaceho traktu, napr. čiernej kávy alkoholu a pod.).
D i a g n o s t i k a  sa opiera predovšetkým o anamnézu (rozhovor s pacientom o jeho ťažkostiach), fyzikálne vyšetrenie je väčšinou nepríznačné pre túto diagnózu. Je však potrebné najmä za účelom vylúčenia iných ochorení, ktoré môžu  mať podobné príznaky (napr. bolesti vychádzajúce z chrbtice, pľúc, pohrudnice, srdca a pod.). Hlavný prínos pre určenie presnej diagnózy majú tzv. invazívne vyšetrenia (gastroskopia prípadne s odberom vzorky z pažeráka na histologické vyšetrenie, pH-metria, manometria pažeráka a iné). Len rtg vyšetrením pažeráka pomocou kontrastnej látky sa táto diagnóza presne stanoviť nedá. Toto vyšetrenie sa využíva skôr ako doplnkové za účelom vylúčenia iných príčin vyššie uvedených ťažkostí pacienta alebo pred operáciou pažeráka.  
K l a s i f i k á c i a podľa stupňa závažnosti objektívneho endoskopického a prípadne mikroskopického nálezu sa refluxná choroba delí na štyri štádiá, pričom štvrté je najzávažnejšie a je už spojené so zúžením dolnej časti pažeráka, resp. prechodu pažeráka do žalúdka (tzv. kardie). Kým však stav pacienta dospeje do posledného štádia, niekedy prejdú aj desaťročia, záleží od stavu, v ktorom sa choroba zachytí a odkedy sa začne správne liečiť.
K o m p l i k á c i e sa vyskytujú predovšetkým pri ťažších štádiach choroby, ktoré sú spojené s dlhotrvajúcimi a ťažko sa hojacimi vredmi, niekedy krvácajúcimi, po ktorých vznikajú jazvy a zúženie pažeráka, ktoré je niekedy potrebné riešiť endoskopicky alebo aj chirurgicky. Neskorou komplikáciou je tzv. Barretov pažerák (brachyezofág alebo zrozumiteľne povedané "skrátenie" pažeráka). Ide vlastne o relatívne skrátenie pažeráka, nakoľko jeho dolná časť sa v mikroskopickom zmysle slova posúva smerom hore a v jeho dolnej časti mikroskopicky nachádzame takú sliznicu, aká je v žalúdku. Toto je tzv. prekanceróza, teda predstupeň  rakoviny pažeráka, preto pacientov s takýmito zmenami na pažeráku je potrebné pravidelne endoskopicky a mikroskopicky sledovať. Interval sledovania sa určuje podľa závažnosti mikroskopických zmien v pažeráku (každé 3 mes. až raz ročne), nakoľko  môže nasledovať postupný vývoj rakoviny pažeráka na tomto zápalovo zmenenom teréne.  Krvácanie z pažeráka je možné riešiť buď liekmi alebo endoskopicky, najmä ak je väčšieho rozsahu. Vtedy sa krvácanie zastavujúcim roztokom opichne miesto krvácania. Stav sa síce môže riešiť aj ambulantne ale väčšinou sa to robí počas hospitalizácie v nemocnici, nakoľko po uvedených výkonoch je potrebné pacienta sledovať.
C h o r o b y   z d r u ž e n é  s  G E R D Pomerne častým ochorením združeným s refluxnou chorobou pažeráka je tzv. syndróm dráždivého kašľa a/alebo chronická bronchitída, resp. bronchiálna astma.  GERD môže byť dokonca dlho nepoznanou príčinou vzniku bronchiálnej astmy, resp. chronickej bronchitídy. Sem patrí aj tzv laryngo-faryngeálny reflux (LPR), K jeho príznakom patrí mierny chrapot, pocit cudzieho telesa v hrtane alebo zahlieneného krku. 
L i e č b a - endoskopická liečba spočíva v roztiahnutí zúženého úseku pažeráka tzv. dilatátormi, ktoré sa zavádzajú do pažeráka pomocou endoskopu. Väčšinou je na zlepšenie stavu potrebné absolvovať 2-3 i viac dilatačných procedúr. Ďalšou možnosťou je tzv. rekanalizácia zúženého úseku pažeráka pomocou lasera, čo sa tiež robí endoskopicky. Je tiež možné endoskopicky zaviesť do oblasti zúženia pažeráka tzv. stent, čo je v podstate trubica (plastická alebo kovová), ktorá sa na dlhšiu dobu vloží do zúženého miesta a tak ho prakticky rozširuje natoľko, aby pacient mohol hltať.
Chirurgická liečba je na rade vtedy, ak buď zlyhala alebo z iných dôvodov nie je realizovateľná endoskopická liečba. Je to liečba  operačná, kedy sa musí zúžený úsek pažeráka operačne odstrániť a ak je tento úsek krátky rovno sa naň našije žalúdok alebo sa nahradí umelou protézou, či časťou tenkého čreva. Popis jednotlivých operačných techník je nad rámec tohto príspevku. Pred chirurrgickou liečbou, ktorú spravidla odporúča gastroenterológ, je potrebné
kompletné endoskopické vyšetrenie pažeráka a hornej časti tráviacej trubice, rtg pasáž pažerákom a pH-metria. Konečné stanovisko k operácii spravidla poskytuje chirurg - špecialista z pracoiviska, kde sa plánuje operácia. .    

L i e č b a ľahkých štádií choroby sa orientuje na dietny režim, zlepšenie porušenej samočistiacej schopnosti pažeráka, zníženie kyslosti alebo zásaditosti vracajúceho sa obsahu žalúdka do pažeráka, resp. posilnenie funkcie dolného pažerákového zvierača.
R e ž i m o v é  o p a t r e n i a spočívajú v úprave životosprávy. Pacient s refluxnou chorobou pažeráka by nemal byť často v predklone, neodporúča sa ani dvíhanie ťažkých bremien. Taktiež je vhodné upraviť si lôžko tak, aby spával s vyššie položenou hlavou, to však neznamená viac vankúšov pod hlavou, ale úpravu sklonu celej postele (nohy postele pri hlave by mali byť aspoň 20 cm od podlahy). Posledné jedlo a tekutiny by mal konzumovať najneskôr medzi 17.00 a 18.00 hod. resp. nie neskôr ako 4 hodiny pred spaním. Pacient s refluxnou chorobou by mal jesť častejšie a menšie porcie, ako zdravý, jesť pomaly v kľude, spolu s s jedlom a nápojmi prehltať čo najmenej vzduchu, ktorý potom musí vygrgávať a tak sa do pažeráka dostáva i obsah žalúdka (to je gastroezofageálny reflux). Strava by mala byť nedráždivá, mechanicky a chemicky šetriaca s vylúčením alkoholu, čiernej kávy, fajčenia, korenených jedál, čokolády, vhodné je obmedziť alebo vylúčiť z jedálneho lístka aj nápoje s obsahom oxidu uhličitého (to sú tie s bublinkami) alebo kysnuté cesto, tučné mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny v surovom stave (paprika, paradajky, cesnak, cibuľa). Mrazenú zeleninu podľa individuálnej znášanlivosti konzumovať možno. Funkciu dolného pažerákového zvierača môžu zhoršovať aj niektoré lieky (napr. nitráty, ktoré užívajú pacienti chorí na srdce alebo lieky na ukľudnenie napr. často užívaný diazepam).
Medikamentózna liečba sa riadi štádiom choroby a jej príznakmi.
Lieky používané v liečbe refluxnej choroby pažeráka:
- lieky znižujúce kyslosť žalúdkového obsahu (antacidá - väčšinou sú voľnopredajné)
- lieky znižujúce tvorbu žalúdkovej kyseliny (tzv. antagonisti H2 receptorov alebo blokátory protónovej pumpy)
- lieky na podporu očisťovacej schopnosti pažeráka tzv. prokinetiká
P r o g n ó z a pacienta v počiatočných štádiach choroby je dobrá. Ani posledné štádium choroby, kedy je už prítomné zúženie pažeráka, fakticky samo o sebe neskracuje život pacienta, len ho môže znepríjemniť. Cieľom liečby a pravidelného endoskopického sledovania je predchádzať tomu, aby štádium choroby pokročilo. Ak sa choroba zachytí včas, dnes už je možné správnou liečbou zhoršeniu stavu a prechodu do štádia zúženia pažeráka vo veľkom počte prípadov predísť.GERD stenza paeraka    RANISAN

GERD - stenóza pažeráka


POZRI:
Ako vyzerá a čo obsahuje gastroenterologické vyšetrenie
Rady pacientom s ochoreniami pažeráka

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2017 jozef.klucho

Všetky práva vyhradené

Symprove - stačí toto slovo do nášho Messengera a dostanete kód na zľavu 10%

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislé Noviny
 • Máte tetovanie a hepatitídu C? Ak ste poistencom VšZP, máte smolu.
  Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorú do dlhov dostali tety Anky, sa rozhodla šetriť a to veľmi radikálne a zároveň aj na veľmi nesprávnom mieste. Plánuje totiž nepreplácať liečbu hepatitídy C alkoholikom, narkomanom a do jedného vreca s nimi hodiť aj tých, ktorí majú tetovanie alebo piercing.
 • Pohotovosti a poplatky v ambulancii sa zmenia, ale MZ zatiaľ nevie ako
  Príprava radikálnych zmien v organizácii pohotovostných služieb a v systéme práce ambulantných lekárov sa začala úplne zle. Do médii sa pred niekoľkými mesiacmi vypustilo zopár kačíc, ktoré medzitým podochli a zrazu je všetko inak. Plán B je aj taký, že nebude nič.
 • Pán minister, jednu frčku prosím...
  Vo vojenskej knižke mám hodnosť poručík a služobné zaradenie „dôstojník pre zásobovanie v zálohe“. V čase vojnového konfliktu by som bol teda pri koryte. Prisahal som vernosť Československej socialistickej republike a v časoch zahnívajúceho kapitalizmu, moju vernosť tomuto štátu už nikto nepreveroval.

Z môjho prvého blogu

GYNDANYS logoOZNAM O PRESŤAHOVANÍ. Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie GYNDANYS s.r.o.  (MUDr.Tomáš DANYS, PhD.,MPH) je od 27.3.2017 presťahovaná do moderných priestorov  objektu Medicentra, Kapisztóryho ul. č.5, Nové Zámky (areál „starej" nemocnice, oproti reštaurácii Perla, nad lekárňou „Pod lipou"). Tel.č. 035 640 44 44, www.gyndanys.sk

 

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Inzercia

Joomla web support
Social marketing support
Potrebujete vlastný web alebo správu sociálnej siete pre svoje zdravotnícke produkty?
Načo platiť úžerníckym firmám stovky eur ročne, ak za zlomok tejto sumy môžete mať vlastný web natrvalo.
Vyladíme jeho pozíciu pre vyhľadávače, čím sa Vaša stránka dostane na popredné miesto.    

Inzerujte na našom webe. Umiestnenie bannera je možné podľa Vášho želania. Vašu klikateľnú reklamu na našom pozadí návštevník nevypne, lebo potom stránku nebude môcť čítať
Prijateľné ceny dohodou.    

Sme tu pre vás. Kontaktujte nás

Článok mesiaca

Krvácanie z tráviacej trubice
je príhoda, ktorá môže byť z pohľadu pacienta, ale i lekára vždy alarmujúca.  Nepríjemnejšie pociťovaným z hľadiska pacienta sa javí krvácanie z hornej časti tráviacej trubice spojené so zvracaním menšieho, niekedy veľkého obsahu čerstvej alebo natrávenej krvi. Krvácanie z tráviaceho traktu môže imitovať aj požitie niektorých potravín napr. cvikle, červeného vína, červenej papriky, červenej kapusty, liekov s obsahom železa a pod. Ak pacient konzumoval asi 12 hod. pred objavením sa tmavej až čiernej stolice uvedené potraviny alebo lieky,  s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o krvácanie do tráviacej trubice. 

QRcodeGEA
   Stiahnite si náš QR kód   

fb2
pa3kdesignmedia

TOPlist
G4Ranch

 FilipGrano