Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

DOVOLENKA
Dňa 28. apríla 2017 máme dovolenku.         

SLUŽBY PACIENTOM
Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
Pozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
Volajte alebo pošlite SMS priamo klikom na ikonu

phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!Pro-medic

Táto stránka používa súbory cookie. Ak ich chcete zakázať, musíte tak urobiť vo svojom prehliadači. Ako používať súbory cookie? Súhlasím
Stránka je chránená bezpečnostným certifikátom Let's Encrypt. Jeho platnosť si môžete overiť kliknutím na zámok vedľa adresy.  Ak používate starší operačný systém (napr. Win XP) alebo starší prehliadač (napr. IE6), povoľte bezpečnostnú výnimku. Ďakujeme.    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Rakovina hornej časti tráviacej trubice

Rakovina hornej časti tráviacej trubice

Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má, neveľmi zaujíma. Odbúrať strach z rakoviny je možné, chce to však istú mieru informovanosti populácie, aby tomuto ochoreniu mohla predchádzať tam, kde to je možné. Rakovina tráviacej trubice je jednou z tých lokalít tohto ochorenia, kde sa účinnými preventívnymi opatreniami dá jej výskyt podstatne znížiť.

Rakovina pažeráka
rakovina paerka 2
sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien a v ostatných rokoch sa jej lokalizácia posúva smerom do dolných častí pažeráka, čo je z hľadiska liečby dobré, avšak samotný výskyt rakoviny pažeráka stúpa, čo už je menej dobrá správa. V tomto sa však dostávame na úroveň vyspelých štátov.

Rizikové faktory rakoviny pažeráka sú najmä v strave a našich zlozvykoch. Časté pitie koncentrovaných alkoholických alebo i horúcich alebo kyslých nealkoholických nápojov (kávy, čaju), častá konzumácia príliš korenených jedál a fajčenie zvyšujú výskyt rakoviny pažeráka aj u slovenských pacientov. Zvýšený výskyt rakoviny pažeráka podporuje aj obezita, zvýšená konzumácia tukov, bielkovín, soli a toxické látky v potrave. Tie sa do nej dostávajú starnutím (napr. plesne a produkty hniloby z ovocia). Hnojením (dusitany), či úpravou –údením grilovaním (benzpyrén a podobné rakovinotvorné látky) Ak sa tieto rizikové faktory navzájom kombinujú, prípadne sa v strave jednotlivca vyskytujú príliš často, riziko poškodenia sliznice pažeráka s následnými chronickými zápalovými zmenami a ich prechodom do rakoviny je oveľa vyššie.

Varovné príznaky rakoviny pažeráka sa často objavujú až vtedy, keď je už neskoro. K najhlavnejším patrí občasné alebo trvalé pálenie v pažeráku, s návratom kyslého alebo horkého obsahu do pažeráka v častých intervaloch, zvlášť po jedle alebo v noci, prípadne zápach z úst. Ak sa už objaví porucha hltania alebo bolesť pri hltaní a pacient vie obyčajne presne popísať, kde v hrudníku resp. v pažeráku cíti bolesť alebo zastavenie sústa, obyčajne je nádor už v pokročilom štádiu. Podobne tomu aj v prípade, ak sa k uvedeným príznakom pridruží chudnutie. Pacient by im preto mal venovať maximálnu pozornosť. Ak má nad 30 rokov a príznaky trvajú dlhšie ako 2-4 týždne, najmä ak neustupujú po úprave životosprávy, teda vynechaní všetkých vyššie spomenutých jedál a nápojov, ktoré stav zhoršujú, prípadne po voľne dostupných liekoch, mal by sa čo najskôr dostať na gastroenterologické vyšetrenie a ezofagogastroskopiu neodkladať.
Diagnostika je veľmi rýchla a jednoduchá – gastroskopicky sa podozrenie na túto diagnózu zistí už pohľadom a diagnóza sa spresní po histologickom vyšetrení odobratých vzoriek z postihnutého miesta pažeráka. Podľa potreby sa doplní rtg pasáž pažerákom a CT, prípadne endosonografia.

Prevencia vzniku rakoviny pažeráka aj celej tráviacej trubice, tak ako u ostatných ochorení, sa delí na primárnu (sem patria opatrenia, ktorými môžeme priamo zamedziť vzniku rakoviny tým, že vylúčime alebo aspoň minimalizujeme také vplyvy prostredia a stravovacích návykov na náš organizmus, ktoré výskyt rakoviny tráviacej trubice podporujú) a sekundárnu (pravidelné sledovanie a odstraňovanie alebo minimalizovanie vplyvu takých chorobných procesov, ktoré predchádzajú vzniku rakoviny tráviacej trubice. Keďže primárna prevencia rakoviny tráviacej trubice je v zásade pri ochoreniach jednotlivých jej orgánov veľmi podobná, budeme sa jej venovať v závere tohto článku.

Sekundárna prevencia rakoviny pažeráka spočíva predovšetkým v pravidelných (tzv. dispenzárnych) kontrolách takých ochorení pažeráka, ktoré buď priamo vedú k rakovine pažeráka alebo je pri nich riziko výskytu rakoviny pažeráka zvýšený. Takéto ochorenia sa nazývajú prekancerózy. V oblasti pažeráka k nim patria napr. nezhubné nádory, tzv. Barretov pažerák (posun výskytu „žalúdkovej“ resp. „črevnej“ sliznice do pažeráka smerom k ústam, teda výskyt tzv. intestinálnej metaplázie v pažeráku) Refluxová choroba pažeráka môže viesť k vývoju Barretovho pažeráka, preto tiež podlieha dispenzarizácii.
Rakovina žalúdka má v ostatných rokoch klesajúci výskyt aj na Slovensku. Rizikové faktory sú u nej podobné, ako pri rakovine pažeráka, uvedené vyššie.Varovné príznaky sa dostavujú podobne, ako pri rakovine pažeráka, pomerne neskoro. Spočiatku to môže byť iba občasné pálenie v hornej časti brucha, nalačno alebo po jedle, či v noci, teda príznaky podobné vredovej chorobe. Ak pacient trpí na toto ochorenie, väčšinou si myslí, že sa mu obnovil vred, dá si predpísať lieky, ktoré užíva a na gastroskopiu príde až vtedy, keď mu liečba nezaberá a stav trvá niekoľko mesiacov alebo sa k páleniu pridruží vracanie, nechutenstvo, či chudnutie. To je už obyčajne neskoro. Ak je nádor uložený v oblasti vtoku alebo výtoku potravy zo žalúdka a tento priestor upcháva, príznaky sa obyčajne prejavia skôr a v popredí je často vracanie nestrávených zvyškov potravy, niekedy s prímesou čerstvej krvi. Pri jeho uložení na miestach, kde „nezavadzia“, teda na niektorej zo stien žalúdka, sa príznaky, nútiace pacienta navštíviť lekára, dostavujú pomerne neskoro a pri stanovení diagnózy je ochorenie už v pokročilom štádiu.

Diagnostika v počiatočnom štádiu sa dá urobiť výlučne podrobnou endoskopickou prehliadkou žalúdka. Endoskopia môže odhaliť nielen pokročilé, ale aj začínajúce formy rakoviny žalúdka, ktoré sa dajú liečiť buď endoskopicky alebo i operačne, ale podstatné je, že majú pri zachytení v takomto štádiu veľmi dobrú prognózu. Počiatočné štádium rakoviny žalúdka môže imitovať drobný vriedok alebo malú vyvýšeninu na sliznici žalúdka. Z každej takejto nepravidelnosti na sliznici sa musí odobrať niekoľko vzoriek na histologické vyšetrenie, aby sa včasné štádium rakoviny žalúdka neprehliadlo. Gastroskopia v takomto prípade môže trvať o niečo dlhšie, ako je obvyklé a lekár na to pacienta upozorní. Trpezlivosť pacienta je v tomto prípade veľmi žiadúca a lekárovi veľmi uľahčí prácu.

Pokročilé štádium rakoviny žalúdka má obraz vredu alebo tvrdej neforemnej masy na sliznici žalúdka. Z takejto formy rakoviny žalúdka obyčajne stačí odobrať tri-štyri vzorky, takže vyšetrenie sa väčšinou nepredlžuje. Ďalší postup po histologickom potvrdení diagnózy záleží od toho, či je nález vhodný na endoskopické alebo chirurgické riešenie. V prípade potreby sa okrem laboratórnych testov doplní sonografia prípadne CT brušných orgánov alebo aj endosonografia.
Prevencia rakoviny žalúdka – primárna i sekundárna bude popísaná nižšie.

Rakovina tenkého čreva je veľmi zriedkavá a jej príznaky nešpecifické.
Rizikové faktory okrem vyššie uvedených, zahŕňajú nízky obsah vlákniny v potrave, čo je spoločným menovateľom aj pre rakovinu hrubého čreva, čo bude uvedené neskôr. Varovné príznaky sa často dostavujú neskoro a sú pomerne nešpecifické. Môže to byť nafukovanie po jedle alebo aj bez súvislosti s príjmom potravy, napínanie na vracanie, zápach z úst napriek dodržiavaniu hygieny, tlak v bruchu pri vyprázdňovaní, či pocit sťaženého trávenia. 
Diagnostika je pomerne obtiažna. Základnou metódou je enteroskopia. Je to v podstate podobný výkon ako gastroskopia, len prístroj má väčšiu dĺžku a je špeciálne upravený na vyšetrenie tenkého čreva (napr. dvojbalónkový enteroskop). Klasické RTG metódy sa už v diagnostike rakoviny tenkého čreva využívajú len veľmi zriedka, aj to len ako doplňujúce alebo tam, kde nie je možnosť enteroskopie, či CT alebo MR enteroklýzy. Najnovšou metódou, ktorá dokáže odhaliť rakovinu tenkého čreva aj tam, kde sa endoskopom vyšetrujúci nedostane, je kapsulová endoskopia. Tá sa obyčajne indikuje až vtedy, keď trvá podozrenie na rakovinu tenkého čreva a inými vyšetrovacími metódami sa ju nepodarilo odhaliť.

Prevencia rakoviny tráviacej trubice, tak ako u všetkých nádorov, sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna spočíva vo vylúčení takých škodlivých vplyvov z prostredia a životosprávy, ktoré vznik rakoviny tráviacej trubice buď priamo vyvolávajú alebo výraznou mierou podporujú jeho vývoj a vznik.

Primárna prevencia zahŕňa vylúčenie nežiadúcich vplyvov prostredia, tzv. karcinogénnych látok z potravy (plesne, dusitany, benzpyrén a ďalšie), úpravu životosprávy, najmä vylúčenie fajčenia, obmedzenie konzumácie koncentrovaného alkoholu a horúcich jedál a nápojov (platí najmä pre rakovinu pažeráka a žalúdka), úpravu telesnej hmotnosti (prevenciu a liečbu obezity), dostatočnú fyzickú aktivitu a vyšší konzum vlákniny, ovocia a zeleniny.  V ostatnom čase sa veľa diskutuje o tzv. chemoprevencii rakoviny hrubého čreva užívaním nízkych dávok kyseliny acytylosalicylovej. Jej užívanie je výhodné u pacientov, ktorí okrem vyššie uvedených rizikových ochorení (napr. polypov hrubého čreva) trpia zároveň na iné choroby, pri ktorých je užívanie kyseliny acetylisalicylovej žiadúce, napr. stavy po mozgovom alebo srdcovom infarkte, pľúcnej embólii alebo žilovej trombóze.

Sekundárna prevencia spočíva predovšetkým v odstraňovaní nezhubných polypov a pravidelnom sledovaní takých histologických zmien na sliznici tráviacej trubice alebo chorôb (tzv. prekanceróz), ktoré priamo alebo nepriamo vedú k rakovine v tejto lokalizácii. Ak na takúto chorobu trpíte, váš gastroenterológ vás o nej a o potrebe pravidelných kontrol bude informovať. Absolvovať však tieto kontroly už musíte vo vlastnom záujme sami.

Ak pacient má diagnostikovanú prekancerózu v hornej alebo dolnej časti tráviacej trubice a má ťažkosti, ktoré by mohli budiť podozrenie na rakovinu v uvedenej lokalizácii, nemal by čakať na dátum pravidelnej kontroly, ale objednať sa u gastroenterológa čo najskôr.

Kombináciou uvedených opatrení primárnej a sekundárnej prevencie je možné znížiť percento výskytu rakoviny tráviacej trubice. K tomu je však potrebná úzka spolupráca lekára a pacienta. Obaja by mali mať ten istý záujem. Zdravie pacienta a zdravie populácie.


POZRI:
Rakovina hrubého čreva a konečníka


Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

Symprove - stačí toto slovo do nášho Messengera a dostanete kód na zľavu 10%

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

 • Choroby pažeráka
  • Gastroezofágová refluxová choroba (GERD)

   Gastroezofágová refluxová choroba (GERD) je ochorenie pažeráka, spôsobené komplexom príčin, na konci pôsobenia ktorých je chronický  zápal, vred alebo  až zúženie pažeráka. Dlhotrvajúca a ťažká refluxná...

 • Choroby pečene
  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

 • Choroby tenkého a hrubého čreva
  • Crohnova choroba

   Crohnova choroba (Morbus Crohn) je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom...

 • Choroby žalúdka a dvanástnika
  • Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice

   Funkčná dyspepsia hornej časti tráviacej trubice Dyspeptickým syndrómom nazývame komplex príznakov, sprevádzajúcich akúkoľvek poruchu trávenia. Väčšinou sa však týmto  termínom označuje tzv. funkčná...

  • Zápal sliznice žalúdka - gastritída

   Zápal sliznice žalúdka - gastritída je pomerne častým ochorením tráviaceho traktu, resp. žalúdka. Ak hovoríme o gastritíde, máme na mysli predovšetkým diagnózu, stanovenú mikroskopicky po odbere...

 • Choroby žlčníka a žlčových ciest
  • Žlčové kamene - cholelitiáza

   Žlčové kamene - cholelitiáza sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo...

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislé Noviny
 • Máte tetovanie a hepatitídu C? Ak ste poistencom VšZP, máte smolu.
  Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorú do dlhov dostali tety Anky, sa rozhodla šetriť a to veľmi radikálne a zároveň aj na veľmi nesprávnom mieste. Plánuje totiž nepreplácať liečbu hepatitídy C alkoholikom, narkomanom a do jedného vreca s nimi hodiť aj tých, ktorí majú tetovanie alebo piercing.
 • Pohotovosti a poplatky v ambulancii sa zmenia, ale MZ zatiaľ nevie ako
  Príprava radikálnych zmien v organizácii pohotovostných služieb a v systéme práce ambulantných lekárov sa začala úplne zle. Do médii sa pred niekoľkými mesiacmi vypustilo zopár kačíc, ktoré medzitým podochli a zrazu je všetko inak. Plán B je aj taký, že nebude nič.
 • Pán minister, jednu frčku prosím...
  Vo vojenskej knižke mám hodnosť poručík a služobné zaradenie „dôstojník pre zásobovanie v zálohe“. V čase vojnového konfliktu by som bol teda pri koryte. Prisahal som vernosť Československej socialistickej republike a v časoch zahnívajúceho kapitalizmu, moju vernosť tomuto štátu už nikto nepreveroval.

Z môjho prvého blogu

GYNDANYS logoOZNAM O PRESŤAHOVANÍ. Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie GYNDANYS s.r.o.  (MUDr.Tomáš DANYS, PhD.,MPH) je od 27.3.2017 presťahovaná do moderných priestorov  objektu Medicentra, Kapisztóryho ul. č.5, Nové Zámky (areál „starej" nemocnice, oproti reštaurácii Perla, nad lekárňou „Pod lipou"). Tel.č. 035 640 44 44, www.gyndanys.sk

 

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Inzercia

Joomla web support
Social marketing support
Potrebujete vlastný web alebo správu sociálnej siete pre svoje zdravotnícke produkty?
Načo platiť úžerníckym firmám stovky eur ročne, ak za zlomok tejto sumy môžete mať vlastný web natrvalo.
Vyladíme jeho pozíciu pre vyhľadávače, čím sa Vaša stránka dostane na popredné miesto.    

Inzerujte na našom webe. Umiestnenie bannera je možné podľa Vášho želania. Vašu klikateľnú reklamu na našom pozadí návštevník nevypne, lebo potom stránku nebude môcť čítať
Prijateľné ceny dohodou.    

Sme tu pre vás. Kontaktujte nás

Článok mesiaca

Krvácanie z tráviacej trubice
je príhoda, ktorá môže byť z pohľadu pacienta, ale i lekára vždy alarmujúca.  Nepríjemnejšie pociťovaným z hľadiska pacienta sa javí krvácanie z hornej časti tráviacej trubice spojené so zvracaním menšieho, niekedy veľkého obsahu čerstvej alebo natrávenej krvi. Krvácanie z tráviaceho traktu môže imitovať aj požitie niektorých potravín napr. cvikle, červeného vína, červenej papriky, červenej kapusty, liekov s obsahom železa a pod. Ak pacient konzumoval asi 12 hod. pred objavením sa tmavej až čiernej stolice uvedené potraviny alebo lieky,  s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o krvácanie do tráviacej trubice. 

QRcodeGEA
   Stiahnite si náš QR kód   

fb2
pa3kdesignmedia

TOPlist
G4Ranch

 FilipGrano