Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky MUDr.Jozef Klucho

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

DOVOLENKA
Dňa 22. februára 2017 máme dovolenku.         

SLUŽBY PACIENTOM
Gastroenterológ bez čakania.
 
Pre registrovaných užívateľov, diskusia  v rubrike  "Najnovšie otázky a odpovede" Chodíte k nám na pravidelné kontroly? Nemusíte si pamätať, že sa máte objednať o polroka. Stačí ak nám necháte svoj e-mail. My to urobíme za Vás.

VIRTUÁLNA AMBULANCIA
Pozrite si pravidlá na poskytovanie odpovedí zadarmo a spoplatnené konzultačné služby. Ak máte záujem o expresné zaslanie rady, ide o platenú službu podľa cenníka. Otázku majú možnosť poslať aj neregistrovaní užívatelia. Ak však chcete vidieť odpoveď, musíte sa zaregistrovať a prihlásiť. Ak máte problémy s registráciou alebo odoslaním formulára s otázkou alebo s hľadaním odpovede na Vašu otázku, poradíme Vám na klucho (at) gastroenterolog.com

Magyarul is beszélünk English speaking doctor Здесь говорят по-русски

TELEFONICKÉ RADY poskytujeme len našim skutočným, nie virtuálnym pacientom. Vďaka za pochopenie.
Volajte alebo pošlite SMS priamo klikom na ikonu

phone  Pevná linka
  0356423285
  (iba volania)

smartphone  Mobil
  0940890823
  (volania a SMS)
 

ŽIADNE NEŠTANDARDNÉ POPLATKY
RIADNE POISTENÝM PACIENTOM K VYŠETRENIAM NEÚČTUJEME! Platby sa týkajú len výkonov na žiadosť pacienta alebo takých, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa.

CHRÁNIME VAŠE ZDRAVIE
Menej liekov + menej vyšetrení = menej vedľajších účinkov a viac zdravia!Pro-medic

Táto stránka používa súbory cookie. Ak ich chcete zakázať, musíte tak urobiť vo svojom prehliadači. Ako používať súbory cookie? Súhlasím
Stránka je chránená bezpečnostným certifikátom Let's Encrypt. Jeho platnosť si môžete overiť kliknutím na zámok vedľa adresy.  Ak používate starší operačný systém (napr. Win XP) alebo starší prehliadač (napr. IE6), povoľte bezpečnostnú výnimku. Ďakujeme.    

Pomohla Vám táto stránka? 
Aj malá suma môže pomôcť udržať jej činnosť. Ďakujeme.
Segített Önnek valamikor ez a weboldal? Köszönjük a kedves támogatását.
Was this website helpful for you? Thanks for your kind donation.

paypal  

Symprove - stačí toto slovo do nášho Messengera a dostanete kód na zľavu 10%

GASTROENTEROLÓG s.r.o. Nové Zámky

Aj lekár má právo povedať nie

Aj lekár má právo povedať nie

   Nedávno som vyšetroval mladého pacienta, ktorého mi poslala kolegyňa. Prosila ma, aby som ho vyšetril, hoci nedávno bol na gastroenterologickom vyšetrení. Tam sa stav uzatvoril ako funkčná porucha tráviaceho traktu, ale pacient mal stále ťažkosti a ďalších vyšetrení sa dožadoval nielen on, ale i jeho matka. Hoci striktne trvám na tom, že lekár, ktorý pacienta začne vyšetrovať, by ho mal aj dokončiť, niekedy sú výnimočné situácie, kedy toto pravidlo „musím" porušiť. Toto bol práve jeden z takýchto prípadov. Vedel som pochopiť aj kolegyňu, ktorá mi ho poslala, lebo doma na ňu tlačili (pacient i ona boli z tej istej dediny) a aj sám niekedy zažívam podobné situácie.

U dotyčného mladého pacienta som teda postupoval tak, ako som uznal za vhodné a už pri úvodnom vyšetrení som predpokladal, že diagnóza, stanovená pri prvom gastroenterologickom vyšetrení na inom pracovisku bude správna. Hoci najmä pacientova matka sa silou-mocou dožadovala aj vyšetrenia onkomarkerov (to sú krvné testy, ktoré ak sú zvýšené, pomôžu akurát zvýšiť onkologickú ostražitosť lekára, ale ani jeden z nich nie je na 100 % špecifický pre jedno rakovinové ochorenie, dokonca môžu byť nešpecificky zvýšené aj pri iných napr. zápalových ochoreniach), nakoniec som sa nenechal presvedčiť. Podrobný rozhovor s pacientom a čas mi dal za pravdu.
   Nájdu sa však aj opačné prípady. Mám pacientku, ktorá bola kompletne vyšetrená na renomovanej slovenskej klinike. Kolega, ktorého v danej oblasti považujem za odborníka ju však videl iba počas hospitalizácie a po jej odchode z kliniky si ju už možno ani nevedel vybaviť. Na základe vykonaných vyšetrení, ktorých výsledky mu prišli až potom, čo bola pacientka prepustená, mi odpísal, že „o celiakiu sa nejedná". Nakoľko som pacientku dobre poznal, hlodal vo mne červík pohybnosti. Dovolil som závery z kliniky nerešpektovať a po dohode s pacientkou som jej nasadil bezlepkovú diétu. Po nej asi o 3 mesiace prišla bez opuchov, dostala menses, zmizli jej krče z brucha, pribrala... Aj dnes bola u mňa, ale len po recept na bezlepkové potraviny. Pri diéte sa má dobre, dokonca tak, že sme sa už dohodli len na kontrole raz ročne alebo kedykoľvek pri zhoršení.
   Je skutočne veľa takých pacientov, ktorí kým nebudú vyšetrení od hlavy po päty, spokojní nebudú. O tom, že existuje CT už vie aj podpriemerne inteligentný obyvateľ tej najzastrčenejšej dedinky na Slovensku. A kým ho neabsolvuje, spokojný nebude.
   Prípady, kedy však pacient lekára doslova núti vykonať mu také, či onaké vyšetrenie, má každý lekár takmer na dennom poriadku. Často aj podľahne tlaku samotného pacienta alebo jeho okolia, „len aby už mal konečne od toho otravného indivídua pokoj". Že to nie je správny postoj, o tom niet pochýb. Lekár musí byť natoľko vzdelaný a asertívny, aby dokázal pacientovi primerane jeho inteligenčným schopnostiam vysvetliť, či dané vyšetrenia alebo hospitalizácia sú alebo nie sú indikované. Lekári príjmových ambulancií to asi vedia posúdiť najlepšie. Prijať každého pacienta napr. s bolesťami brucha do nemocnice jednoducho nie je možné. Každý však musí odhadnúť mieru rizika, s akou posiela takéhoto pacienta do domáceho liečenia.
   Na druhej strane však treba pripomenúť, že ak je pacient skutočne presvedčený, že jeho stav je vážny, nemal by váhať vyhľadať trebárs aj iného lekára rovnakej odbornosti, aj keď 100 km od svojho bydliska. Nikto nie je neomylný a choroba má tiež svoj vývoj. To, čo včera vyzeralo celkom nevinne (napr. bolesti brucha) sa môžu o 24 hodín zmeniť na akútnu brušnú príhodu. Nie je etické nadávať pred pacientom na kolegu, ktorý ho vyšetroval včera, že to nevidel. Možno ani nemohol. Ale to pacient vie málokedy posúdiť. Aj v medicíne je, ako hovorí slovenské príslovie "nie ten majster, ktorý začne, ale ktorý dokončí.". Ale dokončiť vyšetrovanie napr. funkčnej poruchy tráviaceho traktu tak, že na vyšetrenie jedného pacienta lekár vyčerpá svoj celomesačný rozpočet je prinajmenšom zle zorganizovaný diagnostický algoritmus.
   Docent Glasa, hepatológ a jeden z popredných slovenských odborníkov na bioetiku v kapitole Etické problémy v gastroenterológii a hepatológii v knihe Gastroenterológia (Jurgoš a kol. Vyd. Veda 2006) na str. 19 píše: „Pri zdôrazňovaní práv pacienta sa dnes nezriedka zabúda pripomenúť právo lekára (zdravotníka) za určitých okolností odmietnuť poskytnutie pacientom vyžadovanej zdravotnej starostlivosti...."
   Iný slovenský odborník v tejto oblasti, neurológ, profesor Kukumberg, vo svojom článku „Eticko-spoločenské defekty medicínskeho „ars" v časopise Medicínsky monitor (č. 1/2006) na str. 13 uvádza: „Laso atraktívnej príťažlivosti a bleskovej „istej" diagnostiky („stoj čo stoj") zaťahuje neraz samotný pacient prinucovaním lekára k spomínanej počítačovej tomografii alebo iným procedúram. Majme na zreteli a akcentujme: „Ars gubernandi" v medicíne prináleží výlučne lekárovi."
   Zámerne som citoval týchto dvoch autorov. Obaja sú odborníci, prvý skôr kresťansky, druhý skôr svetsky orientovaný, hoci nie vo všetkých otázkach etiky majú spoločný názor, v tomto tvrdení sa vzácne zhodujú.
   Na tieto ich slová by mali pamätať nielen lekári, ale predovšetkým pacienti, ktorí lekárov často nútia konať proti ich vôli. A tí často z alibizmu resp. pod tlakom iných okolností (akceleračné balíčky nevynímajúc), tomuto tlaku aj podľahnú. Potom sa niet čo čudovať, že sa slovenskému zdravotníctvu hovorí „čierna diera".

(písané pre blog.sme.sk v r. 2006)


POZRI:
Do čakárne

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 

© 2001-2017 jozef.klucho
Všetky práva vyhradené

Foto/video z endoskopie

U nás ho môžete mať. Stačí si priniesť USB kľúč a o nahrávku požiadať pred vyšetrením. Služba je spoplatnená podľa cenníka sumou 2,50€.  
 
B_lymfom_zaludka_gastroenterolog_nove_zamky   


GERD_stenoza_pazeraka_gastroenterolog_nove_zamky
U nás ho môžete mať. Stačí si priniesť USB kľúč a o nahrávku požiadať pred vyšetrením. Služba je spoplatnená podľa cenníka sumou 2,50€.

POZRI
Ako sa objednať na vyšetrenie
Endoskopia v anestézii

Ak sa Vám článok páčil, pošlite ho ďalej. Ďakujeme. 
© 2001 -2017 jozef.klucho

Z obsahu vyberáme

 • CHOROBY V GASTROENTEROLÓGII
  • Rakovina hornej časti tráviacej trubice

   Rakovina hornej časti tráviacej trubice Slovo „rakovina“ naháňa každému z nás strach, bez ohľadu na to, či ide o človeka vzdelaného a informovaného alebo o človeka, ktorý sa o svoje zdravie, kým ho má,...

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka

   Rakovina hrubého čreva a konečníka - kolorektálny karcinómje zhubné nádorové ochorenie dolnej  časti tráviacej trubice, ktoré je na poprednom mieste v príčinách úmrtnosti nielen na Slovensku, ale i vo...

  • Gastroenterologický slovníček

   GASTROENTEROLOGICKÝ SLOVNÍČEK základných pojmov Absces - ohraničená, v dôsledku zápalového procesu vytvorená dutina, tvaru balóna vyplnená hnisomAbusus - nadmerné užívanie nejakej látky,...

 • Choroby pečene
  • Cirhóza pečene

   Cirhóza pečene   je ochorenie, ktoré je obyčajne konečným štádiom postupne sa vyvíjajúceho chronického najčastejšie zápalového, venostatického alebo nádorového ochorenia pečene. Vyznačuje sa...

  • Zápal pečene - hepatitída

   Zápal pečene - hepatitída Ide o zápalové postihnutie pečeňového tkaniva (parenchýmu). Hepatitídy rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Deliť ich môžeme podľa vyvolávajúcej príčiny na vírusové,...

  • Benígne hyperbilirubinémie

   Benígne hyperbilirubinémie Hyperbilirubinémiou nazývame zvýšenú hladinu žlčového farbiva-bilirubínu v krvnom sére nad normálne hodnoty (celkový bilirurbín  do 20,0 umol/l a konjugovaný do 6,0 umol/l....

 • RADY PACIENTOM
  • Etický kódex

   ETICKÝ KÓDEX ZVEREJŇOVANIA MEDICÍNSKYCH INFORMÁCII NA www.gastroenterolog.com Autor stránky a poskytovateľ virtuálnych konzultačných služieb a rád v jednej osobe, verejne vyhlasuje, že -je jediným...

  • Mám hepatitídu. Čo s tým?

   Mám hepatitídu. Čo s tým? Pred niekoľkými mesiacmi som dostal do svojej virtuálnej ambulancie e-mail od mladej ženy. Popisovala v ňom, že pred rokmi jej zistili HBsAg pozitivitu, na kontroly nikde...

  • Som alkoholik. Čo s tým?

   Som alkoholik. Čo s tým? Ranné napínanie na zvracanie ustupuje po glgu „frndžalice", ale iba na pár minút. Raňajky? A načo? Veď o desiatej bude pivo. Pred obedom zas dúšok čohosi ostrého, po suchom...

  • Rady pacientom - archív otázok a odpovedí

   Rady pacientom - archív otázok a odpovedí 2001-2016 Rady pacientom s doteraz presne nediagnostikovanými ochoreniami tráviaceho traktu - archív 2002-2005  2006-200720082009201020112012201320142015...

Čo je nové na mojom blogu

Nezávislé Noviny
 • Pohotovosti a poplatky v ambulancii sa zmenia, ale MZ zatiaľ nevie ako
  Príprava radikálnych zmien v organizácii pohotovostných služieb a v systéme práce ambulantných lekárov sa začala úplne zle. Do médii sa pred niekoľkými mesiacmi vypustilo zopár kačíc, ktoré medzitým podochli a zrazu je všetko inak. Plán B je aj taký, že nebude nič.
 • Pán minister, jednu frčku prosím...
  Vo vojenskej knižke mám hodnosť poručík a služobné zaradenie „dôstojník pre zásobovanie v zálohe“. V čase vojnového konfliktu by som bol teda pri koryte. Prisahal som vernosť Československej socialistickej republike a v časoch zahnívajúceho kapitalizmu, moju vernosť tomuto štátu už nikto nepreveroval.
 • Slovenské zdravotníctvo v roku 2016
  Výpovede sestier, havária výmenníkovej stanice v bratislavskej nemocnici na Antolskej, tunely za Vaďurom, o ktorom Čislák mlčí, prečo si ho vybral za riaditeľa VšZP, pričom sám bráni drahé nákupy. Asi takto začal rok 2016 v slovenskom zdravotníctve.

Z môjho prvého blogu

VYHĽADÁVANIE

Nájdete nás aj tu

Jazyk-Nyelv-Language

Prihláste sa cez soc.sieť

Prihlásiť sa menom a heslom môžete, ak ste sa už registrovali na našom webe

Ak sa chcete prihlásiť cez Vašu sociálnu sieť, kliknite na ňu. Uvidíte Vaše meno na vybranej sociálnej sieti a pod ním vyplňte príslušné údaje. Potom kliknite na odkaz v maili, ktorý dostanete obratom. K heslu do Vašej sociálnej siete ako tretia strana, prístup nemáme.

Inzercia

Joomla web support
Social marketing support
Potrebujete vlastný web alebo správu sociálnej siete pre svoje zdravotnícke produkty?
Načo platiť úžerníckym firmám stovky eur ročne, ak za zlomok tejto sumy môžete mať vlastný web natrvalo.
Vyladíme jeho pozíciu pre vyhľadávače, čím sa Vaša stránka dostane na popredné miesto.    

Inzerujte na našom webe. Umiestnenie bannera je možné podľa Vášho želania. Vašu klikateľnú reklamu na našom pozadí návštevník nevypne, lebo potom stránku nebude môcť čítať
Prijateľné ceny dohodou.    

Sme tu pre vás. Kontaktujte nás

Článok mesiaca

Žlčové kamene - cholelitiáza
sú stvrdnuté súčasti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť kdekoľvek v žlčových cestách (tzv. intrahepatálnych - teda v žlčových cestách nachádzajúcich sa v pečeni alebo extrahepatálnych, teda žlčových cestách, umiestnených mimo pečene) alebo v žlčníku.

QRcodeGEA
   Stiahnite si náš QR kód   

fb2
pa3kdesignmedia

TOPlist
G4Ranch

 FilipGrano